Quantcast

Inverto IDL 5550S CI - Scena 5 - HDTV satelitní přijímač - PVR ready

| Tisk

obrázek Od výrobce satelitních přijímačů firmy Inverto Digital Labs, která sídlí v Luxemburgu, se na našem trhu objevil jejich druhý satelitní přijímač s možností příjmu obou norem DVB-S i DVB-S2 včetně komprese MPEG-4/H.264.

Tento multimediální jednotunerový přijímač je tedy schopen přijímat signály jak ve standardním tak i vysokém rozlišení a nese označení Inverto IDL 5550S CI – Scena 5.
Přijímač má dva USB 2.0 host porty, na které můžeme připojit USB Flashdisk nebo USB HDD a nahrávat tak své oblíbené pořady.

obrázek

Popis přijímače

Přijímač má rozměry (W x H x D) 280 mm x 45 mm x 190 mm. V levé přední části přístroje se nachází desetimístný VFD display a základní tlačítka pro obsluhu přijímače. V pravé části pod odklopným víčkem, které se netradičně otvírá zprava doleva, objevíme dva CI sloty a jeden USB 2.0 host port.

Na zadním panelu se nachází dva F konektory (vstup a výstup satelitního tuneru), dva konektory SCART (TV a video), digitální optický i koaxiální audio výstup S/PDIF, sériové rozhraní RS 232, dva audio cinch výstupní konektory a jeden cinch video výstupu. Nakonec zde nacházíme ještě jeden USB 2.0 konektor.

obrázek Pro připojení k vaší LCD nebo plazma TV je zde k dispozici video výstup YpbPr nebo HDMI výstup.

V příslušenství máme kvalitně zpracovaný návod, HDMI kabel, scart kabel a dva nástavce, pomocí nichž lze přijímač postavit vertikálně.

Menu přijímače

Menu je k dispozici v několika jazycích včetně češtiny. Překlad je dobrý, ale občasné překlepy lze najít. Menu je velmi pěkně čitelné a přehledné, i když obsahuje mnoho funkcí. První nabídka hlavního menu má název „Nastavení“ a je velmi obsáhlá. Zde nastavujeme jazyk menu, zvukového doprovodu a primární i sekundární jazyk titulků (ty se dají také vypnout). Výborná je i možnost volby ze dvou velikostí znakového fontu písma EPG.

Rovněž obdobně jako u přijímačů Technisat je zde možné zapnout automatickou kontrolu, zda není k dispozici nový firmware pro tento přijímač vysílaný prostřednictvím družice Astra 19° vých. Příjemnou funkcí je nastavení rezervy v minutách před spuštěním a po ukončení záznamu.

Nastavujeme zde také TV rozlišení (max. 1920x1080i). Typ video výstupu konektoru SCART můžeme volit z několika nabídek (CVBS, RGB, S-video). Poměr obrazu 4:3/16:9 se zvlášť nastavuje pro HD a zvlášť po SD vysílaní (s tím jsem se zatím u žádného výrobce nesetkal).

Je zde i konfigurace použitého typu konvertoru LNB, samozřejmostí je funkce DiseqC 1.0, 1.1, 1.2 a USALS. Nabídka družic je velmi bohatá, najdeme zde i družice, které u nás nelze zachytit.

obrázek Vyhledávání kanálů je možné nechat na automatice nebo použít ruční vyhledávání, včetně zadání tzv. PIDů. Transpondéry lze snadno přidávat. Druhá nabídka „Channel seznamy“ umožňuje editovat TV a rádio programy (mazání kanálů, uzamčení kanálů, přesun kanálů je možné provádět v bloku, kanály nelze přejmenovat).

Třetí nabídka s názvem „Programový průvodce“ je vlastně EPG, kterému tradičně dále věnuji zvláštní odstavec. Další nabídka „Osobní plánovač“ umožňuje naplánování zaznamenávaných událostí. Zadává se čas začátku a čas ukončení záznamu. Další nabídce „Rodičovský zámek“ se není snad třeba nijak zvlášť věnovat. Poté následují závěrečné nabídky „časovač“, „systém podmíněného přístupu“ a „číst zprávy“.

obrázek

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl poslední dostupný firmware 1.0.1.54 z 11.11.08. Firmware v době testování ještě nebyl k dispozici přes satelit (OTA), ale bylo ho možné stáhnout z podpory dodavatelské velkoobchodní firmy Sapro s.r.o.. Zde je možné také stáhnout postup aktualizace a český návod k tomuto přijímači.

Přijímač zvládl naladit programy v plném rozsahu SR 1 ~ 45 Msymb/s (DVB-S). Italský program TRSP s SR 1 Msym/s na družici Eutelsat Sesat nalezl přijímač okamžitě. Rozsah SR pro DVB-S2 výrobce neuvádí. V této normě přijímač naladil arabský paket LBC s extrémně nízkou SR 5 Msym/s na družici Eutelsat W6 (ještě nižší SR už zvládal s problémy).

Vyhledávání programů bylo rychlé a nečinilo přijímači žádné potíže. Přijímač umožňuje uložit do paměti dle výrobce až 6000 programů. K dispozici máme 8 favoritních skupin.

Obraz i zvuk jak na SD tak i na HD kanálech byl výborný. Síla a kvalita signálu je zobrazována proužkovým ukazovatelem a v procentech. Přijímač umí uložit audio track na předvolbu včetně uložení levého nebo pravého audio kanálu na předvolbu. Alfanumerický displej na předním panelu přijímače je výborný, jen mi zde chybí možnost regulace jasu v menu. Pokud je název větší než 10 místný, proběhne jedna rotace celého názvu.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Hlavní menu

Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České znaky se zobrazují v pořádku a to dokonce včetně diakritiky na velkých písmenech. Teletext je velmi pěkně čitelný, ale mohl by mít ještě větší rozměry. Přijímač podporuje také VBI teletext, takže přes TV přijímač teletext bude funkční.

Většina programů vysílaná v HD rozlišení používá AC3 zvukovou stopu. Tento přijímač má v sobě zabudovaný AC3 Dolby Digital dekodér, takže odpadají jakékoliv problémy v tomto směru.

Dálkové ovládání sedlo do ruky, jen rozmístění tlačítek se mě příliš nelíbilo, ale to je otázka zvyku. Směrovost byla obstojná a reakce na povely byly prakticky okamžité.

Za zmínku stojí určitě uvést fakt, že přijímač lze provozovat jak v horizontální tak i vertikální poloze, výrobce dodává společně s tímto přijímačem dva nástavce, které umožňují umístit přijímač do vertikální polohy.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Informační proužek

Spolupráce s CI moduly

V menu přijímače je jedna speciální funkce, která se běžně nevyskytuje a to vypnutí hlášek z CI modulů. Takže pokud to modul neumí sám, zajití tuhle funkci přímo přijímač.

Přijímač má k dispozici dva CI sloty. Vyzkoušel jsem vložit řadu modulů jako SCM Cryptoworks, nový Irdeto Cryptoworks, AlphaCrypt, Conax 4.00e, Viaccess 1.20, Zetacam, Easy tv modul, T-Rex a Diablo.

S úspěchem jsem vyzkoušel současný provoz dvou modulů Irdeto Cryptoworks s kartami TT a Skylink (modrá karta). Jak české tak i slovenské programy byly dekódovány v pořádku.

Veškeré informace o kartách se zobrazovaly neoříznuté.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - EPG programu

EPG

Elektronický programový průvodce je velmi pěkně zpracován. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném programu. Podrobné informace nejsou nijak oříznuty.

České a slovenské znaky se na programech CS Link , Skylink i UPC Direct zobrazovaly naprosto v pořádku.

Azbuka na kanálech paketu NTV plus se zobrazovala také korektně. Přijímač umí zobrazit EPG na několik dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací bylo velmi rychlé. Přijímač zobrazoval správně azbuku i na VFD displeji.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Rozšířené informace z EPG

Spolupráce s Flahdiskem

Na zadní straně přijímače máme k dispozici jeden USB 2.0 host port a na přední straně pod odklopným víčkem nalezneme další USB 2.0 port. V menu přijímače si zvolíme, který chceme používat, oba naráz použít nelze.

Použil jsem několik typů rychlých Flashdisků (OCZ FlashDrive Rally2 Turbo, A-DATA MyFlash Turbo Speed 8GB). Byl jsem příjemně překvapený bezproblémovým provozem. Disk je naformátován souborovým systémem FAT32.

Dokonce i HDTV záznam programů jako ORF1 HD, Arte HD apod. byl v pořádku. Záznam lze převíjet rychlostmi 2x, 4x, 8x, 16x a 32x tam i zpět. Soubory na USB Flashdisku jsou s koncovkou „.trp“, tedy MPEG-2 transport stream.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - záznamy na USB disku

Nahrát lze pouze kanál, který právě sledujete, přijímač neumožní přepnutí na jiný kanál, byť by byl ze stejného transpondéru. Další možností je místo Flashdisku použít pevný disk připojený přes USB, zde se již doporučuje externí napájení disku. Nahrávání lze naplánovat i prostřednictvím EPG.

Na USB Flashdisk je možné nahrát fotografie ve formátu JPEG, které přijímač umí zobrazit. Dále přijímač umí přehrát hudební mp3 soubory. Bohužel s dosavadním firmwarem nevládne přehrát klasické video soubory ve formátu MPEG-2. Hravě si ale poradí s TS soubory nahrané například na Dreamboxu.
obrázek
Obrázek z menu přijímače - Přehrávač záznamů

Spolupráce s PC

Na upgrade přijímače se používá utilita Hyperterminál, která se nachází v operačním systému Windows. Upgrade probíhá přes sériovou linku RS232. Rychlejší je daný firmware nahrát na USB Flashdisk a ten pak připojit k přijímači (tuhle možnost jsem úspěšně vyzkoušel). Poslední možností je použít aktualizaci firmwaru přímo přes satelit pomocí funkce OTA.

Na úpravu settingu zatím editor není k dispozici.

Závěrem bych rád velmi poděkoval firmě olmiSat s.r.o., Vltavská 2A, Brno (www.olmi.cz ) za laskavé zapůjčení tohoto přijímače.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články