TereBox T2

Žižkovská televizní věž před 30 lety uvedena do provozu

| Tisk

Přesně před 30 lety, 3. května roku 1991, bylo zahájeno standardní vysílání ze Žižkovské televizní věže. České Radiokomunikace dodnes ikonickou stavbu na Žižkově provozují jako vysílač, v areálu přibylo i datové centrum DC Tower.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Stavba žižkovského vysílače (foto: ČRa)

Žižkovský televizní vysílač se stal určitým symbolem vysílačů u nás, právě z něj se zahajují významné události v oboru, jako například spuštění přechodu na nový standard televizního vysílání DVB-T2 a nebo novinky v digitalizaci rozhlasového vysílání DAB+.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Stavba žižkovského vysílače (foto: ČRa)

Před tím, než pokryl Prahu a okolí signál ze Žižkovského televizního vysílače, sloužil jako hlavní pražský vysílač Petřín. Bylo to provizorium a nebylo dlouhodobě udržitelné. Po diskusích byla vybrána lokalita v Mahlerových sadech a podle návrhu architekta Václava Aulického byl vybudován vysílač, třísloupová ocelobetonová konstrukce, která připomíná startující raketu. Základní kámen stavby byl položen v roce 1985, v březnu 1991 započalo zkušební vysílání a 3. května 1991 bylo spuštěno vysílání standardní, řádné, které odtud probíhá dodnes.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Žižkovský vysílače dnes (foto: Parabola.cz)V roce 2000 ozdobila věž plastika Mimina od sochaře Davida Černého. Společnost České Radiokomunikace plastiky pravidelně udržuje a od umělce je odkoupila. Od roku 2006 je Žižkovská televizní věž nasvěcována u příležitostí významných dní a událostí.

Žižkovský vysílač v současné době šíří celoplošně vysílací DVB-T2 sítě - multiplex 21 s programy České televize a dále multiplex 22 a multiplex 23 s programy komerčních televizních stanic. Dále je z této lokality šířena regionální DVB-T síť 12 (RS12) a digitální rozhlasové sítě 1 a 1F ve standardu DAB+.

redakce

Vybrané články