Příjem Multistreamu a T2-MI na přijímačích VU+

| Tisk

Na stolních set top boxech je možné přijímat satelitní multiplexy a programy vysílané v režimech Multistream a T2-MI. Příjem je možný zatím jen na přijímačích VU+ s podporovaným tunerem.

Telekomunikační satelity jsou určeny pro poskytování široké škály služeb - od šíření programů pro koncové diváky (DTH), přes poskytování přístupu na internet až například po vládní komunikace. Z pohledu televizního diváka je patrně nejdůležitějším úkolem satelitů poskytovat televizní a rozhlasové programy.


obrázek

Obr č. 1 - Detekce tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Vedle klasické DTH distribuce se na satelitech nacházejí i tzv. distribuční signály programů, které slouží pro potřeby satelitních a kabelových operátorů a satelit je ideálním prostředkem pro okamžitou distribuci na velké území. Distribuční signály řady programů se nacházejí i v DTH platformách. Efektivně se využívá satelitní signál pro více účelů. Dalším typem distribučních signálů jsou tzv. přenosové kanály (feedy), které poskytují program v předem stanoveném časovém rozsahu. Feedy se připravují v místě událostí a vysílají na satelit. Signál ze satelitu přijímá provozovatel stanice a signál dále zpracovává do běžného televizního vysílání.

Na satelitech se setkáme i s distribučními signály pro pozemní vysílače a další operátory. Kapacita na družici slouží jako primární nebo záložní distribuční médium pro digitální pozemní vysílače. Primární zejména ve státech, kde není možné zajistit distribuci pozemních multiplexů jiným způsobem.


obrázek

Obr č. 2 - Příjem bulharské TV Nova (45°E) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+ (poznámka: obrazová dokumentace pořízena na konci května 2016)

Satelity se používají pro distribuci programů pro pozemní vysílače ve třech podobách - klasické DVB-S/DVB-S2, dále pak v režimech Multistream a T2-MI.

Klasická distribuce v DVB-S/DVB-S2

Pravděpodobně nejznámnějším distribučním satelitním multiplexem pro operátory je mux francouzské veřejnoprávní televize France Télévision na satelitu Eutelsat 5 West A na pozici 5 stupňů západně. Tento multiplex, který je dnes složen výhradně z programů ve vysokém rozlišení (HDTV), lze bez problémů přijímat na všech běžně dostupných set top boxech s podporou MPEG-4 a HD.


obrázek

Obr č. 3 - Naladění programů v multistreamu na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Dalším příkladem využití satelitu tentokrát přímo pro pozemní vysílače najdeme v Řecku. Na satelitu Eutelsat 3B (3 stupně východně) se nacházejí dva DVB-S2 multiplexy Digea. Programy jsou ale z důvodu omezení vysílací práv na satelitu zakódovány systémem BISS. Na stejném satelitu je umístěn i veřejnoprávní multiplex ERT. Ten vysílá FTA jen programy Vouli Tileorasi a ERT 3. Ostatní programy jsou zakódovány.

Další možnost distribuce: Multistream a T2-MI

Pro operátory vysílacích sítí je mnohem zajímavější nasazení jiných módů u satelitní distribuce multiplexů na pozemní vysílače. Jde o režimy Multistream a T2-MI. Oba mají společnou vlastnost - na běžných set top boxech programy v multistreamu (MIS) a T2-MI většinou nenaladíme. Multiplexy v multistreamech a T2-MI byly dlouhou dobu doménou satelitních DVB karet v počítačích. Později se omezená podpora multistreamu objevila na některých modelech přijímačů Openbox. Nyní je konečně možný příjem obou módů i na stolním přijímači. To potěší koncové diváky, méně ale vysílatele.


obrázek

Obr č. 4 - Příjem programu La7 HD (13°E) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Co je to Multistream?

Multistream, T2-MI a kombinace Multistream s T2-MI umožňuje šířit v jednom satelitním multiplexu několik samostatných transportních streamů - každý může odpovídat jednomu terestrickému multiplexu. V jednom takovém satelitním multiplexu se mohou nacházet 3 MIS či T2-MI, případně jiný počet v závislosti na šířce pásma transpondéru a požadavcích operátora vysílacích sítí.


obrázek

Obr č. 5 - Příjem programu Nju TV (4,8°E) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Podrobný technický popis specifikace T2-MI a multistreamu lze najít na stránkách projektu DVB.org.

Distribuce v režimu Multistream

Programy v T2-MI a MIS ale nelze přijímat na libovolném přijímači - je zapotřebí hardware, který dokáže oba tyto módy zpracovat. Podpora pro T2-MI a MIS se již objevila pro linuxové přijímače se systémem Enigma 2 (E2). Tyto režimy aktuálně fungují pouze na přijímačích značky VU+. Je ale otázkou času, kdy bude podpora rozšířena i na přijímače dalších výrobců.


obrázek

Obr č. 6 - Naladění programů streamu Zeonbud (4,8°E) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Samotný tuner v přijímači VU+ ale dokáže zpracovat jen vysílání v klasickém režimu - tedy bez MIS a T2-MI. Příjem těchto dvou módů je ale možný jen přes externí tuner s podporou obou módů. Aktuálně jsou podporovány jen dva tunery - profesionální DVB karta TBS 5925 a běžnější TBS 5980, která nepodporuje vyšší modulace jako 16APSK či 32APSK. Má ale i další omezení.


obrázek

Obr č. 7 - Příjem programu D17 HD (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

MIS a T2-MI jsou zajímavým lákadlem pro satelitní lovce. Vzhledem k povaze distribuce - prakticky nemožný příjem na komerčních přijímačích - se programy v T2-MI a MIS až na pár výjimek vysílají ve stejném podobě jako v DTT (digitální terestrické televizi) - volné DTT jsou i na satelitu nekódované, placené DTT jsou i na satelitu zakódovány.

Módy T2-MI a MIS aktuálně podporují experimentální image (software) SatDreamGr, které je založeno na populárním image OpenPLI.


obrázek

Obr č. 8 - Příjem programu HD1 (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Uživatelsky nejjednodušší je příjem programů v MIS. Stačí znát parametry multiplexu (podobně jako u "běžných" satelitních muxů) a navíc režim (PLS Mode), kód (PLS Code) a číslo streamu (Input Stream ID).

Programy v režimu MIS se nacházejí v Ku pásmu na mnoha velmi dobře dostupných orbitálních pozicích - aktuálně na 45°E, 13°E, 9°E, 10°E, 4,8°E, 5°W, 12,5°W a 30°W. Signál je možné přijímat z většiny uvedených pozic s parabolami o průměru kolem 90 cm. V případě pozice 10°E je nutná parabola o průměru kolem 200 cm. Příjmové podmínky se ale z této pozice občas mění.


obrázek

Obr č. 9 - Příjem stanice Cartoonito (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Co se vysílá v režimu Multistream?

Na satelitu Intelsat 12 na pozici 45°E se nacházejí veřejnoprávní a komerčních televizní stanice z Bulharska, včetně veřejnoprávních kanálů v HD rozlišení - BNT 1 HD a BNT HD. Jde o první program BNT 1 v HD rozlišení a mix kanál BNT, který se zaměřuje na obsah v HD. Jedná se o zajímavý multiplex s hlavními bulharskými celoplošnými programy.

Další paket v multistreamu (bez T2-MI) se nachází na satelitním systému Eutelsat Hot Bird na pozici 13°E. Jde o paket s italskými komerčními programy La7 HD a La7d HD. Stejné stanice jsou šířeny i na pozici 9°E, kde je ale používán italský regionální svazek (příjmové podmínky mohou být v různých částech ČR a SR odlišné).


obrázek

Obr č. 10 - Příjem stanice SportItalia (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Menší vysílací DVB-S2 platforma v režimu MIS se vysílá na pozici 10°E. Mini paket obsahuje mexickou stanici TLN Network a STV Noticias z Mozambiku. Paket používá vysoké FEC 9/10 při modulaci 8PSK. Pro příjem je proto nutná parabola o větším průměru (kolem 200 cm) a to i s ohledem na slabý signál.

Ukrajinský operátor DVB-T2 multiplexů používá k distribuci multiplexů kapacity na satelitu Astra 4A (4,8°E). Jeden transpondér používá pro dva streamy v režimu multistream, druhý pak v kombinovaném režimu multistream / T2-MI. Zatímco první je lze bez problémů přijímat zadáním všech nezbytných parametrů, programy z multiplexu v T2-MI lze sledovat prostřednictvím aplikace Astra-SM (více v tomto článku níže).


obrázek

Obr č. 11 - Příjem programu Rai Sport 1 HD (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Nejširší nabídka programů v režimu multistream se nachází na satelitu Eutelsat 5 West A (5°W). Kapacitu na této družici využívá italská veřejnoprávní RAI k nekódované distribuci všech svých programů na pozemní vysílače. Rovněž jsou zde multiplexy italské komerční mediální skupiny Mediaset s volnými i placenými programy. Jediná pozice, odkud se vysílají FTA italské programy Rete4 HD a Italia1 HD (na DTH pozici 13°E jsou šířeny jen v SD ale v kódu Nagra MA pro karty TivúSat). Francie má zde jeden MIS multiplex s komerčními i placenými programy. Příjem všech FTA programů je bezproblémový, pro placené programy je nutná dekódovací karta a předplatné (podobně jako pro pozemní vysílání). Z FTA programů se zde vysílají HD1, D8 HD, D17 HD, Gulli HD a řada dalších programů, které se v obvyklých multiplexech kódují.

Předposlední pozice v Ku pásmu s programy v multistreamu se nacházejí na pozici 12,5°W. Družici využívá společnost Persidera Network k distribuci jednoho satelitního multiplexu, který obsahuje 4 streamy (multiplexy) pro pozemí vysílače. Distribuční síť obsahuje programy jako Super!, Sky TG24, Paramount Channel, Cielo, K2, La7, La7d a další, které jsou šířeny i na pozici 13°E ale zakódovány pro potřeby pay-tv Sky Italia a FTV služby TivúSat.


obrázek

Obr č. 12 - Příjem stanice Rai1 HD (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Na stejné pozici (12,5°W) je také mini arabský paket Echorouk TV.

Po uzávěrce tohoto článku se multiplex v režimu MIS objevil na satelitu Hispasat 30W-4 (30°W). Provozuje jej společnost Telecom C-LM.


obrázek

Obr č. 13 - Vyhledávání programů jednoho ze streamů operátora Persidera Network (12,5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Distribuce v módu T2-MI

Další distribuční platformy používají režim T2-MI (Modulator Interface), který slouží speciálně pro potřebu satelitní distribuce programů pro druhou generaci digitální terestrické televize. Zatímco MIS může sloužit pro DVB-T i DVB-T2, režim T2-MI je určen jen pro DVB-T2.


obrázek

Obr č. 14 - Příjem stanice MTV Music (12,5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+. Program byl začátkem července nahrazen stanicí VH1 Italia.

Programů a vysílacích platforem v T2-MI je v Ku pásmu jako šafránu. Většina vysílatelů si pro T2-MI vybrala kapacitu v C pásmu, které mohou nabídnout pokrytí mnohem širšího území a rovněž i transpondéry s větší šířkou pásma. Navíc je C pásmo ideální pro distribuční účely.

Několik multiplexů v T2-MI naladit i v Ku pásmu. Platformy se nacházejí na pozicích 55°E, 36°E a 4,8°E.


obrázek

Obr č. 15 - Příjem stanice Italia1 HD (5°W) na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Příjem programů T2-MI ale není tak jednoduchý jako v případě programů v režimu Multistream (MIS). Stejně jako MIS aktuálně podporuje T2-MI jen image od tvůrců SatDreamGr. Vedle instalace tohoto image je nutná doinstalace software Astra-SM (Astra je zkratka Advanced Streaming Application), nicméně programy v T2-MI se vysílají i na jednom ze satelitů Astra.

Pro T2-MI je ale nutné vytvořit spouštěcí skripty (každý pro stream). Jednotlivé programy je nutné přidat do settingu ručně (viz. dokumentace k programu).

Z pohledu signálu je nejjednodušší test příjmu T2-MI na satelitu Astra 4A (4,8°E), který využívá k distribuci svých služeb ukrajinský operátor Zeonbud. Většina programů se ale vysílá v "běžných" multiplexech a příjem z tohoto pohledu není příliš atraktivní.


obrázek

Obr č. 16 - Příjem stanice ZOOM (4,8°E) v režimu T2-MI na tuneru TBS 5925 v přijímači VU+

Novinkou posledních dní je distribuční platforma z Gruzie na satelitu Eutelsat 36B (36°E). Paket obsahuje jeden program ve vysokém rozlišení (GDS HD) a několik dalších gruzínských stanic. Vše je FTA. Programy lze ale běžně přijímat i z jiných pozic.

Zatím poslední možnost T2-MI nabízejí dvě ruské distribuční sítě na satelitu Jamal 402 (55°E). Bohužel, transpondéry mají ve střední Evropě již poměrně nízký výkon a pro příjem je nutná parabola o průměru kolem 180 cm. Zajímavostí je, že hlavní ruské veřejnoprávní programy Pervyj kanal a Rossjia 1 jsou v těchto T2-MI muxech zakódovány systémem Rosscrypt, ostatní jsou FTA. Včetně sportovního programu Match! TV.

Stabilita a zkušenost s příjmem Multistreamu a T2-MI

Příjem MIS a T2-MI byl ověřen na přijímači VU+ DUO s posledním image od SatDreamGr na kartě TBS 5925. Pro příjem stanic v T2-MI bylo nutné doplnit setting o programy a vytvořit nezbytné skripty pro všechny streamy. V režimu T2-MI se doporučuje tuner v E2 vypnout.

Provoz byl takřka bezproblémový - výjimečně došlo k vytuhnutí externího tuneru TBS 5925. Vše je ale otázkou ovladačů. S ohledem na nedávné uvolnění prvních open source linuxových driverů lze očekávat, že stabilita tuneru bude v další fázi vývoje na mnohem vyšší úrovni. Ostatně první zkušenosti uživatelů s open source drivery jsou velmi dobré.

Přepínání programů mezi MIS a mezi T2-MI je rychlé. U programů MIS je k dispozici i EPG (elektronický programový průvodce) pokud jej operátor vysílá. Programy lze i nahrávat.

Jiná situace je u režimu T2-MI - EPG se nezobrazuje a pořady nelze nahrávat.


obrázek

Obr č. 17 - Příjem programu Match! TV (55°E) v režimu T2-MI na tuneru TBS 5925

Výhled

Příjem T2-MI a MIS na linuxových přijímačích se postupně zdokonaluje. Vývojáři již oznámili další možný způsob příjmu stanic v T2-MI, který ale zatím čeká na implementaci do systému E2. Novinka by mohla vyřešit některé problémy, na které bylo v tomto článku upozorněno.



Další programy v MIS a zejména v T2-MI mohou ještě přibývat s ohledem na postupný přechod jednotlivých států na DVB-T2 a právě T2-MI je ideálním způsobem pro satelitní distribuci streamů na digitální terestrické vysílače a další vysílací platformy.

Na druhou stranu právě možný individuální příjem programů a paketů v MIS a T2-MI může znepokojovat vysílatele. Teoreticky může dojít k zakódování uvedených distribučních signálů. Jako je tomu v případě řeckých programů na pozici 3°E nebo ruských veřejnoprávních programů v T2-MI.

Závěr

Přijímače TBS 5925 a TBS 5980 zatím jako jediné DVB USB karty umožňují příjem satelitních multiplexů T2-MI a MIS, které jsou určeny pro DVB-T2 a DVB-T vysílače, na stolních set top boxech VU+ v prostředí E2.

Vysílání v módech T2-MI a MIS není určeno pro DTH příjem. Nicméně na trhu je přijímací technika (hardware) i nezbytný software, který poskytne přístup k dalším desítkám televizních programů určené pro pozemní vysílače a další vysílací sítě ve Španělsku, Itálii, Francii, Ukrajině, Rusku i Gruzii.

Martin Vyleťal