CryptoBox 800 UHD

Multiplex 24 s postupným zvyšováním výkonu vysílače Černá hora

| redakce | tisk

Již v příštím týdnu proběhnou ve východních Čechách důležité změny v pozemním vysílání, které vyřeší některé problémy s příjmem televizních programů, které vznikly po přeladění multiplexu 3 z polského vysílače Sněžné Jámy z K49 na K24.

K24 byl přidělen Polsku a Česko jej zatím ve východních Čechách neopustilo. Proto došlo k očekávanému zarušení českého přechodového multiplexu 13 (PS13) polským muxem 3.

Společnost Digital Broadcasting ve spolupráci s ČTÚ a svými zákazníky připravila přednostní přeladění vysílačů ve východních Čechách - tedy na území dnešního Královéhradeckého a Pardubického kraje. O všech chystaných změnách si můžete přečíst zde.

Významnou novinkou bude spuštění DVB-T2 multiplexu 24 z vysílače Trutnov - Černá Hora z lokality rozhledna na K45 (bude v SFN s vysílačem Hradec Králové - Chlum). Tento vysílač bude uveden do provozu 23.6.2020 mezi 00:30 a 03:30 hodinou. Výkon vysílače může být až 20 kW. Nicméně operátor upozornil, že výkon vysílače nebude od počátku maximálně možný - výkon bude postupně navyšovat patrně s ohledem na skutečnost, že v Pardubickém kraji má zůstat v provozu na K45 vysílač Svitavy s DVB-T multiplexem 4. A zde se zřejmě bude zkoumat možné vzájemné zarušení.

Vysílač Trutnov z rozhledny na Černé hoře pokrývá svým signálem nejenom Královéhradecký kraj ale i Pardubický a díky své poloze je možné vysílání i za hranicemi těchto krajů.