Quantcast

TechniSat DigiPlus STR 1 - satelitní box s 2x Cryptoworks

| Tisk

TechniSat DigiPlus STR 1 - satelitní box s 2x Cryptoworks Nový satelitní přijímač známé německé firmy Technisat má označení DigiPlus STR1. Dnes je již v prodeji na našem trhu.

Výrobky firmy Technisat jsou mnohým čtenářům jistě známé a byly na tomto webu mnohokrát prezentovány. Novinka, kromě standardních vlastností přístrojů Technisat je výjimečná především tím, že obsahuje dvě integrované čtečky přístupových karet systému Cryptoworks/Conax a jeden slot pro CI modul. Kromě toho Vás zaujme elegantní a přehledný alfanumerický displej.

Satelitní set top box Technisat je velmi malý, velikost je shodná s posledními modely Technisatu této třídy i když design přístroje je malinko odlišný. Jedná se o přijímač určený pro příjem volných i kódovaných programů. Již na předním panelu vás upoutá elegantní alfanumerický display, se kterým se v této cenové kategorii přijímačů těžko setkáte. Pod odklopným víčkem se nachází dvě čtečky licencovaného dekodéru Cryptoworks/Conax. Napravo od displeje naleznete několik tlačítek pro základní obsluhu přijímače. Na boku přijímače se nachází prostor pro jeden CI modul.

Na zadním panelu jsou dva konektory scart (video + tv), optický i koaxiální SPDIF výstup, levý a pravý audio cinch konektor, video cinch a jeden F konektor pro připojení paraboly (loop through zde není). Nakonec je zde ještě servisní konektor Mini-DIN. Velikost přijímače nedovoluje umístit další propojovací prvky.

Menu přijímače

Menu má velmi jednoduchou strukturu, takže i méně znalý uživatel si s ním dovede poradit. Menu sice zatím není k dispozici v češtině, ale dle dodavatele přijímačů firmy Omko, je již nový firmware firmou Technisat připraven. K dispozici by měl být přibližně za 2 měsíce. Tato prodleva je způsobena tím, že všechny změny ve firmwaru přístrojů s dekodérem Cryptoworks musí vždy schválit firma Irdeto, která je vlastníkem kódovacího systému. Nový firmware obdrží každý majitel těchto přijímačů automaticky přímo přes satelit (OTA přes družici ASTRA).

TechniSat DigiPlus STR 1 - satelitní box s 2x Cryptoworks Menu obsahuje tyto položky: Channel serching – ladění je možné jak automatické, tak i manuální (včetně PIDů) nebo lze využít funkci ISIPRO (stažení seznamu kanálů vysílaných přes satelit Astra), Settings – základní nastavení přijímače, Timer organizing – nastavení časovače, TV list organizing a Radio list organizing – editace programů a Conditional access – informace o vložených kartách.

Příjem programů a chování přijímače

Ladění nových programů je rychlé. Kanály lze pak editovat, tedy je přesouvat nebo mazat. Grafické provedení menu je sice slabší, ale nesporným kladem je výborná čitelnost jednotlivých údajů v menu. Obraz i zvuk přijímače byl vynikající, což mě příjemně překvapilo.

Přijímač byl schopný vyhledat kanály v plném rozsahu SR 1 ~ 45 Msymb/s a umí uložit do paměti max. 5000 kanálů. Jedinou připomínku, kterou bych měl, je poněkud menší citlivost IR čidla přijímače. S tím jsem zatím u jiných modelů Technisatu neměl problém, ale může to být jen kusová záležitost.

Přepínaní mezi programy je rychlé a to i na SCPC kanálech. Audio track lze uložit na předvolbu, levý nebo pravý audio kanál uložit nelze. Teletext zvaný „Super TechniText“ je velmi pěkně čitelný a čeština je dokonalá, dokonce je diakritika i u velkých písmen, což je zcela ojedinělá záležitost. Stránky se automaticky ukládají do paměti přijímače pro rychlejší vyhledávání (max. 1000 stran).

Přijímače firmy Technisat mají jednu docela zajímavou funkci a to zobrazování různých technických informací o vysílaném kanále. Live nám měří video datový tok, jaké rozlišení obrazu se používá, jaká je kvalita audio apod. Síla a kvalita signálu je zobrazována v decibelech. Příslušná stupnice je vidět i na displeji. To se dá využít např. při nastavování paraboly bez použití TV přijímače. Pěkně se dala dostavovat pozicionérem i má parabola PASAT 210 cm.

Citlivost tuneru je výborná. Vyzkoušel jsem hraniční příjem programu UTV Uganda na satelitu Intelsat 906, dále pak i kanály BBC na Astře 2D s pozitivním výsledkem. Výsledky byly shodné s mým referenčním přijímačem high endovým Topfieldem TF5510 PVR.

Tento přijímač umožňuje také příjem v C pásmu. Tradičně jsem naladil mé oblíbené ruské programy (Telekanal Kultura a Ren TV) na družici Express AM2 (3677 R), kde se používá vysoká SR 33.477 Msym/s. Příjem byl v pořádku, ale pouze v případě, že nebyl použitý žádný CI modul. Ostatní programy pracovaly v pořádku bez vlivu CI modulu. Přijímač neumí zpracovávat normu NTSC.

EPG

Tento programový průvodce Technisat nazývá „SFI“ a musím říci, že pracuje skvěle. Leckteré mnohem dražší přijímače by mohly v tomto směru Technisatu jen závidět. Podrobné informace jsou zobrazovány neoříznuté a jsou velmi pěkně čitelné.

Vyzkoušel jsem EPG na řadě paketů jako Sky Italia, Polsat, BskyB, Telenor apod. Naprosto bez problémů. Samozřejmostí je u Technisatů bezproblémová čeština u naší platformy CS Link . Na některých programech paketu UPC Direct, kde se používá multijazyčné EPG, se však zobrazuje jen maďarština.

Navíc i když je výchozí zvuková stopa nastavena v menu přijímače na češtinu, nedochází k jejímu automatickému navolení u multijazyčných programů. Stopu je možné ale navolit manuálně u každého programu zvlášť a ta se uloží do paměti. Jsou to chyby v tomto prvním firmwaru, o kterých dodavatel těchto přijímačů ví a již informoval firmu Technisat pro sjednání nápravy.

Přijímač umí zobrazit přehled programů na 7 dní dopředu pokud jsou provozovatelem vysílány. Načítaní dat bylo velmi rychlé. Přijímač si hravě poradí i s azbukou na ruském paketu NTV+.

TechniSat DigiPlus STR 1 - satelitní box s 2x Cryptoworks Spolupráce s CI moduly a s vestavěným dekodérem Cryptoworks/Conax

Přijímač má k dispozici dvě čtečky, ve kterých je možno použít jak karty Cryptoworks, tak karty systému Conax. Jedná se o oficiální licencovaný dekodér obou systémů součastně.

U mého testovaného přijímače (německá verze) byla vložena zdarma i karta Conax na rádio programy Technisat na satelitu Astra. Tyto rozhlasové stanice jsou určeny pro náročnějšího posluchače. Podrobnější informace o nabídce nalezneme zde pay-tv/mtv-unlimited/">www.parabola.cz/pay-tv/mtv-unlimited/ . Karta je po registraci na webu Technisatu aktivní na 90 dní, poté již bude třeba zaplatit příslušný poplatek za příjem.
Navíc jsem v balení testovaného přístroje nalezl kartu Cryptoworks rakouské Easy TV a spoustu informačních materiálů. Bohužel tato placená platforma končí provoz, tak jak jste se zde již mohli dočíst.

V dalších sériích tohoto typu přijímače nebudou karty Easy TV a TechniSat Rádio součástí balení (exportní verze pro ČR je neobsahuje). Kartu TechniSat Rádio je však možné u dovozce dokoupit zvlášť, stejně jako ticket pro možnost příjmu paketu MTV Unlimited.

Ve čtečkách jsem vyzkoušel Cryptoworks karty na CS LINK (TaT i Gital), SkyLink a Conax kartu Technisat na které mám předplacený balík MTV unlimited. Vše pracovalo součastně bez jakýchkoliv potíží. Při přepínání se neobjevovaly žádné rušivé hlášky a dekódování bylo velmi svižné. S ohledem na brzký konec emulace výše zmiňovaných paketů, lze tento přijímač použít na bezproblémový oficiální příjem.

Rovněž aktivační zápisy přichází na karty tak jak mají, což u univerzálních dekodérů, které nejsou licencovány firmou Irdeto nemáte nikdy jisté. Navíc najít na našem trhu jiný přijímač, který by měl dvě čtečky licencovaného (!) dekodéru Cryptoworks, by bylo poněkud obtížné. Pokud by vám dvě čtečky nestačily a použijete CI modul, můžete mít v přijímači až 3 karty naráz, v případě použití twin modulu dokonce čtyři karty, např. UPC Direct, CS LINK, SkyLink a Technisat Rádio i jiné kombinace.

Samozřejmostí je zobrazení zápisů oprávnění v menu „Conditonal access“ na kartách Cryptoworks i Conax. Výrobce lze opět pochválit za perfektní zobrazení údajů bez jakéhokoliv ořezání.

Do CI slotu jsem postupně vkládal moduly Cryptoworks, Conax, Alphacrypt, Viaccess 1.20, Matrix, ZetaCam a T-Rex 4.1. Všechny uvedené moduly pracovaly korektně. Problém byl pouze u modulu Diablo, který není s Technisatem kompatibilní (a nejenom s ním).

Spolupráce s PC

Na přenos settingu po sériové lince se používá originální editor Technisat, komunikace byla bezproblémová. Díky dodavateli těchto přijímačů jsem si mohl vyzkoušet také licencovanou verzi editoru SetEdit od Wolfganga Litzingera. Tento autor, je známý svými velice pěkně zpracovanými editory pro různé satelitní přijímače a i tento pro Technisat mě nezklamal.

TechniSat DigiPlus STR 1 - satelitní box s 2x Cryptoworks Na změnu firmwaru se používá speciální utilita od Technisatu, nebo lze použít funkci OTA v přijímači. Tento model Technisatu nemá standardní tvar komunikačního portu RS232. Je nutné si zakoupit kabel RS232-C.Zde bych však dodal, že funkce OTA, která zajišťuje automatický upgrade firmware ze satelitu, pracuje u přijímačů TechniSat spolehlivě, divák prakticky nepotřebuje (kromě nadstandardních úprav settingu) propojení s PC. Aktuální firmware i seznam všech nových programů ze všech navolených družic totiž při příjmu družice Astra přístroj zaregistruje, nabídne divákovi stažení a po odsouhlasení provede aktualizaci firmware i settingu.

Závěr

Na závěr bych dodal, že podle mého názoru se jedná o velice povedený a uživatelsky příjemný přístroj, který až na drobné „porodní bolesti“ firmware bude zcela jistě užitečným a vyhledávaným set top boxem pro příjem české i slovenské digitální televize. K dekódování lze využít více originálních karet Cryptoworks i Conax. Další rozšíření je možné pomocí různých přídavných modulů a karet.

Za zapůjčení přístroje na praktické testy bych rád poděkoval firmě OMKO, Kaštanová 62, Brno.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články