Quantcast

Edision Argus Pingulux - další z nejmenších přijímačů

| Tisk

S rozměry pouhých 220x 46x169 mm a krkolomným názvem Pingulux - „HDTV pro každého“ přichází německý výrobce Edision se zajímavým přijímačem Edision Argus Pingulux postaveném na 450 MHz SH40 procesoru STI, operačním systému LINUX a možností multibootu tzn. standardní image nebo Enigma2 a podporou 1080p. Jistě zajímavý nápad, co říkáte? Rozměrově je přístroj shodný s nejmenším Argusem Piccollo, avšak to je tak jediné co mají shodné, od ALI3602 se totiž výrobce posunul k novějšímu a výkonnějšímu procesoru STI 7111.


obrázek


obrázek


obrázek

Popis přístroje

Přijímače se dodávají k černé a stříbrné barvě, pod odklopným čelním panelem najdeme ovládací tlačítka, 4 místný numerický display a čtečku Conax, v zadní části připojení na anténu včetně smyčky, konektor HDMI, RJ45, CVBS, audio, koaxiální SPDIF, RS232, USB a síťový vypínač. Chybí SCART. Podrobný popis najdete zde.

Provoz

Po zapnutí přístroje nás čeká první změna oproti ostatním při prvním zapnutí musíme zvolit kombinací stisku čelních tlačítek systém ve kterém chceme přístroj spustit - dualboot. Je to jednoduché. Současně při zapnutí do sítě stiskneme na 5 sekund tlačítko OK na čelním panelu, po 5 sec šipkami nahoru či dolů vybereme operační systém. Na výběr máme standardní SPARK nebo Enigma2. Po zvolení Spark nám přístroj bude poněkud déle bootovat přibližně 80 vteřin, a až uvidíme přijíždějícího tučňáka máme vyhráno. Nedejte se zmást při bootu měnícími se údaji na displeji, přístroj opravdu nabootuje. Vyhledání programů je jednoduché, přístroj si poradí s DVB/S i S2/QPSK i 8PSK standardních symbolových rychlostí. SCPC a MCPC vzhledem k připojení na 13, 19,2 a 23,5°E jsem nezkoušel. A ani to není smyslem této recenze. Při ladění je možné vyzkoušet funkci autodiseqc, kdy přijímač si sám najde připojené LNB. Přístroj potom nutno samozřejmě nastavit tak, aby nám četl naše přístupové karty, k tomu si musíme stáhnout plugin, který přes FTP jednoduše do přijímače nakopírujeme, a přepíšeme původní. Poté se v položce Zapojit, objevi mcas, tento restartujeme a přijímač je připraven bez problému číst karty našich providerů, ať CryptoWorks, ice nebo také Irdeto. Přepínání na kódovaných kanálech je do 2,5 sekundy. Údaje o použité kartě se mi v v této verzi softwaru 1.1.29 z 26.1.2011 nepodařilo zobrazit.


obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

V krátkosti Vás nyní seznámím s menu přístroje. Kromě obligátních položek jako instalace, uspořádání kanálů a dalších nalezneme i něco nového a to například - Argus online – s možností čtení zpráv, aktualizací firmwaru, předpovědí počasí, FAQ, Uživatelskou příručkou, možností čtení e-knih, další položkou je Networking s –YouTube, Shoutcast, Picasa a RSS. Osobně si myslím, že takovéto možnosti u tohoto přístroje nelze hodnotit jinak než velmi pozitivně. K přístojům Edision existuje samozřejmě i setting editor v němž si můžeme naše nastavení upravit a poté nahrát zpět do přijímače. Přijímač umožňuje řadit kanály dle družice, abecedy, poskytovatele, CAS či HD, přijímač umožňuje vytvořit si až 32 favoritních skupin.


obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

K příjímači je možné připojit USB disk, vyzkoušel jsem KINGSTON 8GB, a Corsair Voyager GT po připojení byly okamžitě detekovány. Disk je možné formátovat, provést testování rychlosti, nastavit záznam a timeshift. Nahrávaní se provádí na tento disk do složky pvr ve formátu trp. Formát trp je možné převést pomocí programu VideoReDo na mpeg. Vyzkoušel jsem funkci PVR a přijímač se chová jako standardní mediaplayer, přehraje bez problémů základní formáty AVI, MKV, MPG, TS, VOB, WMA, WMV, M2TS, FLV, DAT, ASF, MP3 a obrázky JPEG. Rovněž je možné na USB disk provést zálohu našeho nastavení. Disk je rovněž využíván pro Timeshift. V provozu se přijímač nehřeje více než je to obvyklé, možná je to také tím, že na přístoji jsou větrací otvory po celém jeho povrchu.

Měřením spotřeby jsem zjistil při Standby 1W (bez hodin, s hodinami 6W) a v provozu, kodovaný program s kartou 10W, spotřeba udávaná výrobcem je 7-8,5W v provozu a 0,8W Standby, tedy přijímač je poměrně šetrný k naší peněžence. Tolik v krátkosti o firmwaru Spark.

Pokud chceme bootovat do Enigmy 2, stačí připojit USB disk (Kingston) patřičně zformátovaný na FAT32 a ve složce Enigma2 mít nahrány ty správné soubory. Pomocí tlačítek na čelním panelu zvolit Enigmu, po cca 5 min přístroj nabootuje a můžeme nastavovat. Enigma je od RSP teamu já konkrétně použil tu z 19.2 v 3.171, bohužel je to opět pouze Beta verze, tudíž nelze prozatím využívat všechny přednosti tohoto bezesporu zajímavého přístroje.
obrázek
obrázek
obrázek

Přepínání mezi kanály je do 1,5 sekundy u kódovaných, u FTA do 1 vteřiny. Ostatní vlastnosti typické pro Enigmu 2 a Linux fungují bez problému, stačí nastavit. Z dalších pluginů instalovaných v přístroji jsou to například podpora VLC – streaming, prohlížeč obrázků a mnoho dalších. Přijímač má téměř ty stejné funkce jako např. DM500HD nebo DM800 vyjma možnosti připojení dalšího disku přes USB nebo eSATA. Pro komunikaci s přístrojem můžeme použít DCC (Dreambox Control Center) a setingy exportovat či importovat pomocí DreamboxEditu nebo Dreamsetu.

Závěr

Přijímač si jistě najde svého zákazníka, v možnosti dualbootu se skrývá celá řada funkcí pro standardní přijímače téměř nedostupných. Přímo nás vybízí k různým experimentům. Manipulace je jednoduchá, bezproblémová a pokud se nechci trápit s Enigmou jednoduše používám SPARK. Dálkový ovladač perfektni, vysoká směrovost, intuitivní ovládání. Čeština EPG, TXT vynikající, avšak u českého MENU u firmwaru SPARK se opět zasmějete, Enigma 2 má češtinu perfektní. Pokud se týká kvality HD obrazu, je dle mého názoru vynikající - přirozený, ostrých rysů. U SD programů záleží především na samotné kvalitě obrazu ze zdroje. Přijímač má dostatečnou softwarou podporu především v německy mluvících zemích, na Balkáně i u nás. Velkou výhodou je opět tříletá záruka pro přijímač značky Edision. Zajímavá je i cena okolo 4700,- Kč. Malá rada nakonec, než-li kupovat kopii DM800 asi bych osobně zvolil tento přístroj.

Přístoje značky Edision dováží do ČR firma olmiSat s.r.o.

Ing.Miroslav PAVELKA
olmiSat s.r.o.

Reklama
Vybrané články