Quantcast

Raketa Proton vynesla satelit Sirius 4

| Tisk

start rakety V sobotu 17. listopadu 2007 ve 23:39 hodin středoevropského času (18.11.2007 ve 4:39 hodin místního času) vynesla z kazašského kosmodromu Bajkonur na oběžnou dráhu nosná raketa Proton s blokem Breeze M nový ultramoderní telekomunikační satelit Sirius 4. Za start zodpovídala ILS (International Launch Services). Start rakety bylo možné sledovat například na satelitu Sirius 2 (4,8°E), na kmitočtu 12,265 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4.

Sirius 4 je nový satelit švédského satelitního operátora SES Sirius. Družice se během několika týdnů objeví na cílové pozici 5 stupňů východně, kde nyní slouží starší družice Sirius 2 a Sirius 3. Zahájení komerčního provozu Sirius 4 je naplánováno na začátek ledna 2008.

"Jsme velmi pyšní a přesvědčeni, že mise Sirius 4 byla úspěšná", řekl krátce po vynesení satelitu Hakan Sjödin, Managing Director společnosti SES SIRIUS. "Ze satelitu SIRIUS 4 budou těžit naši zákazníci, rozšířením našeho pokrytí a služeb ve východní Evropě. Úspěch mise SIRIUS 4 je milníkem v historii naší společnosti a především velmi dobrou spolupráci s našimi partnery - International Launch Services and Lockheed Martin Commercial Space Systems."

"Toto byla speciálně důležitá mise pro ILS a našeho zákazníka, SES SIRIUS," uvedl Frank McKenna, prezident ILS. "ILS a náš partner, Khrunichev, pokračují v soustředění na výkon a dlouhodobou spolupráci se skupinou SES."

Sirius 4 = důležitý satelit pro SES Sirius

Předchozí starty rakety Proton bedlivě monitorovala společnost SES Sirius. Právě Proton byl vybrán pro vynesení družice Sirius 4. Nedávná exploze ruské rakety s japonským satelitem JCSAT 11 v noci na čtvrtek 6.9.2007 vzbudila znepokojení a do vyřešení příčin selhání Protonu bylo proto odloženo vynesení satelitu z října na listopad 2007.

Poslání satelitu

Hlavním úkolem družice Sirius 4 bude na pozici 5°E zajistit náhradu za starší družice Sirius 2 a Sirius 3.

logo Nový telekomunikační satelit bude dále určen pro distribuci širokopásmových služeb napříč celou Evropou a také šíření programů ve vysokém rozlišení (HDTV). Pomůže také v expanzi a posílení satelitního operátora na nových trzích - především v regionu východní Evropy a v Africe.

Pokrytí satelitu Sirius 4 - severský svazek

Pro severský svazek (Nordic beam) je vyhrazeno 20 transpondérů v BSS pásmu. Každý z nich má šířku pásma 33 MHz. Pro tento region jsou ještě k dispozici 3 transpondéry v FSS pásmu se šířkou 72 MHz.

Pro příjem signálů z Nordic beamu postačí v zemích Skandinávie parabola od průměru 45 cm. Příjem v České republice a na Slovensku bude možný s anténami od průměru 60 cm.

Pokrytí satelitu Sirius 4 - evropský svazek

Evropa a speciálně východní a jihovýchodní část Evropy budou zásobovány 20 transpondéry v BSS pásmu, každý se šířkou 33 MHz. V FSS pásmu bude mít Sirius 4 pro tento svazek tři 72 MHz transpondéry, tedy stejnou kapacitu jako pro severský svazek.

logo Evropský svazek přinese jednu novinku - hlavní zóna bude nasměrována na východní a jihovýchodní část Evropy a Pobaltí. Pokryté silným signálem bude také celé Turecko, Gruzie, Arménie i Ázerbájdžán. Zde bude postačovat parabola od průměru 60 cm. V této zóně je také Slovensko a Morava. Čechy patří do oblasti, kde bude signál slabší a bude potřeba volit větší anténu.

Sirius 4 - africký svazek

Satelit Sirius 4 přinese na pozici 5°E jednu novinku pro TV/R vysílání - bude mít šest 36 MHz transpondérů, které budou pokrývat africký kontinent. Footprint pro Afriku společnost SES Sirius zatím neuvádí. Afriku mohou pokrývat také další satelity skupiny SES - Astra 2B a Astra 4A.

Základní technické parametry družice

Výrobce satelitu: Lockheed Martin
Platforma: A2100
Minimální životnost satelitu: 15 let
Počet transpondérů: 54 (52 v Ku pásmu a 2 v Ka pásmu)


BSS transpondéry (Nordic + Europe): 11,7 až 12,5 GHz
FSS transpondéry (Nordic + Europe): 12,5 až 12,75 GHz
FSS transpondéry (Africa): 12,5 až 12,75 GHz
Ka transpondéry Interconnect (z Afriky do Evropy): 19,7 až 19,95 GHz nebo 21,5 až 21,75 GHz
Ka transpondéry Interconnect (z Evropy do Afriky): 12,5 až 12,75 GHz
Ka transpondéry Interactive: 18,8 až 19,3 GHz

foto: SES Sirius

redakce





Reklama




Vybrané články