Quantcast

Streamovací služby se v Česku i na Slovensku těší podobné oblibě

| Tisk

Průzkum atmedia index za druhé pololetí loňského roku, který pravidelně realizuje mediální zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia, ukázal, že se český a slovenský trh placených VOD služeb od sebe příliš neliší.

Podobné rysy vykazuje jak v počtu uživatelů, tak například i v podílu nejvyužívanějších streamovacích služeb na celkovém trhu,“ přibližuje Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia.

Zatímco v Česku využívalo ve 2. pololetí loňského roku aspoň jednu placenou VOD službu minimálně několikrát měsíčně celkem 40 % osob ve věku 15-69 let, na Slovensku to bylo o něco méně - 38 %. Konkrétně jde o 2,6 milionu Čechů a 1,3 milionu Slováků. Čeští i slovenští uživatelé navíc podle průzkumu atmedia index využívají hned několik placených VOD služeb najednou. Ve sledovaném období připadaly na jednoho českého i slovenského uživatele v průměru dvě služby.

Ne všichni ovšem za všechny využívané služby platí,“ upozorňuje Pavel Müller a dodává: „Část uživatelů má k některým streamovacím službám přístup prostřednictvím účtů sdílených s jejich známými a přáteli. Neplatí tedy, že všech 2,6 milionu Čechů a 1,3 milionu Slováků patří k platícím uživatelům.“


obrázek

▲ Obr č. 1 - Kolik Čechů a Slováků využívá streamovací služby (foto: Atmedia)

Netflix, HBO Max, Voyo a nově Disney+

K nejvyužívanějším placeným VOD službám patří na českém i slovenském trhu s velkým náskokem Netflix. V Česku tuto streamovací službu v 2. pololetí loňského roku sledovaly přes 2/3 všech uživatelů placených VOD služeb, na Slovensku to byly necelé 2/3 z nich. Také druhé a třetí místo žebříčku nejvyužívanějších placených VOD služeb obsadili na obou trzích stejní hráči - konkrétně HBO Max a Voyo. Čtvrté místo pak shodně patří službě Disney+, která přitom na český i slovenský trh vstoupila v červnu 2022.

Podle Pavla Müllera bude zajímavé sledovat, zda se žebříček nejvyužívanějších placených VOD služeb nějakým způsobem promění s ohledem na nové streamovací služby, které vstupují na český a slovenský trh. V Česku například v únoru letošního roku spustila svoji VOD službu televizní skupina Prima, o pozornost diváků chce soupeřit také nová streamovací služba CANAL+, která odstartovala letos v dubnu.Český i slovenský trh placených VOD služeb není zdaleka tak saturovaný jako některé zahraniční trhy v západní nebo severní Evropě, kde si streamovací služby předplácí mnohem více diváků. I proto na český a slovenský trh vstupují noví hráči,“ popisuje Pavel Müller. Na saturovaných trzích to podle něho mají jednotliví hráči složitější, proto volí novou strategii, kdy divákům nabízí více typů předplatného, například plné předplatné bez reklamy a levnější předplatné s reklamou.

Necelých 300 Kč za měsíc

Podobnost lze na českém a slovenském trhu vidět i ve výši částky, kterou diváci vydávají za placené VOD služby. V případě uživatelů, kteří platí za streamovací služby přímo poskytovateli služby, to v Česku v 2. pololetí loňského roku bylo v průměru 297 Kč za měsíc, na Slovensku 12 eur - v přepočtu 295 Kč . Nejdražší službou je na obou trzích s velkým odstupem Netflix. Částky za další placené VOD služby jako HBO Max, Voyo nebo Disney+ jsou nižší a příliš se od sebe neliší.

O výzkumu

Výzkum pro mediální zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia realizovala výzkumná společnost ResSOLUTION / Nielsen metodou CAWI. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 4 196 respondentů (internetová populace ve věku 15-69 let) z Českého národního panelu a 3 031 respondentů (internetová populace ve věku 15-69 let) ze Slovenského národního panelu. Dotazování probíhalo ve dvou vlnách za třetí a čtvrté čtvrtletí roku 2022 (Česko: 4.-16. 10. 2022, 2.-15. 1. 2023, Slovensko: 14.-28. 10. 2022, 2.-17. 1. 2023).

Společnost Atmedia představila atmedia index v polovině roku 2021. Televizním stanicím, mediálním agenturám a dalším zájemcům nabízí komplexní data, informace a vhled do tří zkoumaných oblastí: (1) hodnocení kvality televizních stanic očima jejich diváků, (2) využívání placené a neplacené televize, (3) využívání placených videí na vyžádání (VOD).

redakce

Reklama
Vybrané články