Skylink: Geoblokace programů zvýšila poptávku po nelegálním příjmu

| Tisk

logo Nárůst pirátského příjmu programů satelitní platformy Skylink a dalších služeb je realitou, kterou nelze popřít. Uvedl v rozhovoru pro web parabola.cz Jaromír Glisník ze společnosti M7 Group.

V loňském roce došlo k ukončení šíření některých českých komerčních stanic na Slovensku a naopak slovenských v Česku. Všichni operátoři bez výjimky museli přestat poskytovat komerční televizní stanice z druhé země, jinak jim hrozily velké problémy od provozovatelů programů.

Na trhu postupně se objevily mezinárodní verze jako Nova International, Prima PLUS a Markíza International a JOJ Family, které mají vyřešené vysílací práva pro šíření na Slovensku, resp. v České republice.

ČTĚTE TAKÉ:
* Skylink: Zaměříme se na programy se slibným komerčním potenciálem

Mezinárodní verze komerčních programů patrně nejsou dostatečnou náhradou za původní národní verze privátních stanic a proto roste poptávka po těchto původních programech. Problémy s pirátstvím zaznamenává operátor česko-slovenské platformy Skylink. Server parabola.cz přináší druhou část rozhovoru s Jaromírem Glisníkem, členem představenstva společnosti M7 Group, která platformu Skylink provozuje. Tato kratší část rozhovoru se věnuje právě problematice ilegálního příjmu programů této DTH služby. Hlavní část rozhovoru si můžete přečíst zde.

Parabola.cz: V roce 2017 skončily některé české komerční stanice na Slovensku, a naopak některé slovenské v Česku. Jak tento krok vysílatelů zabránit příjmu programů na území druhé země s odstupem zhruba roku hodnotíte? Kdo je vítězem a poraženým?

Jaromír Glisník, M7 Group/Skylink: Domnívám se, že tento krok nepřinesl nic dobrého žádnému ze zúčastněných - ani vysílatelům ani platformám ani divákům. Jeho negativní dopady na televizní trh mnohonásobně převáží jakékoli benefity, které snad vysílatelé, kteří si „geoblokaci“ vynutili, mohli očekávat. Na jedné straně se v rámci EU snažíme bořit bariéry, uzákonili jsme si volný pohyb zboží a služeb a na druhé straně stavíme bariéry kulturní výměně mezi národy, které k sobě mají mimořádně blízko. Je to smutný příběh. Bohužel žádné vítěze nevidím, jen poražené.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Grafika a vizuál platformy Skylink

Na jedné konferenci na Vás jeden nejmenovaný provider útočil kvůli pirátskému příjmu Vašich programů na východním Slovensku. Z jakých faktů zmíněný operátor zřejmě vycházel?Jedním z negativních dopadů geoblokace je významné zvýšení poptávky po nelegálním příjmu. Dříve lidé hledali možnosti nelegálního příjmu kvůli úsporám. Nyní se motivátorem - zejména na Slovensku - stala poptávka po českých programech, které se legálním způsobem nedají na Slovensku získat. Nevím, z jakých faktů kdo vycházel, já žádná přesná čísla nemám. Nárůst pirátského příjmu Skylinku a rovněž všech ostatních platforem je však realitou, kterou nelze popřít.

Co podnikáte proti ilegálnímu příjmu Vašich programů a služeb? Máte již nějaké výsledky protipirátské akce?

Protipirátský boj stojí nemalé peníze, které by bylo jinak možno investovat do zkvalitnění programové nabídky. Týká se to jak platforem, tak vysílatelů. Mnoho zákazníků se setká s nepohodlím a komplikacemi, které jsou s každým technickým opatřením spojeny. Spoustu peněz budou stát právníci a detektivní agentury, na své si přijdou i poskytovatelé systémů podmíněného přístupu, kteří si zvýšené zabezpečení nechají zaplatit. Vloni jsme identifikovali několik konkrétních případů nelegální komerční distribuce našich služeb a rovněž jsme několik z nich zastavili. Podrobnosti nemůžeme vzhledem k běžícímu policejnímu vyšetřování zveřejňovat.

Děkuji Vám za rozhovor.

Martin Vyleťal