TereBox T2

DVB-T končí. Televize propagují změnu

| Tisk

logo Konec pozemní televize v DVB-T se blíží. Diváci terestrické televize proto musí upgradovat svoji přijímací techniku. Na tuto skutečnost upozorňují i hlavní televizní stanice v České republice.

Již tuto středu 27.11.2019 ve 23:59 hodin se odmlčí dva pražské vysílače velkého výkonu - Žižkov a Cukrák. V uvedený termín skončí veřejnoprávní multiplex 1 na K53. Od čtvrtka naladí na K53 programy České televize jen diváci ve východní části středních Čech z vysílače Votice - Mezivrata. A vypínání bude pokračovat v rychlejším tempu hned začátkem roku 2020, kdy se k vypínání přidají i komerční multiplexy 2, 3 a 4 - tedy i programy Nova, Prima, Barrandov, Óčko a dalších stanic. Hotovo bude do konce června příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:
* Termíny vypínání DVB-T vysílačů

Na konec pozemního vysílání v DVB-T upozorňují diváky hlavní televizní stanice - Česká televize, TV Nova a TV Prima. Ačkoliv spoty těchto vysílatelů upozorňují na stejnou událost (konec DVB-T), celkové vyznění těchto spotů se ale diametrálně liší.

Česká televize

Veřejnoprávní Česká televize spustila svoji informační kampaň k přechodu na druhou generaci pozemního vysílání DVB-T2 v době konání MS v ledním hokeji - v květnu. Divákům v novém vysílacím standardu nabízí slibnou podívanou - všechny programy ČT v DVB-T2 poskytuje ve vysokém rozlišení (1920x1080) a to bez jakýchkoliv poplatků.

Nutno poznamenat, že ČT v HD kvalitě mohou sledovat již řadu let i ze satelitu, rovněž zdarma a to na zkonvertovaných Skylink kartách na ČT karty, které umějí dekódovat jen programy ČT. Divák vedle zákonem stanovených koncesionářských poplatků neplatí žádné další měsíční ani roční poplatky za provoz takové karty.

TV Nova

Komerční Nova ve svém informačním spotu upozorňuje na konec DVB-T a vůbec se nezmiňuje na možný bezplatný příjem programů stanic Novy v novém vysílacím standardu DVB-T2. Je to tak trochu paradox, neboť programy TV Nova a Nova Cinema se vysílají dokonce ve dvou přechodových DVB-T2 sítích (PS12 a PS13), které provozují dva konkurenční provozovatelé pozemních vysílačů.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Kampaň "Zůstaňte s námi v nejvyšší kvalitě" na TV Nova

Kampaň "Zůstaňte s námi v nejvyšší kvalitě" diváky informuje o možnostech příjmu programů Novy v HD rozlišení přes kabel, satelit či internet. Žádná z těchto platforem ale nenabízí bezplatný příjem programů Novy v HD rozlišení. Za HD signály vybírá Nova poplatky, které se pak promítají do ceny televizních balíčků jednotlivých operátorů.TV Prima

Televize Prima o konci DVB-T se zmiňuje v rámci propagace aplikací založených na HbbTV. Informační spoty Primy byly nedávno vyhlášeny jako nejlepší v propagaci doplňkových služeb k lineárnímu vysílání.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Kampaň "Červené tlačítko" na TV Prima

Spot na "červené tlačítko" informuje o bohatém obsahu na vyžádání, který je dostupný právě skrze HbbTV (filmy, seriály, dokumenty ale i další informace jako je předpověď počasí). Diváci Primy si mají při nákupu nového televizoru vybrat takovou, která HbbTV podporuje a má červenou nálepku iPrima ("Podporuje červené tlačítko"). Pro využívání doplňkových aplikací je ale nutné internetové připojení.

HbbTV aplikace podporují nejenom vybrané televizory ale i některé set top boxy. Funkci červeného tlačítka mohou diváci využívat jak u pozemního vysílání v DVB-T/DVB-T2, tak i na satelitu Astra 3B na platformě Skylink. Programy Primy jsou zdarma jen na pozemní anténu. Na satelitu (paket Skylink) je nutné platit tzv. Servisní poplatek. Prima, podobně jako Nova, vybírá distribuční poplatky, které jsou zahrnuty ve všech balíčcích.

redakce

Vybrané články