Quantcast

Plán startů z Bajkonuru v roce 2005

| redakce | tisk

Ruské federální kosmické středisko informovalo o plánech startů raket se satelity z kosmického střediska Bajkonur v Kazachstánu pro rok 2005. Plán počítá se starty 20 až 23 nosných raket Sojuz, Proton a Dniepr.

Až 6 raket Sojuz odstartuje z Bajkonuru pro potřeby kosmické stanice. V polovině roku jeden z raket Sojuz vynese ruský satelit Foton určený pro vzdělávací účely. Další 4 rakety Sojuz byly přiděleny do realizace kontraktu s firmou StarSem na vynesení Venera Express a dva navigační satelity Galileo a jednoho satelitu MeteOp.

Sedm až 10 raket Proton poletí z Bajkonuru, z toho dvě mají vynést dva ruské telekomunikační satelity Express. Jeden Proton vynese 3 další satelity Glonass. Čtyři až 7 raket Proton je připraveno pro potřeby zahraničních zákazníků firmy ILS.

Dvě rakety typu Dniepr, vyrobené z vojenských raket, budou využité pro vynesení satelitů pro mezinárodní firmu Kosmotras.

Rok 2004 byl pro Bajkonur velmi úspěšný a zakončil úspěchem vynesení rakety Proton-K se dvěma satelity typu Glonass dne 26.prosince 2004. Byla to 17.raketa vynesená v letošním roce.

Nejbližší start rakety Proton se satelitem WorldSat-2 (cílová pozice 37,5 stupňů západně) je naplánován na 3.únor 2005. (satkurier.pl)

Reklama
Vybrané články