Proč Skylink zařadil maďarské stanice a ne polské či rakouské?

| Tisk

logo Provozovatel satelitní služby Skylink, lucemburská mediální skupina M7 Group, včera představila nový balíček s maďarskými programy. Proč Skylink zařadil maďarské stanice a ne třeba polské a rakouské? Na tuto otázku hledal odpověď portál parabola.cz u provozovatele platformy Skylink.

"Maďarské programy mají oproti polským či rakouským poněkud odlišné postavení," vysvětlil webu parabola.cz Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která službu Skylink provozuje.

Zároveň rozhodnutí podpořil několika argumenty.

Konec pozemního analogového vysílání v Maďarsku

"V Maďarsku právě vypnuli analogové terestriální vysílání a DVB-T je kódované a placené. Maďarsky hovořící Slováci žijící blízko u maďarských hranic ztratili ze dne na den přístup k základním maďarským programům," říká Jaromír Glisník. Základní maďarské veřejnoprávní a komerční stanice jsou i v DVB-T dostupné bezplatně a některé z nich i v HD rozlišení. Specializované kanály jsou k dispozici za poplatek.

"Polské DVB-T je snadno dostupné na celém území obývaném polsky hovořící menšinou. Volných stanic s německým audiem jsou snad stovky. Potenciál pro prodej služby, která je k dispozici zdarma, je velmi omezený," vysvětluje.

Maďarština jako jazyková bariéra

Stanice v maďarštině jsou dobře ochráněny díky jazykové bariéře. "Programy v maďarském jazyce jsou proti užívání na cizím území velmi dobře chráněny jazykovou bariérou. Není proto velký problém, když je přijímají lidé mimo geografické území Maďarska. Nijak tím neohrozí majitele práv," popisuje důvody Jaromír Glisník."S německy mluvenými programy to je jinak. Německy mluvící lidé žijí po celé Evropě. O souhlas ORF k simulcryptu jsme v minulosti usilovali, ovšem bez úspěchu," popsal dřívější zájem Skylinku o rakouské programy Jaromír Glisník.

Na Slovensku početná maďarská komunita

Třetím důvodem k zařazení maďarských programů do nabídky Skylink je početná maďarská komunita na Slovensku, která hledá přístup k maďarským stanicím.

"Na Slovensku je 250 tisíc domácností hlásících se k maďarské národnosti. Domácností, kde žije alespoň jeden maďarsky hovořící divák, bude ještě více. Německá/rakouská či polská menšina je řádově menší," srovnal Jaromír Glisník.

Maďarský balíček je nabízen divákům na Slovensku a také v České republice. Zatím není jasné, zda bude projekt životaschopný. "Je velkou otázkou, zda na sebe maďarský balíček vydělá. To se uvidí," říká. "Naproti tomu je zcela jasné, že rakouský či polský balíček by ne sebe vydělat nemohly," uzavírá téma člen představenstva M7 Group Jaromír Glisník.

redakce

Vybrané články