TereBox T2

Kódovací systémy

| Tisk

Kódovací systémy

Již před spuštěním digitálního satelitního vysílání (MPEG2/DVB) v Evropě byly diváci seznamováni s výhodami, které tento nový způsob distribuce televize přinese. Vedle většího počtu vysílaných programů, kvalitnějšího obrazu a zvuku všichni čekali také jednotný kódovací systém u placené a kódované TV.
Jednotný kódovací systém se však nepodařilo zavést. Názorová nejjednotnost provozovatelů placené TV na potřebné vlastnosti kódování způsobila vznik řady kódovacích systémů.

Krátký pohled na některé kódovací systémy:

* IRDETO
Mezi legendární kódovací systémy můžeme rozhodně zařadit kódovací systém Irdeto. Byl i prvním kódovacím systémem, který byl hackery prolomen. CA Irdeto v počátku používala řada provozovatelů pay-tv: DF1, CANAL+ NL, MultiChoice Hellas, D+ Telepiú, Stream - to jsou asi ty nejvýznamnější pakety, ve kterých byl CAS Irdeto využíván.
Vzhledem k prudkému nárustu neoficiálního příjmu začali provozovatelé placené televize měnit kódy. Bohužel, Irdeto měli plně pod kontrolou hackeři, kteří na jakékoliv úpravy kódovaných programů velmi rychle reagovali. Nalomení systému Irdeto a rozšíření pirátských karet přinutilo některé společnosti přejít na jiný kódovací systém (Premiere World, nástupce DF1 použil BetaCrypt; D+ Telepiú zase Seca Mediaguard).
Zdálo se, že systém Irdeto přestane být využíván. Nové, bezpečnější přístupové karty Irdeto, které mají být lépe zabezpečeny proti zneužití by měly systém zachránit. Ve spojitosti s novými přístupovými kartami začali dnes již téměř všichni provozovatelé pay-tv používat kódovací systém tzv. Irdeto 2, který je doposud nejúčinnější zbraní proti neoficiálnímu příjmu.

* CRYPTOWORKS
Cryptoworks, kódovací systém firmy Philips, je znám divákům v ČR již několik let. Od roku 1997 využívá tento systém společnost Czech Link, provozující stejnojmenný paket na současném satelitu EuroBird (pozice 28.5E).
Později se pro CryptoWorks rozhodli i další provozovatelé pay-tv: Wizja TV (Astra 19.2E) a DiGiTUK (Eutelsat W3 7E). Od září 2000 je systém CryptoWorks použit u paketu UPC Direct na satelitu Astra 19.2E (sdílené transpondéry s Wizja TV).
Je zajímavé, že i při poměrně dobrém zabezpečení proti nalomení je systém CryptoWorks stále málo využíván.

* SECA/ MEDIAGUARD
Kódovací systém Seca / Mediaguard je používán nejčastěji společností Canal+ ve Francii, Nizozemí, Španělsku, Itálii a Polsku. Programy v tomto systému bylo možné sledovat zpočátku jen v dotovaných přístojích. Hlavně díky pozdější dostupnosti modulů Aston byl kódovací systém Mediaguard hackery prolomen. Společnost C+ začala pravidelně každý měsíc měnit u svých paketů kódy. Dodnes tedy stačí hlídat jen jednou měsíčně stránky s novými klíči pro neoficiální karty. Vzhledem k velmi pestré nabídce programů na dvou nejsledovanějších satelitních kompletech Astra 19.2E a Hot Bird 13E se stal Seca Mediaguard u neoficiálního příjmu nejoblíbenějším kódovacím systémem.
Společnost C+ již provedla v kódovacím systému Mediaguard několik úprav, které různým způsobem vyřadily neoficiální karty z provozu. Všechny změny však byly hackery v nových náplních do pirátských karet upraveny. Společnosti C+ zbyla jediná možnost - plošná výměna přístupových karet. Opět stejně jako v systému Irdeto se jedná o karty, které jsou lépe zabezpečeny proti zneužití. S novými kartami C+ bude používán i kódovací systém tzv. Seca2, který by měl zamezit stále narůstajícímu neoficiálnímu příjmu.

* VIACCESS
CAS Viaccess se stal velmi oblíbeným kódovacím systémem u řady provozovatelů placené televize. Pro systém Viaccess se rozhodly i některé veřejnoprávní televize, např. chorvatská HRT, slovinská RTV Slovenia, či švýcarská SRG. Viaccess byl podobně jako Irdeto, BetaCrypt či Seca Mediaguard hackery prolomen asi před rokem.
France Telecom, vlastník kódovacího systému Viaccess, začal bránit svůj kódovací systém a na trhu se díky tomuto kroku objevily nové moduly Viaccess s červenou etiketou, které měly zamezit neoficiálnímu příjmu. Po několika hodinách byl hackery uvolněn nový soft i pro tyto 'červené' moduly Viaccess.
Další možností provozovatelů pay-tv byla již jen častější změna kódů. I tyto snahy se minuly účinkem, neboť na internetu se objevila řada kvalitních stránek, které přinášely aktuální klíče někdy i s předstihem.
Podobně jako u kódovacího systému Irdeto, provedli již někteří provozovatelé plošnou výměnu přístupových karet za nové, bezpečnější proti nalomení (Viaccess 2).

* NAGRAVISION
Také kódovací systém Nagravision i přes malou rozšířenost v Evropě nenechali hackeři bez povšimnutí. V minulém roce byl Nagravision prolomen. Svým způsobem k tomu opět dopomohly nové přístupové moduly Nagravision, u kterých cena prudce vzrostla. Zpočátku byl Nagravision dostupný jen na FUN kartách, od podzimu se dá přijímat i v rámci projektu DS9 na FUN a Silver card.
Reakce provozovatelů? VIA Digital začal pravidelně měnit téměř každý den kódy a zatím není jasné, zda i u programů v systému Nagravision nebudou abonentům vyměněny přístupové karty.* VIDEOGUARD
O programy v kódovacím systému VideoGuard je u diváků satelitní televize v celé Evropě velký zájem. VideoGuard používá provozovatel největší digitální platformy v Evropě - SKY DIGITAL. Svým způsobem však komplikuje možnost nalomení systému nedostupnost přístupových modulů VideoGuard. Moduly by umožnily divákům přijímat programy SKY i na jiných, než dotovaných recieverech. K modulu VideoGuard se budou moci časem diváci dostat, zřejmě ovšem jen ti, kteří si předplatí některý programový balíček SKY.
Přesto existuje u některých českých firem možnost si paket SKY DIGITAL předplatit. Náklady na pořízení oficiálního příjmu SKY DIGITAL jsou však velmi vysoké, pohybují se v desetitisících (nutný spec. přijímač, doprava přijímače, aktivace karty ad.).
VideoGuard využívá kromě SKY i Stream s Tele+ Digitale, řecký paket OTE či polská TVP.

* POWER VU
O příjem programů v systému Power VU je u českých diváků trvale zájem. Diváci by si rádi předplatili programy HBO, Spektrum či SuperMax a chtěli by přijímat kvalitnější signál než jim nabízí pay-tv platforma UPC DIRECT. Problém je ovšem v tom, že Power VU je kódovacím systémem určeným pro distribuci signálu pro terestrické vysílače a kabelové společnosti. Z toho důvodu na trhu neexistují přístupové moduly. K příjmu signálů Power VU je třeba speciální přijímač, který stojí řádově desítky tisíc korun a nelze s ním sledovat prakticky nic dalšího (ani volné programy).


Parabola.cz

Vybrané články