TereBox T2

Komerční televize čekají na podobu DVB-T2. Nova chce HD v terestrice kódovat

| Tisk

logo Česko čeká v následujících letech postupný přechod na druhou generaci pozemní televize označovaná DVB-T2. Obecný přechod na DVB-T2 je známý. Otázky zůstávají kolem obchodního modelu a perspektivy pozemní televize. TV Nova má jasno - případné HD programy v pozemní distribuci chce kódovat.

Hlavní komerční televize Nova a Prima vyčkávají na představení podoby DVB-T2 provozovateli pozemních sítí.

"V současnosti stále čekáme až nám České Radiokomunikace představí obchodní modelu, který má zaručit funkční provoz a dlouhodobou perspektivu sítě DVB-T2," uvedla na dotaz webu parabola.cz Gabriela Semová, mluvčí televizní skupiny Prima. "Až poté budeme konkrétně tušit, co pro nás z přechodu na DVBT-T2 vyplývá a můžeme učinit další rozhodnutí," doplnila.

Ve stejném duchu se vyjádřila i televize Nova. "Čekáme na nabídku operátorů a definitivní podobu přechodových multiplexů," uvedl Josef Uher, technický ředitel skupiny Nova.

Nova chce v pozemním vysílání i kódované programy. "Zatím nám nebyl předložen funkční obchodní model pozemního digitálního vysílání a pro nás je zásadní, aby jeho součástí bylo kódované vysílání. Dokud nedostaneme konkrétní nabídku, nemůžeme se k ničemu dalšímu vyjadřovat," tvrdí technický ředitel Novy.

"Pokud nebude pozemní digitální vysílání kódované, nebudeme v něm nabízet naše programy v HD kvalitě. Kódování signálu je důležité, aby se zamezilo nelegálnímu kopírování a distribuci našeho obsahu," dodal Josef Uher.

ČTĚTE TAKÉ:
* Přechod na DVB-T2 může začít, vláda dala zelenou
* Přechod na DVB-T2 způsobí odliv části diváků k placené TV

Česká republika má aktuálně v provozu 4 celoplošné DVB-T multiplexy, dále vysílací sítě s nadreagionálním pokrytím (RS7/MX1a, RS8) ale i sítě s regionálním a lokálním dosahem. Na území Prahy a středních Čech probíhá testovací vysílání DVB-T2 na kterém si diváci v dosahu tohoto signálu mohou otestovat přijímač, zda je kompatibilní s DVB-T2 a kodekem HEVC.

Do roku 2021 by mělo Česko postupně přejít ze stávajícího staršího standardu DVB-T na DVB-T2. Vzniknout by mohlo až 6 nových vysílacích sítí v DVB-T2, které mohou přinést jak programy v klasickém SD, HD rozlišení ale i v Ultra HD kvalitě, dále řadu doplňkových služeb a případně i další programy. Tak vypadá plán teoreticky. V praxi ale televize budou řešit rentabilitu distribuce svých programů přes pozemní vysílače. Provozovatelé komerčních stanic musí za distribuci svých programů v DVB-T platit nemalé poplatky, zatímco u kabelových a satelitních sítí poplatky naopak vybírají. Stávající stav je proto pro ně neudržitelný.

Přechod na DVB-T2 proběhne z důvodu plánovaného uvolnění 700 MHz pásma (K49 až 60), které je nově vyčleněno pro širokopásmový mobilní internet. Pro televizní vysílání zůstane v pásmu UHF už jen K21 až K48. Omezení televizního pásma má vyřešit migrace vysílacích sítí na efektivnější vysílací standard DVB-T2 a kodek HEVC (H.265).

DVB-T2 u našich sousedů

Nejenom Česko ale i jiné země v Evropě řeší uvolnění 700 MHz pásma pro mobilní internet. V sousedním Německu postupně proběhne překlopení DVB-T multiplexů do DVB-T2. Veřejnoprávní HD programy se vysílají nekódovaně ( FTA) a HD stanice většiny komerčních stanic jsou zakódované. Přístup k nim je možný po úhradě tzv. servisního poplatku. Podobně jako na satelitu Astra 19,2°E, kde je nabídka HD+ zakódována systémem Nagra MA (tzv. Nagravision).

ČTĚTE TAKÉ:
* Německo: Komerční HD programy v DTT za 69 eur ročně

Část sousedního Rakouska překlopila DVB-T multiplexy na DVB-T2 koncem října loňského roku. Multiplexy v novém standardu šíří programy ve starším formátu MPEG-4 (H.264). Většina programů je zakódována a součástí placené platformy SimpliTV. HD programy ORF, ATV HD, ATV 2, Puls 4, Servus TV HD a některé další jsou zakódované a dostupné po registraci. Nekódovaně vysílají jen ORFeins, ORF2 a ATV. Signál je ale primárně určen pro mobilní zařízení. Nicméně vysílání s nižší technickou kvalitou mohou diváci sledovat i na klasických televizorech.

ČTĚTE TAKÉ:
* Část Rakouska dnes přešla na DVB-T2První zkušenosti s DVB-T2 mají i diváci na Slovensku. Společnost Towercom překlopila svoji čtvrtou celoplošnou síť do DVB-T2 v létě loňského roku. Změna se dotkla omezeného počtu diváků - multiplex 4 je využíván pro placenou televizi Plustelka.

Na klasickou anténu mohou slovenské domácnosti naladit z HD programů nekódované stanice Jednotka HD a Dvojka HD. Komerční program JOJ HD je součástí placené nabídky Plustelka.

Zbývající tři celoplošné multiplexy na Slovensku pracují stále v DVB-T. Od ledna 2017 je pozemní televize na Slovensku bez programů slovenské komerční skupiny Markíza. Ta se rozhodla poskytovat své programy TV Markíza, TV Doma a TV Dajto už jen přes kabelové a satelitní operátory.

ČTĚTE TAKÉ:
* Plustelka přechází do DVB-T2

Martin Vyleťal

Vybrané články