Technisat FORCE - novinka pro příjem DVB-T
| Tisk
Přijímač Technisat FORCE (dále jen Technisat) má všechny nezbytné vlastnosti, aby mohl uspět u diváků v České republice - OSD menu bylo rozšířeno o češtinu, podpora českých znaků v teletextu i v elektronickém "jízdním řádu", kvalitní obraz a zvuk jsou, jak jsme zvyklí u Technisatu, samozřejmostí.

Charakteristika
Technisat je set top box určený pro příjem digitálního terestrického vysílání v normě DVB-T a kompresním formátu MPEG-2. Přístroj má kapacitu pro uložení 4000 televizních a rozhlasových stanic.Přední, zadní a boční panel, balení, dálkový ovladač

Na předním panelu se nachází čtečka přístupových karet systému Conax (ve verzi pro český trh není aktivní), zhruba uprostřed je 4 číslicový sedmi segmentový displej, na kterém se zobrazují čísla přijímaných kanálů, v pohotovostním režimu čas. Dále zde najdeme dvojici tlačítek pro přepínání programu a netradičně tlačítko OK (v originálním manuálu se píše, že jde o tlačítko stand-by, což neodpovídá funkci).
Zadní panel nabízí základní přípojná místa - pro síťový kabel, RF IN, RF OUT (bez modulátoru), výstup zvuku L+R, koaxiální digitální výstup zvuku SPDIF, 2xSCART (TV: RGB, S-video, CVBS, komponentní; VCR: CVBS). Na bočním panelu ještě najdeme sériové datové rozhraní RS-232 pro aktualizaci firmware.
S přijímačem se dodává dálkové ovládání, které je velmi podobné tomu, které se dodává k přijímači Technisat Digipal 2 a mnoha dalším přístrojům. Kód ovladače není stejný, takže se přístroj Digipal 2 s novým modelem navzájem neruší.
Zkušenosti s příjmem
Krátce po uvedení přístroje na náš trh jsem se jej rozhodl otestovat, zda dokáže být kvalitou minimálně srovnatelný s Digipal 2. Po nezbytném připojení antény a síťového kabelu jsem přístroj uvedl do provozu. Při startu se zeptal na jazyk ve kterém se mnou bude komunikovat a zemi, kde bude přístroj používán. Dalším krokem v instalaci byl požadavek na kanál jednoho z multiplexů, který budu přijímat (testování signálu). Pak se spustila automatická instalace. Přístroj naladil dostupné multiplexy.

Obrázek z menu přijímače - Průvodce instalací - Výběr jazyka, ve kterém bude s námi přístroj komunikovat
OSD Menu
Grafická podoba menu je v novém moderním provedení. Přístroj s námi může komunikovat česky, anglicky ale i v některém severském jazyce (dánsky, finsky, norsky a švédsky). Hlavní nabídka obsahuje položky Rodičovský zámek, Nastavení, Časovač, Předplatné, Informace, Ostatní nastavení, Ukončit. V položce "Rodičovský zámek" můžeme zablokovat pořady nevhodné pro děti a mládež, "Nastavení" obsahuje konfiguraci obrazového formátu, možnost aktualizace firmware, napájení antény, EPG a vyhledávat nové programy. "Casovač" nám umožňuje naprogramovat události - připomenout vysílání pořadu, naprogramovat video či termín, kdy se má přístroj uvést do pohotovostního režimu. "Předplatné" slouží pro informace o dekódovací kartě vložené do integrovaného dekodéru Conax (u české verze není funkční). Pod "Informace" najdeme bližší informace o nainstalovaném firmware v přístroji. "Ostatní nastavení" obsahuje možnosti nastavení DVB titulků, zvuku, OSD menu, EPG i automatické aktualizace programů.
Obrázek z menu přijímače - Průvodce instalací - Lokální nastavení přijímače
Zvuk, Teletext
Přístroj umožňuje příjem stereo audio. Při duálním zvuku automaticky přepíná vždy jen na český zvuk.
Obrázek z menu přijímače - Průvodce instalací - kvalita signálu
Technisat podporuje obě formy příjmu teletextových stránek - OSD teletext (softwarový, nezávislý na televizoru) a VBI teletext, který je klasicky ovládán a zpracován teletextovým dekodérem televizoru. OSD teletext funguje bez problémů (na kapitálkách se nezobrazují háčky).

Obrázek z menu přijímače - Průvodce instalací - vyhledávání programů
Kvalita signálu
Nové a zajímavé funkce nabízí Technisat pod tlačítkem M.MENU, což je mini menu přijímače. Obsahuje čtyři položky - přepínání obrazového formátu 16:9/4:3, na VCR-SCART a dále dvě užitečné funkce - indikátor signálu (informace o kvalitě signálu v procentech, zobrazuje se i číslo kanálu) a (zejména) pro odborníky "Zlepšený indikátor signálu", který mimo informací o PIDech a datových tocích obsahuje velmi podrobné technické informace o přijímaném multiplexu.
Obrázek z menu přijímače - Průvodce instalací - výsledek vyhledávání
Spotřeba
Spotřeba testovaného přijímače Technisat v pohotovostním režimu (stand-by) byla naměřena 7,7 W, v provozu (příjem televizního vysílání) zhruba o 1 Watt více (8,8 W).
Obrázek z menu přijímače - Channel list
Závěr
Přijímač Technisat FORCE je srovnatelný s oblíbeným Technisat Digipal 2 TX, který je na našem trhu nabízen několik let. Jako Digipal 2 TX má především bezproblémovou lokalizaci do češtiny - OSD menu, EPG i OSD teletextu.
Obrázek z menu přijímače - Hlavní menu
Kvalita obrazu i zvuku je na velmi dobré úrovni, což je u přístrojů Technisat obvyklý standard.
Technisat Force je nabízen v cenách kolem 1500 Kč (leden 2008).

Obrázek z menu přijímače - EPG
Za laskavé zapůjčení příjímače Technisat FORCE - TeVeMaster T1 k testům tímto děkuji firmě Omko Digital, Kaštanova 62, Brno, www.omko.cz ( http://www.omko.cz/?kod=SRTEVEMASTER ).

Obrázek z menu přijímače - Technické informace o přijímaném multiplexu
Hodnocení
+ možnost napájení antény+ podrobné informace o přijímaném multiplexu
- stejné programy dvou multiplexů CDG ukládá jen jednou

Obrázek z menu přijímače - Informace o hardware a firmware přijímače
Vybrané parametry
* Frekvenční rozsah VHF (K5 - K12), UHF (K21 - K69)* 4000 TV a rádio předvoleb
* přehledné české OSD menu
* EPG - elektronický programový průvodce s bezchybnou českou diakritikou
* možnost napájení do antény 5V, 30 mA
* 2x Scart (TV, VCR)
* digitální audio výstup Dolby Digital (koaxiální)
* 2x Cinch audio
* formát obrazu 4:3/16:9
* automatické nebo manuální vyhledávání programů
* TXT - podpora teletextu
* možnost aktualizace firmware přes RS232 v PC
Martin Vyleťal