Široká nabídka DVB-T antén

Jamal 402 s prvními signály na 55E

| redakce | tisk

Ruský satelitní operátor GSS (Gazprom Space Systems) zahájil technické testy na novém telekomunikačním satelitu Jamal 402, který je již několik dní na své cílové orbitální pozici 55°E.

Včera byly zaregistrovány první testovací signály na kmitočtech 10,885 GHz, pol. V a 12,620 GHz, pol. V. První kmitočet pracoval v ruském svazku, druhý v severním. Šlo o technické testy, které neobsahovaly klasické televizní vysílání.

Jamal 402 (Yamal 402) byl vynesen nosnou raketou Proton se startovacím blokem Breeze M dne 8.12.2012. Start neproběhl zcela v pořádku - blok Breeze M se od rakety oddělil o 4 minuty dříve a družice se nedostala na očekávanou pozici. Vlastními motory se satelit dostal na geostacionární dráhu. Spotřeboval část svého paliva a zkrátí se tím životnost družice z 15 na 11 let.

Jamal 402 bude zajímavým satelitem i pro diváky ve střední Evropě. Družice bude mít 4 fixní svazky a jeden směrovatelný. Družice je vybavena 46 transpondéry v Ku pásmu, které pokryjí Rusko, SNS, Evropu, Střední Východ a Afriku.

Zahájení komerčního provozu je naplánováno na začátek ledna 2013.

zdroj: sat-digest.com, vl. info