TereBox T2

ČT začala piktogramem upozorňovat na konec DVB-T

| Tisk

logo Od pátku 1. listopadu upozorňuje Česká televize své diváky v Praze a středních Čechách na blížící se konec pozemního vysílání ve standardu DVB-T formou piktogramu na programech ČT v multiplexu 1.

Piktogram je umístěn do programů České televize v multiplexu 1 z vysílačů Praha - město, Praha - Cukrák a Votice - Mezivrata, které pracují v rámci jednofrekvenční SFN síti na K53. První dva uvedené vysílače budou vypnuty již 27. listopadu 2019. Z technických důvodů nebude po tomto datu zde umístěn žádný informační titulek. Vysílač Votice vypne DVB-T multiplex 1 až začátkem roku 2020.

Diváci v dotčené lokalitě mohou přejít již dnes na příjem programů ČT z druhé generace pozemního vysílání, označované DVB-T2. Tato síť je v provozu od března 2018. V Praze a středočeském kraji naladí veřejnoprávní multiplex PS11 (Přechodová síť 11) s programy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT 24 HD a ČT:D HD/ČT art HD a vybranými programy Českého rozhlasu na K26.


obrázek
▲ Obr č. 1 - Piktogram ve vysílání programů České televize (foto: ČT)

Pro sledování programů v DVB-T2 potřebuje divák novější televizor, případně set top box připojený ke stávajícímu televizoru s podporou DVB-T2 a vyspělého video kodeku HEVC. V některých případech bude i nutná úprava přijímací antény - přidáním dalších přijímaných televizních kanálů.Piktogram, který znázorňuje vysílač s vykřičníkem, by měl diváky v Praze a středních Čechách upozornit na to, že se jich přechod na moderní signál DVB-T2 bude již brzy týkat.

K přechodu na nový vysílací standard dochází na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod. Česká televize a všechny ostatní tuzemské televize musí proto postupně přeladit své stávající pozemní vysílání ve standardu DVB-T a dále vysílat jen v novém standardu DVB-T2. Tato změna se tedy týká všech uživatelů, kteří přijímají televizní signál pomocí klasické pokojové nebo venkovní antény, případně společné televizní antény a dosud na modernější formát nepřeladili.

redakce

Vybrané články