TereBox T2

Golden Media UNIBOX 9060, 9080 - přijímače s možností PVR

| Tisk

V následující recenzi bych Vám chtěl představit poměrně kvalitní a vybavený přístroj, který je jen nepatrně dražší než populární Arrivy a Optica, ale dle mého názoru se jedná o přístroj o třídu výš, minimálně co se týká HW kvality. Ostatně, to ukáže až čas, nicméně celkově se jedná o velmi dobře vybavený přístroj za velmi slušnou cenu.


obrázek

Paramtery přijímače:

1/Systém:
Procesor 396MHz, Flashpaměť 32Mb, SDRAM 1024Mb
Napájení 100-250V, příkon v provozu max 30W
Rozměry 300x64x231mm

2/ Tuner DVB-S
- 950-2150MHz, plná podpora DVB-S/S2
- vstupní uroveň -65 až -25dBm
- demodulace QPSK/8PSK

3/ Tuner DVB-T (jen u kombo modelu 9080)
- 170-230MHz, 470-862MHz – kanály E5-E12,21-69
- vstupní úroveň -70 až -8dBm
- demodulace COFDM 2k/8k, QPSK,16QAM,64QAM

Čtečky karet, CI rozhraní , čelní panel pod víčkem

Všechna obládací tlačítka, sloty pro karty a moduly jsou skryta pod odklopným víčkem, které zakrývá celý tento čelní panel:


obrázek

Úplně vlevo jsou tlačítka pro obsluhu přijímače – tlačítko pro vypnutí/zapnutí, dále tlačítka MENU, EXIT,OK a tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínání programů (nebo pro pohyb v menu). Uprostřed je velký VFD displej, zobrazují čas, název stanice a celou řadu dalších provozních stavů pomocí různých symbolů. Displej je velmi dobře čitelný. Vedle displeje je pak čidlo pro dálkové ovládání a úplně vpravo pak dvě čtečky karet (softwarově upravitelné na UNIčtečky s podporou mnoha systémů) a dva CI sloty pro dekodovací moduly.

V přijímači jsem zkoušel karty CS Link , Skylink ICE, MTV Unlimited a TNK, vše fungovalo dobře jak ve čtečkách tak v modulech a to i v různých kombinacích. Problémy se nevyskytly. Při přepínání programů to ale není žádný rychlík – FTA programy sice pod 1 sekundu, ale přepnutí zakódovaného programy i přes dvě sekundy. Bylo přitom celkem jedno, jestli je ve čtečkách jedna karta, nebo obě či jestli je karta v modulu.

V přijímači jsem zkusil moduly Mascom Irdeto, Eurocam a starý SCM, moduly fungovaly bezproblémů, stejně tak i karty v nich. Ovšem vložit modul nebo ho vyjmout, to je skutečně zážitek – přístup obtížný a kdo má silnější prsty, bude muset asi použít nějaký nástroj. Naštěstí se to nedělá nijak často.

Dálkový ovladač


obrázek

Známý tvar i provedení i od jiných přístrojů, nicméně padne slušně do ruky, reakce jsou docela rychlé a citlivost velmi slušná. Rozložení tlačítek je zcela standardní a i funkce jsou zcela obvyklé. Neobsahuje množství zbytečných tlačítek, tak jak jiné přístroje.

Příslušenství

K přijímači je dodáván český a originální návod, dálkový ovladač, dvě baterie a HDMI kabel.

Zadní panel, přípojná místa


obrázek

Na zadním panelu se nachází veškerá přípojná místa – vstup signálu ze sat. antény, LOOP smyčka, u modelu 9080 pak vstup DVB-T signálu pro DVB-T tuner.

Výstupy pro A-V pro zobrazovač a audio systém - 1x HDMI výstup, komponentní YpbPr výstup, kompozitní A-V výstup na konektorech CINCH, klasický SCART pro TV a SCART pro VCR a digitální optický výstup.

Další rozhraní – USB port pro PVR a aktualizaci SW a settingu, síťové LAN rozhraní ethernet 10/100Base-T/TX na konektoru RJ45, ovládací napětí pro periferie a různé přepínače 0/12V a servisní RS232 konektor.

Někdy může chybět jeden USB konektor na čelním panelu, zejména pokud ho využíváme jen občas nebo je potřeba provést aktualizaci přes USB.

Popis menu přijímače

Přístup do hlavního menu přijímače je přes stejnojmenou klávesu na DO. Zobrazí se tato nabídka:


obrázek

První položka v menu se jmenuje Správa programů. Slouží pro editaci naladěných programů – přesun, mazání, přejmenování, uzamčení programů a pro správu favoritních skupin. Po potvrzení volby pro správu kanálu nebo favoritních skupin se zobrazí okno se seznamem kanálů a zpřístupní se funkce pro editaci:

Editace programů:


obrázek

Práce s favoritními skupinami:


obrázek

Editace je docela jednoduchá a intuitivní, nečiní žádné problémy.

Druhá volba v menu slouží pro vlastní ladění kanálů, pokud nevyužijeme předchystaný setting (každý slušný prodejce dodává přijímač s přednastaveným settingem pro nejběžnější družice, takže klasické ladění není až tak nutné). Nahrání a záloha settingu je možná přes USB.

Na výběr jsou tři podnabídky:


obrázek

První se jmenuje Instalace satelitu a slouží k vlastnímu ladění a nastavení parametrů antény – Diseqc povely, typ LNB apod...

Druhá položka Autoinstalace provede automatické ladění a nastavení, jehož úspěšnost bude do značné míry záviset na konkrétní konfiguraci a myslím, že většině lidí způsobí spíš problémy.

Poslední, třetí položka není pro ladění vůbec potřeba, ale po zadání vaši polohy a pozice družice vypočítá azimut a elevaci.

Potvrdíte-li Instalaci satelitu, zobrazí se pak již klasické okno s informacemi pro ladění:


obrázek

Zde v této volbě se provádí veškerá fukce, spojené s laděním programů. Jde především o nastavení typu LNB, jeho napájení a Diseqc portů, dále pak editaco TP a vlastní ladění. Ve spodní části se pak ukazují dva klasické bargrafy, pro některé tak důležité – síla a kvalita signálu.

Třetí položka hlavního menu se jmenuje Preference.


obrázek

Slouží pro nastavení provozních parametrů přijímače, jako je nastavení času, jazyková nastavení, nastavení A-V výstupu a další parametry – např. režim po vypnutí přijímače, kdy lze navolit úsporný, přijímač pak déle startuje ale má nízkou spotřebu ve stand-by.

Následuje volba pojmenovaná Zařízení.
V této volbě lze vypsat údaje o verzi ovládacího software a další podobné informace. Dále se zde dá provést výmaz všech programů a reset do továrního nastavení a aktualizovat ovládací software v přijímači.


obrázek

Následuje položka Hry se třemi jednoduchýmu, známými hrami:


obrázek

Další volbou je Podmíněný přístup. Obsahuje funkce pro správu karet a modulů a nastavuje i další funkce pro práci s přístupovými kartami a nejen s nimi. Menu je poměrně roszáhlé, první co se zobrazí je menu se dvěma položkami:


obrázek

V 1. volbě CA nastavení se pracuje s kartami ve čtečkách:


obrázek

V mém případě jsou ve čtečkách vloženy karty CS Link a Skylink ICE. Proto se u obou slotů vypisuje vložení karty systému Cryptoworks.

Výpis informací o kartě je bezproblémový, stejně jako práce s kartami v UNI čtečkách. Není problém s průchodem zápisů ani inicializací ICE karty. Tuto kartu je především obecně nutné registrovat hned po aktivaci v přijímači a nečekat na konec 20 denní lhůty. Pak je nyní i provoz karty ICE v pořádku a bez problémů. Toto platí obecně, nejen pro tento přijímač.

Výpis karty Skylink ICE:

obrázek

Výpis karty CS Link ve druhé čtečce:


obrázek

Menu Podmíněný přístup – práce s dekodovacími moduly:

Hlášky od CI modulů lze v tomto menu vypnout.


obrázek

Předposlední menu se jmenuje USB a slouží pro ovládání a nastavení PVR funkcní a přehrávání záznamů z USB.


obrázek

Poslední položka se jmenuje Internet, ale jde spíš o nastavení sítě jako takové – tedy především paramnetrů protokolu TCP/IP a nastavení pro síťovou aktualizaci FW a práci se sdílením přes Homecam protokol.


obrázek

EPG informace

Informace o právě vysílaném pořadu lze zjistit stlačením tlačítka I na ovladači. Celý EPG se zobrazí stlačením tlačítka EPG. Informace v EPG jsou zobrazené se správnou diakritikou, ovšem čitelnost není nejlepší. Celkově použitý font v menu a EPG není moc čitelný. Na CRT TV je čitelnost velmi špatná, na LCD a PDP je to slušné, ale i tak si myslím, že by se čitelnost menu a EPG mohla do budoucna zlepšit.


obrázek

Přímo z EPG je možný přístup do časovače, programování nahrávky je tak tradičně velmi jednoduché. Přímo z menu EPG je možné i nastavené časovače editovat nebo vymazat.

PVR funkce

Během poměrně krátké doby, co jsem PVR testoval jsem se nesetkal z většími problémy. Některé USB flash nechtěly nahrávat, pomohlo přeformátování v menu přijímače. Zkoušel jsem externí disk Toshiba 500Gb, napájený přímo z USB a 500Gb externí disk Verbatim a s obojím nebyly problémy. Disk s vlastním napájením bylo lepší připojit k přijímači, zapnout napájení a pak zapnout přijímač, jinak se stávalo, že se ho přijímač neviděl a tudíž se nesputila nahrávka. Bude asi nutné vyzkoušet vhodné disky, kompatibilita ext. disků se spotřební elektronikou je někdy problém.

Menu pro práci s nahrávkami a USB obecně se zpřístupní až po připojení a správné detekci disku. Poté je možné USB disk používat. Nejprve je nutné nastavit parametry PVR:


obrázek

Jde především o zvolení typu nahrávky – MPEG nebo TS, povolení usínání disku (občas ale problém s kompatibilitou) a změnit max. čas záznamu – navolené jsou 2 hod, což může být málo.

Ve Správci nahrávek je možné nahrávky vymazat, přejmenovat nebo uzamknout, pak se nedá nahrávka vymazat. Přístup do nahrávek je i přes jednu klávesu na DO, není nutné procházet celé menu. Přes menu je přístupná položka Seznam souborů, která umožnuje zobrazovat i fotky ve formátu JPEG a přehrávat MP3 soubory:


obrázek

Dá se navolit filtr pro zobrazení jen nahrávek, jen JPEG nebo MP3 nebo se dají zobrazovat všechny soubory.

Sdílení karty

Protože se místní provideři nestaví na sdílení příliš vstřícně a to ani v rámci jedné domácnosti, tak nebudu tuto vlastnost příliš rozebírat. Jen asi takto – sdílení přes Homecam na Lan síti je použitelné. Jde použít jak přímé propojení LAN kabelem tak i přes switch. Při spojení přes switch jsem se setkal s tím, že u některých switchů docházelo k problémům v přenosu dat, aškoliv LAN jako taková chodila bezproblémů.DVB-T tuner u modelu 9080

Na svých problémových příjmových podmínkách jsem otestoval i tuner combo přístroje GM9080. Tuner hodnotím jako velmi dobrý, srovnatelný např. s DI-BOXem T23E-RF. Přístroj si poradil jak se slabým signálem slovenského multiplexu z Dubníku (úroveň 47 dBuV, ale příjem s anténou s předzesilovačem 12dB!), tak i s poměrně výrazným pre-echem tří vysílačů. Příjem MPEG-4 testovacího multiplexu 02 jsem nezkusil, signál v poslední době je velmi slabý a příjem v mé lokalitě je horší než příjem SK muxu.

Spolupráce s diseqc přepínači

Zkoušel jsem relátka od GI a EMP, vše přepínalo zcela bez problému. Spolupráce s EMP168-V2 byla rovněž zcela v pohodě. Problém jsem měl se starším DSC304, tam prostě přijímač nepřepínal. Jestli to byla kusová záležitost či nikoliv jsem nezkoumal, tyhle dříve velmi kvalitní přepínače se již na trhu příliš nevyskytují a s mnou používanými EMP žadný problém nebyl. Spolupráci s motorem jsem nezkoušel, nicméně dle manuálu je podporován jak Diseqc 1.2 tak USALS, takže by to rovněž při správném nastavenmí neměl být problém.

Celkový dojem z přístroje

Mám osobně velmi dobrý. Přijímač má velmi slušnou výbavu, pracuje víceméně bez závad dle očekávání, poskytuje velmi dobrý obraz (s rezervou – je to velmi subjektivní !), takže je ve finále velmi příznivý poměr cena/kvalita u tohoto přístroje. Výhodné jsou i dvě dobře fungující čtečky a do budoucna možnost až dvou modulů.

Tento přístroj si své zákazníky určitě najde, celkově se mě osobně líbí víc než dříve představený Optibox Alligator. Poměrně velkou výhradu mám jen ke dvěma věcem – nečitelný font a možnost stlačením tlačítka UHF změnit A-V výstup tak, že na TV, připojené přes SCART není zobrazováno MENU, EPG, prostě nic. Již hodně zákazníků na toto narazilo a je to docela nepříjemné a přitom tahle funkce na ovladači je i zbytečná.

Radomír Kovář

Vybrané články