Eutelsat připravuje nový satelit na pozici 25,5E

| Tisk

logo ictQATAR (reprezentující Katar) a Eutelsat Communications dnes oznámili, že podepsali dohodu o partnerství k investici a provozu nového satelitu Eutelsat, který bude pracovat na orbitální pozici 25,5 stupně východně, kde nyní pracuje družice Eurobird 2 (dříve Hot Bird 5 či Badr 2D). Nový satelit bude určen pro Střední východ, severní Afriku a Střední Asii.

Historické partnerství bylo dnes ráno podepsáno v Emiri Diwan v Doha za přítomnosti katarského předsedy vlády a ministra zahraničních věcí Sheikh Hamad Bin Jassim Bin Jabor Al Thani a předsedy Eutelsatu Giuliano Berretty, generálního tajemníka ictQatar Dr Hessa Al Jaber a CEO Eutelsatu Michela de Rosena.

Nový satelit bude vynesen na konci roku 2012 a významně rozšíří misi s vynikajícím pokrytím v celém Středním Východě, severní Africe a Střední Asii. Nahradí dosluhující družici Eurobird 2, která již pracuje na pozici 25,5°E. Kromě zajištění kontinuity v Ku pásmu poskytne ictQATAR kapacitu v Ka pásmu pro otevření nových obchodních příležitostí pro obě strany (obousměrný přenos dat).

Nová družice bude mít více misí a reaguje na velmi rychlý růst aplikací na Středním Východě a Africe, včetně video obsahu, podnikových komunikací a vládních služeb. Pozice 25,5°E v současnosti přijímá více než 13 milionů domácností s DTH příjmem.Eutelsat a ictQATAR plánují, že plán na nový satelit bude připraven do poloviny roku 2010. Vynesení satelitu je naplánováno na konec roku 2012. Nová družice je součástí plánu Eutelsat Communications pro období let 2009 až 2012.

Zatím není jasné, zda bude nový satelit Eutelsatu pro pozici 25,5°E přijímatelný v regionu střední Evropy, podobně jako stávající Eurobird 2. Nejnovější satelity jako je Badr 6 či Atlantic Bird 4A ukazují, že pokrytí Evropy se stále více omezuje. Zejména kvůli atraktivnímu obsahu některých arabských nekódovaných kanálů (filmy, sport), který je dostupný na evropských kanálech ale obvykle jako placený obsah.

redakce