Nová řada satelitních přijímačů Ferguson
| Tisk
Typová řada FX 6600CR se vyrábí v provedení s jednou čtečkou univerzálního dekodéru (označení 1xCR) nebo se dvěma čtečkami univerzálního dekodéru (označení 2xCR).
Typová řada FX7600CR je shodná s předchozí řadou, ale má navíc 2 CI sloty pro různé moduly podmíněného přístupu. Na test jsem měl zapůjčen model FX 7600CR 2XCR . Tento nejlépe vybavený model má tedy dvě čtečky univerzálního dekodéru a dva CI sloty.
Ostatní parametry a přípojná místa jsou u všech modelů shodná.

Popis přijímače
Vzhled přijímače je oproti starší řadě kompletně přepracován a to k lepšímu. Na předním panelu se nachází základní tlačítka pro obsluhu přijímače, ale také sedmisegmentový alfanumerický displej (pouze u řady FX7600CR), který přece jen není obvyklý u „obyčejných levných“ přijímačů.Po odklopným víčkem nacházíme dva otvory pro CI moduly a dvě čtečky univerzálního dekodéru.
Na zadním panelu jsou dva F konektory (vstup a výstup), dva konektory SCART (video + TV), SPDIF konektor, RS 232 konektor, dva audio cinch výstupní konektory a jeden cinch video výstupu. Navíc jsou zde tři konektory kompozitního výstupu YUV, což je opět u této cenové kategorie přijímačů neobvyklé.

Popis menu
Menu je k dispozici také v češtině ovšem bez diakritiky. Grafické rozhraní je velmi pěkné a přehledné.První nabídka se věnuje instalaci. Prohledávání programů je možné jak ruční tak i automatické. K dispozici je nepřeberné množství družic (max. 100). Je zde možnost i upravovat parametry transpondéru (v menu manuálního vyhledávání). Samozřejmostí je použití funkce DiseqC 1.0, 1.2 a 1.3 (USALS). Nakonec je zde k dispozici i funkce blindscan, kterou si popíšeme později.
Druhá nabídka „Nastavení systému“ nám umožňuje konfiguraci TV výstupu (CVBS, RGB), nastavení výchozího jazyka menu, zvukového doprovodu a titulků, nastavení času, aktivaci rodičovského zámku, dobu zobrazení informační lišty a mnoho dalších doplňkových funkcí (např. jas displeje, rotace názvu kanálu na displeji apod.). Najdeme zde i informace o použitém hardwaru a softwaru.
Třetí nabídka „Podmíněné rozhraní“ poskytuje informace o vložených dekódovacích kartách a o použitých CI modulech.

▲ Obr č. 4 - Hlavní menu (originální firmware)
Poslední nabídka „Utility“ nám umožňuje editaci satelitu (vymazání, přidání, změny parametrů). Zde je trochu nesystémově schovaná možnost hledání programů pomocí tzv. PIDů. Je zde také kalendář a časovač (ten umožňuje naprogramovat až 20 událostí).
Příjem programů a chování přijímače
V přijímači jsem měl poslední dostupný oficiální firmware 1.94EU (z 28.3.) . K dispozici je i neoficiální firmware, který obsahuje i určitá vylepšení vůči oficiálnímu firmwaru. Zejména se jedná o tzv. softwarovou emulaci některých prolomených kódovacích systémů.Na tomto místě je třeba připomenout, že sledování placené televize bez řádného placení poplatků je protiprávní.

▲ Obr č. 5 - Informační lišta kanálu (originální firmware)
Existuje ještě ale také další alternativní firmware, který je primárně určený pro přijímače Octagon. Tyto přijímače mají téměř shodný hardware s Fergusony a proto lze použít jejich firmware. Tento firmware je jinak graficky zpracován, ale přináší obdobné funkce a možnosti jako firmware určený do Fergusonů. Např. tomuto modelu Ferguson FX 7600 CR 2xCR odpovídá model Octagon SF518.
Přijímač umožňuje uložit do paměti až 6000 TV a rádiových programů. Do paměti je možné uložit až 100 družic. Přijímač byl schopný vyhledat kanály v rozsahu SR 2 – 45 Msym/s. Nižší SR než 2 Msym/s již nezvládnul, zato s velmi vysokými SR si poradil bez problémů. Např. ruský paket na Expressu AM22 s SR 44.951 Msym/s naladil okamžitě.

▲ Obr č. 6 - Elektronický programový průvodce (originální firmware)
Díky výkonnému procesoru NEC bylo ladění programů velmi rychlé a i přepínaní mezi programy (včetně SCPC kanálů) bylo velmi svižné. V tomto smyslu by Fergusonu mohly závidět mnohem dražší HDTV přístroje.
Dálkové ovládání bylo vynikající, směrovost velmi široká a reakce na povely okamžité. Jediné co lze vytknout jsou trochu nesystémově rozmístěná tlačítka, ale na to se dá bezesporu časem zvyknout.
Síla a kvalita signálu je zobrazována proužkovým ukazovatelem a v procentech. Vlastní editace programů není obsažena v klasickém hlavním menu, ale provádí se přímo přes seznam kanálů. Kanály lze označit do bloků a s nimi pak manipulovat. Celý systém editace je velmi dobře propracovaný. Kanály lze zařadit do osmi favoritních skupin, jejichž název lze přejmenovat.
Příjemným překvapením byla pro mě i vynikající kvalita obrazu a zvuku. Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a lze uložit i levý nebo pravý audio kanál. Navíc lze na každou předvolbu nastavit vlastní úroveň zvuku (velmi šikovná funkce).
Přijímač má i vestavěný teletext. České znaky se bohužel nezobrazují v pořádku. Pokud ale použijete alternativní firmware Octagon budou se zobrazovat české znaky v pořádku. Bohužel ale přijdete o zobrazování názvu kanálů na VFD displeji (přijímače Octagon nemají VFD displej, tudíž v tomto směru nelze čekat nápravu) a navíc nebudou fungovat tlačítka na předním panelu.
Rovněž jsem vyzkoušel příjem v C pásmu. Tentokrát jsem vyzkoušel naladit některé jihoamerické programy na družici NSS 806. Příjem byl v pořádku. Přijímač si také poradí s NTSC normou.
Citlivost tuneru byla excelentní. Test proběhl na příjmů britské veřejnoprávní televize BBC na Astře 2D. Citlivost byla ještě lepší, než na mém referenčním high endovém přijímači Topfield TF 5510 PVR.

▲ Obr č. 7 - Hlavní menu (firmware Octagon)
Poslední lahůdkou těchto nových přijímačů Ferguson je funkce „blindscan“. Tedy vyhledávání signálu „naslepo“, bez znalosti potřebných parametrů. I zde se přijímač nenechal nikterak zahanbit. Vyhledávání bylo velmi svižné, nejmenší kmitočtový krok byl 4 MHz (u Octagon firmwaru dokonce jen 2 MHz).
Na družici Turksat naladil za cca 21 min 110 transpondérů při frekvenčním kroku 4 MHz a při prohledávání celého rozsahu KU pásma od 10,7 do 12,75 GHz. Jediným handicapem je nemožnost příjmu kanálů pod 2 Msym/s.
Alespoň za zmínku bych ještě uvedl některé doplňkové funkce přijímače jako je zastavení obrazu, funkci zoom nebo funkci multipicture.
Spolupráce s vestavěným univerzálním dekodérem a s CI moduly
Vyzkoušel jsem celou řadu dekódovacích modulů jako SCM Cryptoworks, nový Irdeto Cryptoworks, AlphaCrypt, Conax 4.00e, Viaccess 1.20, Zetacam, Easy tv modul, T-Rex a Diablo. Všechny moduly pracovaly bezvadně. Pouze nové moduly SMIT Irdeto Cryptoworks vypadávaly.Při současném použití dvou modulů SCM Cryptoworks s kartami SkyLink a CS LINK se neobjevovala žádná rušivá hláška.
Není ale nutné vůbec žádné moduly používat, když máte k dispozici dvě čtečky univerzálního dekodéru. Zde jsem byl opět příjemně překvapen. I když není dekodér licencován, vypisuje v menu zápisy oprávnění karet. A to nejen v systému Cryptoworks (testovány byly karty TaT, Gital a Skylink), ale i jiných kódovacích systému (testovány byly karty Conaxu, Viaccessu a Irdeta).

▲ Obr č. 8 - Informační lišta kanálu (firmware Octagon)
Na rozdíl od populárních přijímačů Openbox řady 8xxx stačí karty pouze vložit a přijímač si sám přepne režim podmíněného přístupu (u Openboxu se to musí činit manuálně v menu). Samozřejmě je teď otázka spolehlivosti, kterou jsou přijímače Openbox známé. To u Fergusonu musí prověřit čas a jeho uživatelé.
Informace o vložené kartě se zobrazovaly bez jakéhokoliv grafického omezení. Přepínaní mezi zakódovanými programy bylo rychlé.
EPG
Elektronický programový průvodce nebývá u přijímačů Ferguson zvlášť dokonalý. Ale zde je vidět pokrok a musím říci, že jsem byl tentokrát spokojen.Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následujícím pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nikterak oříznuty. Použité písmo v informační liště je velké a tím pádem pěkně čitelné. Jen to okno pro tyto informace by mohlo být větší.
České znaky na programech UPC Direct a CS Link se zobrazovaly v pořádku (až na písmeno „Č“).
Azbuka na kanálech NTV plus se také zobrazovala korektně a to dokonce i na kanálech paketu Tricolor TV. V informační liště, ale azbuka v názvech programu nepracovala (u firmwaru Octagon pracovala). Přijímač umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací o pořadech je velmi svižné.

▲ Obr č. 9 - Elektronický programový průvodce (firmware Octagon)
Spolupráce s PC
Upgrade firmwaru se provádí utilitou FXLoader v.0.99. Rychlost COM portu se nastavuje na 115200.Na editaci programů v PC se používá software FxEditor v1.3. Komunikace mezi PC a přijímačem byla bezproblémová. V editoru lze označit kanály do bloku a s nimi pak manipulovat (přesouvat, mazat).
Závěrem bych rád velmi poděkoval firmě OLMI servis, Vltavská 2A, Brno (www.olmi.cz ) za laskavé zapůjčení tohoto přijímače.
Ing. Martin Švehlík