TereBox T2

TechniSat DigitMod T1 - miniaturní box pro DVB-T

| Tisk

logoNěmecká firma Technisat, producent satelitních, kabelových a DVB-T přijímačů, uvádí na náš trh novinku, kterou potěší zájemce o příjem digitální pozemní televize (DVB-T). Nový model TechniSat DigitMod T1 je nejmenší a hlavně "nejjednodušší" přístroj od firmy Technisat pro příjem DVB-T. Redakce parabola.cz získala první vzorek k praktickým testům.

TechniSat DigitMod T1 - miniaturní box pro DVB-TTechnisat DigitMod T1 (dále jen Technisat) je dodáván v obdobném obalu jako přijímače Technisat DigiPal1 a DigiPal2, které jsme Vám již představili. Bíložlutočervený obal přijímače se chlubí jednou zvláštností, kterou jsme použili i pro nadpis tohoto článku. Ano, DigitMod T1 je nejmenší DVB-T přijímač Technisatu. Dokonce předčí i model DigiPal1, který byl doposud považován za nejmenší stolní přijímač Technisatu. Rozměry nového modelu jsou skutečně velmi malé - 155 x 105 x 30 mm.

PŘEDNÍ A ZADNÍ PANEL
Přední panel přijímače nemá žádná tlačítka. Jsou zde pouze 2 barevné diody, které signalizují provoz přijímače - zelená dioda signalizuje, že je přijímač v provozu, červená označuje stand-by mód přístroje.

TechniSat DigitMod T1 - miniaturní box pro DVB-TNa zadním panelu najdeme pouze nejzákladnější konektory - vstup a výstup terestrické antény, 1 SCART a zásuvku pro připojení napájecího 12V zdroje.

DODÁVANÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ
K přijímači je dodáváno dálkové ovládání včetně baterií (viz. dále), napájecí zdroj, kabel SCART a nezbytný uživatelský manuál.

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Největším překvapením balení miniaturního DVB-T set top boxu od Technisatu bylo pro mne dálkové ovládání, které je naprosto shodné s DO, které se dodává k DVB-T přijímačům Technisat DigiPal2. Dálkový ovladač je tak překvapivě delší než přijímač ale i širší než výška přístroje.

Dálkový ovladač přístroje je v černém provedení a rozmístěním ovládacích tlačítek patří mezi standardní - v horní části jsou numerická tlačítka, standby, mute, dále pak barevná multifunkční tlačítka. Zhruba uprostřed DO je tlačítko OK a šipky vlevo/vpravo a nahoru/dolu. V další části dálkového ovládače najdeme tlačítko SFI (programový průvodce - viz. dále), exit, info, dvojice tlačítek pro přepínání programů a hlasitosti, přepínání mezi TV a rádio módem dále je zde důležité tlačítko MENU a několik dalších tlačítek (teletext, zastavení obrazu, nápověda atd.).

OSD MENU
Testovaný model Technisatu se může pochlubit multijazyčným menu ve 14 jazycích. Mezi jazyky nechybí ani čeština, což je příznivá zpráva pro všechny běžné uživatele elektroniky.

Základní menu Technisatu obsahuje 6 položek - Kanálové vyhledávání (1), Nastavení (2), Uspořádání časovače (3), Uspořádání TV programů (4), Uspořádání seznamu rozhlasu (5) a Jazyk menu (6). V menu (1) můžeme vyhledávat nové multiplexy přes automatické vyhledávání či můžeme stanovit rozsah (do...do), který má přístroj skenovat. Třetí možnost vyhledávání programů je ruční vyhledávání digitálních signálů. Přístroj přitom zobrazuje ukazatel hrubého a jemného signálu - graficky i numericky.

V menu (2) lze nastavit dětskou pojistku, naprogramovat časovač, navolit napájení antény přijímačem, jazykové prostředí, formát obrazu, titulků a audia, donastavení antény a také informace o nainstalovaném firmware v přijímači a možnost obnovení továrního nastavení přístroje včetně možností jednoduchého vymazání všech předvoleb.

Menu (3) slouží pro naprogramování událostí (naprogramování videorekordéru či pouhé upozornění na vysílaný pořad). Lze nastavit i možnost periodického opakování (jen 1x, denně, po celý 1 týden, pondělí-pátek, sobota-neděle). Přístroj má pouze jednu zásuvku SCART, jak je u základních verzí obvyklé a nemá modulátor. Možnosti záznamu pořadů videorekordérem budou víceméně omezené.

V submenu (4) a (5) můžeme spravovat nainstalované televizní a rozhlasové programy. Stanice můžeme přesouvat, mazat či třídit. V (6) si uživatel může nastavit jazyk OSD menu - češtinu či kterýkoliv z dalších 13 jazyků (nechybí angličtina, němčina, italština, turečtina, portugalština, ruština, řečtina a další).

ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
K přijímači jsem zapojil anténu, propojil s televizorem přes SCART a připojil napájecí zdroj TechniSat, který je součástí příslušenství. Při prvním spuštění se přístroj "zeptal" na jazyk OSD, zvuku a titulků a prostředí (časová zóna, fonty). Poté byl Technisat připraven pro automatické vyhledávání digitálních programů.

Co je důležité: přijímač proskenuje celé VHF a UHF pásmo, tj. od 147 do 230 MHz, resp. od 470 do 858 MHz. Vyhledání všech dostupných digitálních signálů je velmi jednoduché a hlavně rychlé. Po chvilce se nás přijímač "zeptá", zda chce uložit programy, tak, jak je uložil, nebo zda je chce třídit podle abecedy. Pak už je receiver připraven pro příjem nabídky digitální televize a rozhlasu v systému DVB-T.

V dodané příručce jsem hledal informace o rozsahu citlivosti tuneru. Tento údaj jsem bohužel nenašel a podle zkušeností s příjmem digitálních signálů usuzuji, že přístroj je vhodný pro příjem v místech, kde je silný signál, či v oblastech, kde lze použít pokojovou anténu. Uživatel si k přístroji může pořídit speciální prutovou anténu od TechniSatu - pasivní Digiflex TT1, aktivní Digiflex TT2, nebo pokojovou anténu DigitTene TT1. Samozřejmě je možné použít i jakoukoliv venkovní anténu pro terestriální příjem.

TechniSat DigitMod T1 - miniaturní box pro DVB-TDATOVÉ TOKY
Pro lovce experimentátory bude patrně nejdůležitější zelené tlačítko na DO, kterým získáme veškeré možné informace o vysílaném programu a multiplexu, jde zejména o všechny PIDy (video, audio, PCR, teletext) a video a audio bit rates programů. Pod červeným tlačítkem uživatel získá informaci o hrubém a jemném signálu a dalších parametrech právě sledovaného paketu.

EPG
Technisat podporuje i elektronický programový průvodce (EPG). Jak je u Technisatu obvyklé, EPG je i v tomto případě pod tlačítkem SFI (= SiehFern Info). Jde o "vylepšené" EPG o možnosti třídění vysílaných pořadů podle žánru. Zda si Technisat poradí s EPG nechám tentokrát stranou, neboť v rámci experimentálního vysílání DVB-T se testuje několik znakových sad a teprve po ostrém startu bude jasné, zda si přístroj s českými znaky hravě poradí či nikoliv.

TELETEXT
Samozřejmostí přístroje je i podpora teletextu. Je k dispozici standardní VBI-teletext (příjem TXT přes dekodér teletextu televizoru) ale i tzv. OSD teletext, který přináší uživateli komfort v listování v teletextových stránkách přímo "v přístroji". Za hlavní přednosti OSD teletextu považuji podporu českých znaků a paměť na 1000 stránek. Pro diváka tato vlastnost znamená, že nemusí vůbec čekat na vyhledání další navolené stránky. Přístroj ji zobrazí okamžitě. OSD teletext ocení především diváci, kteří doposud nemají televizor s teletextem, nebo jejich TV nemá takovou paměť na stránky.

ZÁVĚR
Závěrem zbývá odpovědět, pro koho je přijímač Technisat Digitmod T1 určen? Svoje uplatnění najde především u méně náročných uživatelů, kterým postačí základní funkce a možnosti DVB-T a kteří požadují mobilitu příjmu (set top box je možné napájet 12V-14V zdrojem). Přístroj se na našem trhu objeví v těchto dnech. Výhodou boxu může být jeho příznivá cena, která se bude pohybovat okolo 3000,-Kč.

Za zapůjčení popisovaného přístroje k testům tímto děkuji brněnské firmě Omko ( www.omko.cz ).

HODNOCENÍ
+ české menu
+ podpora českých znaků v OSD teletextu
+ OSD teletext s pamětí na 1000 stránek
+ měření datových toků
+ možnost mobilního příjmu
+ možnost napájení antény (5 V / 0,03 A)
- nepříliš povedené grafické menu
- chybí obrazový výstup RGB
- nemá S/PDIF
- nemá modulátor
- nemá RS-232

VYBRANÉ TECHNICKÉ PARAMETRY TECHNISAT DIGITMOD T1
* 4000 předvoleb pro TV a R programy
* rozsah vstupních kmitočtů 147...230 MHz / 470...858 MHz
* demodulace COFDM 2k/8k
* ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
* modulace: QPSK, 16-QAM, 64-QAM
* video rozlišení: 720 px x 576 řádků
* obrazový formát: 4:3, 16:9


* audio dekódování: MPEG/ Musicam Layer I a II (dual, stereo, joint stereo)
* A/V vstupy: 1x SCART (FBAS)
* odběr méně jak 3,5 W (stand-by), 7,5 W (v provozu)
* napájení zdroje 230 V / 50 Hz
* napájení přijímače 12V...14V
* hmotnost cca 230 g
* rozměry 155 x 105 x 30 mm
* barva přijímače: stříbrná

Martin Vyleťal

Vybrané články