Quantcast

Eutelsat musí zastavit šíření tří ruských programů

| redakce | tisk

Francouzský regulátor Arcom formálně vyzval satelitního operátora Eutelsat k ukončení distribuce tří ruských televizních kanálů. Konkrétně se jedná o veřejnoprávní programy Pervyj kanal a Rossija 1 a privátní televizi NTV.

Arcom argumentoval, že "pořady o konfliktu na Ukrajině obsahují opakované podněcování k nenávisti a násilí a četná porušení poctivého zpravodajství".

Rozhodnutí Arcomu přichází několik dní poté, co francouzská Státní rada dne 9. prosince 2022 požádala Arcom, aby "znovu přezkoumal situaci těchto tří kanálů s ohledem na další skutečnosti, které se objevily během šetření". Ukázalo se totiž, že zmiňované tři televizní programy byly šířeny nejenom na území Ruské federace, ale také na ukrajinských územích anektovaných Ruskem.

"Vzhledem k tomu, že Ukrajina, stejně jako Francie, na rozdíl od Ruska podepsala a ratifikovala Evropskou úmluvu o přeshraniční televizi, má regulátor Arcom právní základ pro to, aby požadovala od společnosti Eutelsat ukončení vysílání těchto kanálů," uvedl Arcom.

Ještě před tímto rozhodnutím operátoři ruských satelitních pay-tv služeb Trikolor TV a NTV Plus, které vysílají programovou nabídku z orbitální pozice 36°E, přesunuly vysílání federálních kanálů, včetně zmíněných programů ze satelitu Eutelsat 36B na ruskou družici Express AMU1, která se nachází na stejné pozici, na kterou nemohou dopadnout sankce EU a rozhodnutí evropských regulátorů.

Reklama
Vybrané články