Quantcast

Zločin a trest v minisérii s Ondřejem Vetchým na ČT1

| redakce | tisk

Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující vraždu prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Kolika lidem jeho rozhodnutí změní život? A jak pomoci milované osobě a nezradit přitom sám sebe a všechny okolo?

První díl třídílné kriminální minisérie Spravedlnost s Ondřejem Vetchým v hlavní roli uvede ČT1 v neděli 12. března ve 20.15 hodin.

Zločin a trest v minisérii s Ondřejem Vetchým na ČT1
▲ Zločin a trest v minisérii s Ondřejem Vetchým na ČT1

První díl minisérie otevírá scéna, kdy dvacetiletá Lily (Elizaveta Maximová) přibíhá uprostřed noci do bytu svého otce, policejního vyšetřovatele Richarda (Ondřej Vetchý), aby se mu přiznala, že v sebeobraně zabila svého milence. Tím je prominentní soudce Kowalski. Richard se, pro dobro své dcery, odhodlá k osudovému rozhodnutí - zamete stopy a tělo zakope. Kowalského ostatky jsou ale brzy nalezeny a vyšetřování je přiděleno kriminalistickému týmu, který vede právě Richard. Postupně získávané důkazy jsou ale v rozporu s verzí jeho dcery.

Já jsem naštěstí nezažil nic takového, co řeší Richard. Je to ale téma, které je nejbolestivější a nejsilnější. Pokud je člověk normální, je v něm potřeba děti vychovávat přirozeně zakódována a chce pro ně to nejlepší,“ říká Ondřej Vetchý a pokračuje: „Každý člověk si s sebou nese svoje slabosti, hříchy a chyby. Ve Spravedlnosti jsou ale tato zranění extrémní a mnohem závažnější než v běžném životě.“ „Je to velké rozhodnutí pomoct milované osobě, ale přitom zradit všechny své osobní zásady - vše, co jste považovali za správné a neotřesitelné,“ doplňuje jej Peter Bebjak a dodává: „Vždy mě fascinovalo proč a jak se někteří dostanou až do takové situace, kdy jsou schopni spáchat těžký zločin. Při tvorbě všech těch dokumentárních a hraných kriminálních seriálů jsem se snažil přijít na to, kde je ta hranice, kdy se z ?normálního? souseda stane ?vraždící monstrum?. Někdy je ta hranice velmi tenká.“

S Peterem Bebjakem spolupracoval Ondřej Vetchý už na oceňovaných Případech 1. oddělení. „Peter je velmi inteligentní režisér, který se dokáže věnovat i velmi složitým věcem. A i když zde mohlo dojít k určitému rozvolnění formy, protože nebyl vázán konkrétními případy, mohl si dovolit do Spravedlnosti vnést určitý subjektivní vhled. Myslím, že i přesto dokázal zachovávat formální postupy vyšetřování, a ke všemu si dohledat potřebné množství informací,“ říká ke spolupráci Ondřej Vetchý. Na důvěryhodnost a reálnost kriminální linky příběhu dohlížel odborný poradce Luboš Valerián, který v současné době zastává funkci velitele služby kriminální policie a vyšetřování správy Severomoravského kraje Policie ČR.

Ještě před televizní premiérou byl první díl minisérie uveden v nesoutěžní sekci Panorama na jednom z nejprestižnějších festivalů televizní tvorby FIPA.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články