Quantcast

Raketa Ariane 5 vynesla satelit Astra 3B

| Tisk

logo Nosná raketa Ariane 5 vynesla minutu po půlnoci na 22.5.2010 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně dva satelity - Astru 3B a COMSATBw-2. Byl to v pořadí již 50. start nosné rakety Ariane 5. Astra 3B je telekomunikační satelit pro lucemburského satelitního operátora SES Astra a COMSATBw-2 zabezpečí vojenskou komunikaci pro společnost Astrium GmbH for Bundeswehr.

obrázek Z těchto dvou satelitů je pro diváky v Evropě a zejména pro země Beneluxu a české a slovenské diváky nejdůležitější satelit Astra 3B. Ten bude sloužit na pozici 23,5 stupně východně a stane se motorem růstu jedné z klíčových pozic SES v Evropě. Bude přenášet televizní a rozhlasové služby, stanice ve vysokém rozlišení (HDTV) a také zabezpečí obousměrnou komunikaci prostřednictvím kapacity v Ka pásmu.

Po sérii technických testů bude Astra 3B přesunuta na cílovou pozici 23,5°E, kde nahradí kosmické aparáty Astra 1G a Astra 1E, které se pak přesunout na jinou pozici. Zahájení provozu Astry 3B na pozici 23,5 st. východně lze očekávat nejdříve za 4 týdny.

Pokrytí signálem ze satelitu Astra 3B

Satelit Astra 3B bude mít k dispozici celkem tři svazky - regiony pokrytí: Evropa, celá Evropa a Střední Východ. Z těchto tří svazků budou první dva pokrývat celé území České republiky a Slovenska a pro příjem bude postačovat parabola malých rozměrů.


logo
▲ Mapa č. 1 - Footprint satelitu Astra 3B, svazek Evropa

První mapa zobrazuje pokrytí ze svazku Evropa. Svým tvarem a rozsahem pokrytého území vzdáleně připomíná footprint satelitu Astra 3A. Tento svazek (beam) bude určen do budoucna jako náhrada za provoz služeb na satelitu Astra 3A, který má před sebou ještě maximálně dva roky provozu. Díky svému širšímu svazku bude možné signál transpondérů přijímat nejenom v celé střední Evropě, ale i v Německu, Beneluxu, Švýcarsku, severní Itálii, Rakousku, Maďarsku, částečně v Rumunsku, Ukrajině, Litvě i Lotyšsku.


logo
▲ Mapa č. 2 - Footprint satelitu Astra 3B, svazek celá Evropa

Druhý zajímavý svazek pro diváky v Evropě bude panevropský rozšířený svazek (celá Evropa), který bude pokrývat většinu území Evropy, dále severní Afriku, Střední Východ a také Kanárské ostrovy. Na většině území Evropy by měla postačovat parabola od průměru 60 cm. V severní Africe anténa od průměru cca 1,2 metru. Výhodou tohoto svazku bude možnost oslovení většího území - nových trhů a rozšíření služeb na nové trhy.


logo
▲ Mapa č. 3 - Footprint satelitu Astra 3B, svazek Střední Východ

Poslední mapka znázorňuje svazek, který zřejmě nebude možné přijímat v regionu střední Evropy. Svazek Střední Východ bude nasměrován na oblast mimo Evropy. Je možné, že díky lalokům bude signál s parabolami velkých rozměrů dostupný u nás. Tímto svazkem hodlá SES Astra oslovit a zejména vstoupit na nové trhy (Střední Východ) a částečně konkurovat službám, které přináší satelitní operátor Arabsat na nedaleké pozici 26°E pro země arabskkého světa.

Je třeba zdůraznit, že mapky přinášejí orientační pokrytí signálem. Jednotlivé mapky budou po kontrolních měřeních zkorigovány provozovatelem satelitu.

Kmitočtová pásma Astra 3B

11,45 - 11,70 GHz ... 12 transpondérů
11,70 - 12,10 GHz ... 20 transpondérů
12,10 - 12,50 GHz ... 20 transpondérů
12,50 - 12,75 GHz ... 12 transpondérů

Celkově může být v provozu maximálně 60 transpondérů v pásmu 11,45 až 12,75 GHz

Změny na pozici 23,5°E: Konec satelitů, přesuny programů

Po zahájení komerčního provozu satelitu Astra 3B dojde k výrazným změnám na pozici 23,5 stupně východně. Na této pozici ukončí svůj provoz dva starší a dosluhující satelity Astra 1E a Astra 1G. Oba opustí svoji pozici a Astra 1G zřejmě zamíří na 31,5°E, kde nahradí Astru 2C. Ta se pak může vrátit na 28,2°E. Družice Astra 1E je již dávno na konci své očekávané životnosti. Je překvapivé, že i po dosažení maximální životnosti je družice stále schopna zajišťovat distribuci služeb.

Konec Astra 1E a Astra 1G na pozici 23,5°E přinese i několik změn v šíření programů, které se dotknou i českého a slovenského trhu. Astra 3B bude mít provozní kmitočtové pásmo 11,45 až 12,75 GHz. Česká hudební a lifestylová TV Óčko a speciální programový okruh České televize ve vysokém rozlišení ČT HD proto musí změnit své kmitočty - musí dojít k přeladění. Óčko již tento proces začalo 1.3.2010 a vysílá na nové frekvenci 12,168 GHz, pol. V, která je obsažena i v kmitočtovém a transpondérovém plánu Astra 3B. Přeladění nyní probíhá i u ČT HD, která se objevila na kmitočtu 11,973 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S.

Další změny se dotknou i satelitních DTH platforem CS Link a Skylink. Transpondéry s kmitočty:

* 11,797 GHz, polarizace horizontální
* 11,876 GHz, polarizace horizontální
* 11,992 GHz, polarizace horizontální
* 12,070 GHz, polarizace horizontální
* 12,110 GHz, polarizace horizontální

a také transpondéry, kde jsou i programy pro CZ/SK trh:

* 11,856 GHz, polarizace vertikální (Canal Digitaal - BravaHDTV, Discovery HD Showcase)
* 11,914 GHz, polarizace horizontální (History SD)
* 12,168 GHz, polarizace vertikální (TV Óčko)

budou přesunuly na satelit Astra 3B. Všechny tyto transpondéry by měly využívat panevropský svazek (pokud nebude rozhodnuto jinak). Bude to znamenat podstatné rozšíření pokrytí signálu platforem CS Link a Skylink po celé Evropě a možnost příjmu s parabolami malých rozměrů na cestách po Evropě.

Přesuny na Astru 3B se dotknou všech služeb, které se vysílají momentálně z Astra 1E nebo Astra 1G. Ve výše uvedeném přehledu jsou zdůrazněny jen ty transpondéry, které vysílají české nebo slovenské programy, eventuálně služby pro CZ/SK trh.

Technické parametry Astra 3B

nosná raketa: Ariane 5


kosmodrom: Kourou, Francouzká Guyana
Hmotnost: 5,460 kg
Výrobce satelitu EADS Astrium
Stabilizace satelitu: tříosá
Počet transpondérů: 64
Počet transpondérů v Ku pásmu: 60
Počet transpondérů v Ka pásmu: 4
Šířka pásma transpondérů: 36/33 MHz

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články