CryptoBox 800 UHD

Velká Británie: HD kanály odstartovaly v DVB-T2

| redakce | tisk

Ve Velké Británii bylo zahájeno vysílání televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) šířené v digitálním terestrickém multiplexu. Zpočátku jsou HD programy zachytitelné v regionu Londýn a Manchester/Liverpool.

V takzvaném multiplexu B platformy Freeview jsou šířeny programy BBC HD a ITV HD z vysílače Crystal Palace v Londýně a Winter Hill pro region Manchester a Liverpool. Později bude HD nabídka Freeview rozšířena o program Channel 4 HD.

Multiplex s HD programy pracuje v nové normě DVB-T2 a je v současné době ještě v testovacím provozu. Ke koncovým divákům se HD nabídka z pozemní sítě dostane později. Na trhu totiž nejsou tunery s podporou DVB-T2 a budou v prodeji během jara příštího roku.

V příštím roce se bude terestrický HD multiplex rozšiřovat do dalších regionů - konkrétně Glasgow, Newcastle, Birmingham, Leeds u Bradford. Koncem roku 2010 bude HD signál tří programů dostupný ve většině regionů Velké Británie. Okolo 67 procent domácností vybavené DVB-T2 tunery pak bude moci přijímat stanice v high-definition.

zdroj: DF