Humax HDCI-2000 - satelitní HDTV set top box
| Tisk
Charakteristika přijímače
Humax HDCI-2000 je set top box určený pro příjem satelitních SDTV a HDTV signálů v normách DVB-S a DVB-S2 v kompresních formátech MPEG-2 a MPEG-4. Přístroj podporuje rozlišení 1280x720p, 1920x1080i a 720x576. Model je vybaven 2 CI sloty pro příjem i placeného vysílání.
Přední panel
Na čelním panelu se nachází alfanumerický displej, který slouží pro zobrazování názvů stanic ale i informací o pohybu v menu přijímače. Pod odklopným panelem se pod displejem nacházejí funkční tlačítka - standby, TV/RADIO (přepínání mezi TV a R módem), P-/P+ (přepínání programů), V-/V+ (regulace hlasitosti a VIDEO FORMAT (změna video formátu). Jsou zde i dva sloty standardu Common Interface (CI) pro vložení libovolných modulů pro příjem kódovaných programů (např. CS LINK, SkyLink, UPC Direct).

Zadní panel
Na zadním panelu je LNB IN, LNB OUT (možnost prosmyčkování s dalším set top boxem), výstup USB 2.0, 2x SCART, analogový audio výstup (cinch L+R) + video, 3x cinch video out (YPbPr), rozhraní HDMI, RS-232, digitální optický audio výstup S/PDIF a hlavní kolébkový vypínač.
Dodávané příslušenství
Spolu s přijímačem Humax obdržíme dálkové ovládání Humax typ RS-636E včetně baterií, manuál a nechybí ani HDMI kabel, který umožní propojení s TV v digitální kvalitě.

OSD menu je po grafické stránce velmi povedené, jednoduché a hlavně přehledné. Menu je opět multijazyčné. Nechybí ani čeština. Firma Humax v novém firmware vyřešila dlouhodobý problém s některými českými znaky v OSD menu. Nyní je menu plně v češtině a nechybí žádné znaky.
Základní nabídka je rozdělena do čtyř sekcí - Systém (1), Nastavení (2), Editovat programy (3) a Instalace (4). Pod položkou (1) se skrývá informace o nainstalovaných modulech, možnost aktivace zvuku v Dolby Digital, formát obrazu a nastavení kanálu při zapnutí přijímače. V submenu (2) lze nastavit Rodičovský zámek, jazyk titulků a menu, čas, A/V, průsvitnost menu a další. Pod (3) lze editovat programy a favoritvní kanály. Podmenu (4) slouží k instalaci satelitních kanálů, aktualizaci firmware ze satelitu a je zde i možnost uvést přístroj do továrního nastavení.
Zkušenosti s příjmem

Při prvním spuštění Humaxu HDCI-2000 jsem zjistil, že je v přijímačí starší firmware a rozhodl jsem se jej zaktualizovat. Přístroj podporuje instalaci firmware řídícího programu ze satelitu (služba OTA), přes USB či "klasicky" RS-232. Rozhodl jsem se pro moderní způsob update - ze satelitu. Nastavil jsem parabolu na družici Astra 19,2°E a v menu Instalace vybral položku Aktualizaci firmware, která mne nabídla možnost automatické či ručního update firmware. Při manuálním je nutné zadat parametry transpondéru, kde je služba OTA k dispozici; při automatické aktualizaci se parametry transpondérů nezadávají. Instalace firmware ze satelitu proběhla bez problémů. Na internetu byla k dispozici ještě novější verze firmware, takže jsem přes editor Formula pro Humax HDCI-2000 nainstaloval nový řídící firmware. Proces proběhl bez komplikací.
První rozdíly od běžných set top boxů
Přijímač Humax HDCI-2000 se od většiny běžně prodávaných satelitních set top boxů v něčem odlišuje - podporuje příjem programů v normě DVB-S ale také i DVB-S2 a v kompresních formátech MPEG-2 a MPEG-4 v SDTV i HDTV kvalitě. DVB-S je norma, která se ještě donedávna využívala pro většinu digitálních signálů. TV a R programy využívaly kompresní formát MPEG-2. S nástupem programů ve vysokém rozlišení je potřeba efektivněji využívat kmitočtové spektrum a přichází DVB-S2 a kompresní formát MPEG-4. Tuto kombinaci nepoužívají jen HDTV kanály ale i programové balíky s SD kanály jako např. Kabel Deutschland či polská platforma N.

Kvalita příjmu
Vyzkoušel jsem příjem všech nekódovaných HDTV programů. Technická kvalita obrazu a zvuku je výborná. Teprve s příjmem HD kanálů pozná divák skutečnou digitální kvalitu. Kvalita SD kanálů odpovídala příjmu na běžných set top boxech.
Přijímač podporuje příjem symbolových rychlostí v poměrně širokém rozsahů (2 ~ 45 Ms/s) v DVB-S, 10 ~ 30 Msymb/s (QPSK) a 10 ~ 31 Msymb/s (8PSK) v normě DVB-S2. Bez problémů zvládl SR na 2000 Msymb/s (DVB-S), nižší činily přístroji potíže.
V menu přijímače jsem zadal vybrané SCPC kanály v normě DVB-S. Zjistil jsem, že má přístroj problémy s obrazem na Trace TV na satelitu Eutelsat Sesat (36°E). Zvuk je v pořádku, obraz ale chyběl (jen černá obrazovka).

Samozřejmostí přístroje je podpora EPG (elektronický programový průvodce). Na řadě paketů dokázal bez problémů zobrazit podrobné informace o pořadu. Na UPC Direct se zobrazí jen základní informace (název pořadu). Přístroj nepodporuje ISO-6937, takže diakritika na programech UPC Direct není v pořádku.
Pod tlačítkem OPT+ (Option) můžeme měnit audio stopy u jednotlivých programů (pokud se vysílají). Humax HDCI-2000 umožňuje přepnutí i levý/pravý kanál.
VBI teletext funguje bez problémů. Lze využívat i tzv. OSD teletext, který bez problémů zvládá i české znaky (pouze velká písmena jsou vždy bez diakritiky).
Přenos settingu
Jak se stalo dobrým zvykem u mnoha set top boxů, tak i u přijímače Humax HDCI-2000 můžeme setting upravovat pohodlně v počítači. Pro tyto potřeby vydal výrobce speciální edici editoru Formula, který je určen pro Humax HDCI-2000. Přenos settingu do PC je velmi pomalá a trvá zhruba 20 minut. Přenos zpět do přijímače je už pak rychlý.

V přijímači jsem otestoval některé z dostupných modulů s certifikovaným systémem CryptoWorks. Do jednoho slotu jsem vložil modul CryptoWorks CAM s kartou Gital (paket CS LINK) a do druhého kartu UPC Direct v modulu MultiCrypt CAM. Zjistil jsem, že tyto dva moduly se negativně ovlivňují. Potíže se projevovaly v problémech s dekódováním programů CS LINKu. Po vytažení modulu CryptoWorks bylo dekódování CS LINKu bezproblémové.
Závěr
Humax HDCI-2000 je přístroj "nové generace". Umožňuje příjem HDTV programů včetně signálů v DVB-S2. Předností přístroje je alfanumerický displej a možnost rozšíření o příjem českých a slovenský programů.
Přístroj k testům dodala firma Omko ( www.omko.cz ).
Foto: Humax Digital + autor
Hodnocení
+ alfanumerický displej
+ 2 CI sloty (možnost rozšíření o příjem CZ/SK programů)
+ ukládání transpondérů do společné databáze DVB-S a DVB-S2 signálů
- problémy s příjmem Trace TV (viz. článek)
- nepodporuje CZ znaky v EPG (nemá podporu ISO-6937)
Vybrané technické parametry
Kmitočtový rozsah 950 ~ 2150 MHz
Citlivost tuneru -25 / -75 dBm
Kontrola DiSEqC: Verze 1.0/1.2/USALS
Modulační typy: QPSK, 8PSK
Vstupní přenosová rychlost: DVB-S 2-45 MSymb/sec
Vstupní přenosová rychlost: DVB-S2 10-30 MSymb/sec (QPSK), 10-31 MSymb/sec (8PSK)
FEC módy DVB-S2 QPSK: auto, 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10
FEC módy DVB-S2 8PSK: auto, 3/5, 2/3, 3/4, 5/6, 8/9, 9/10
MPEG Dekodér:
Video: MPEG-2 ISO/IEC 13818
Video výstupní formát: 720x576, 1920x1080i, 1280x720p
Vstupy-Výstupy
1x Výstup SCART TV (FBAS, S-VHS, RGB)
1x Výstup SCART VCR (FBAS, S-VHS)
3x cinch video out (YPbPr, kompozitní)
2x cinch audio R/L
1x HDMI (HDCP)
RS-232C (9pin D-sub, 115,2kbps)
Výstup S/PDIF (optický)
Vstup USB 2.0
Rozměry: (ŠxHxV):370x262x60mm
Napájení: 100-240VAC (50/60Hz)
Hmotnost: 2,5kg
Martin Vyleťal