Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Negativní zkušenost s Krížavou K68

Zejména pro nicky lance, davidkriz, Saxon, atd... zkrátka lidi zajímající se o dvb-t.

Vyhradil jsem si dneska dopoledne na testy.
Dlouhou supercolorku Emme Esse z Tipy jsem dal na vertikál a otočil na Krížavu. Signál jsem "měřil" po 18dB zesílení nízkošumem s Terozu a trojnásobném rozbočení. Na nejcitlivějším STB, co mám doma jsem zaznamenal nestabilní a mizivý náznak signálu. Není možné ani naskenovat stanice. Souřadnice, parametry místa příjmu a terénní profil, všechno je v uploadu.
Javorina taktéž bez signálu.
Za současného stavu SVK DVB-T vzdávám jakékoliv další testy a označuji příjem K68 a K69 v mé lokalitě za nemožný.
Vzhledem k terénnímu profilu, vysokému kanálu a malému výkonu to není až zase takové překvapení...

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Stránka: [ 1 ] 2 3 4 5 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
Odpověď v diskusním vlákně
 

vydrz

preco hned takto pesimisticky, po 1.1.2010 by malo byt dvb-t (snad) uz v riadnom vysielani, az po tomto datume rob zavery, dnes je to o nicom a predcasne, a podla toho co predvadzaju to mozno ani po 1.1.2010 nebude hned na 100%.

yooo
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 73
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

prijem krizava zo ziliny do bytce - cca 20 km bez kopca na trojzubovu vidličku "made in cccp" - nerez - 70 % :laughing:

linomnc
Registrace: 12/2009
Příspěvků: 279
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Práve sa z domu pozerám ako na tej krížave stále niekto pobehuje. A dolu signal na 0.

vusolo 4 K . blackhole 3.0.8.

oneeeee
Registrace: 10/2005
Příspěvků: 7 489
Odpověď v diskusním vlákně
 

oneeeee

asi davaju dalsiu vhs kazetu do vysielaca

linomnc
Registrace: 12/2009
Příspěvků: 279
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Je mi to fakt divné , mám to najbližšie a mám hov o .Ten signál asi skáče z jedného kopca na druhý a na Martin sa asi bojí spanúť .Suseda som presvedčil aby si kúpil G 15 ,čo má 4 tunery a teraz nemá signál. A tá jeho rachetľa ,teraz po mne zazerá...

vusolo 4 K . blackhole 3.0.8.

oneeeee
Registrace: 10/2005
Příspěvků: 7 489
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Ja neviem prečo sa plašíte.Počkajte tak pol roka a možno to bude fungovať.Teraz je podstatné zhrabnúť prachy.

jurko
Registrace: 7/2008
Příspěvků: 760
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

testovat si mal zo smerovou antenou colorka ma na takomto kanale us mali zisk

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Nemůžu se furt zbavit dojmu, že rozjet vysílání v době vánočních svátků, kdy má každej monter plnou hlavu rodinné pohody a plné břicho jídla a navíc v pásmu nad K60 je blbost jak vrata a partyzánština.

D2MAC - ta dlouhá Emička mi na K68 z Jauerlingu vůbec nechodila, zato ta její menší 40 pr. sestra ano.
Je to možná podivné, ale bylo to tak.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Preco by to bola blbost....cez sviatky su monteri doma..a kazdy trosku zdatny clovek,si to naladi sam

Človek má tri cesty ako múdro konať. Najskôr premýšľaním: To je tá najušľachtilejšia. Druhá napodobovaním: To je tá najľahšia. Tretia skúsenosťou: To je tá najtvrdšia.

Blooddog
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 4 269
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Já myslel především montéry na vysílací straně.
Ale na té druhé taky.
A to pásmo nad K60 je hovadina každopádně.
Jedinou výhodu to nemá.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Slapalo to v pilote na kanaloch nad 60 niekolko rokov...slapalo...slape to teraz..slape

Človek má tri cesty ako múdro konať. Najskôr premýšľaním: To je tá najušľachtilejšia. Druhá napodobovaním: To je tá najľahšia. Tretia skúsenosťou: To je tá najtvrdšia.

Blooddog
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 4 269
Odpověď v diskusním vlákně
 

SAXON

k tym antenam nie je pravidlo cim dlhsia antena tym lepsia zalezi na tom ci je cela pokryta signalom ak nie je tak na nu nemusis chytit nic a naopak na kratsiu ano

ivik64
Registrace: 9/2007
Příspěvků: 49
Odpověď v diskusním vlákně
 

D2mac

Zatím stejná zkušenost,ale točil jsem jen sítem co mám na poláka,ve vyhledu stojí panelák, ikdyž podle kompasu by to mohlo projít.Podle poláků to u nich pár lidem chodí,a dost daleko,pořád tam melou něco o Námestovo-je i tam vysílač?Až to pořádně vyměřím,zkusím krátkou colorku, po novém roce,nemám chuť lítat po balkoně k veliké radosti vyčuraných sousedů!!!

Ne všichni lidé, s vysokým IQ, si ho zaslouží!

spyko
Registrace: 6/2006
Příspěvků: 3 876
Odpověď v diskusním vlákně
 

d2mac

kdyz tak vzpominam na dalkovy prijem K68 z Jauerlingu, tak ti doporucuju pouzit nizkosumovy preamp i s vyssim ziskem nez 20dB. Ja pouzival 30dB od IVA a spektrum nad K60 bylo stale ciste bez zadnych zakmitu, prebuzenych, zkreslenych signalu. Nebal bych se toho. Klidne Ti muzu poslat nejake screeny z Prodiga. Dokonce to tu nekde v clancich bude. Je to clanek o P3TV. Ahoj do Beskyd.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

D2mac

https://www.parabola.cz/clanky/3664/prijem-rakouske-regionalni-p3tv-na-k38/

ten příjem na fotce z Prodiga pod přehledem LX line od Emme je na 30dB preamp.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon, spyko

Ahoj, zdravíčko do jižních Čech.
Vím, psal jsi zde v minulosti o velmi kvalitních příjmových výsledcích na kratší Emu. Nebylo to ale tím, že tu dlouhou Emu jsi zkoušel ve volném prostranství na střeše a tu krátkou před domovním štítem, který posloužil jako reflektor?
Nebo máš oba dva tyto anténní typy vyzkoušeny na stejných místech?
Věřím, že ta kratší může vykazovat lepší příjmové výsledky na konci 5. pásma. Čím delší anténa je, tím je směrovější, ale také pásmovější, resp. ztrácí svou "širokopásmovost".

Právě teď uvažuji, zda zkusit tu kratší na střeše nebo si koupím za cca 2-3 stovky LP na 5. TV pásmo a sice vyrovnaný, ale relativně "malý" zisk doženu předzesilovačem, tedy tak, jak se to správně nemá dělat, ale na tak vysokých kanálech není zbytí.
Co se týče použití předzesilovače s vyšším ziskem, než 18dB, celkem se toho bojím, protože mám v místě bydliště silné analogové svářečky z Radhoště a zejména z Lysé hory, aby mi ten předzesilovač nezahltily.
No a pak je tu problém, že zisk nad 20dB už není možné realizovat s jediným tranzistorem, ale musí se použít dvoutranzistorový stupeň, z čehož okamžitě vyplývá zhoršení šumových vlastností nejméně o 0.5dB, což by mohlo způsobit problémy při zpracovávání signálu na hranici šumu, tedy i případného K68. Vlastní šum zesilovače se samozřejmě uplatňuje jako první...
Uvidíme, zatím si to nechám projít hlavou.
Stejně si myslím, že je to v podstatě maření času, protože Krížavu mám rovnou za Pustevnami (přes kilometr nad mořem) a signál na K68 se musí ohnout dolů o 600 výškových metrů na úseku pouhých 6km, což je strašně málo. Však sám máš zkušenosti, jak špatně se ohýbají signály na konci UHF pásma přes terénní překážky při tropo příjmu z Německa.

Mám teď za sebou náročnou montáž v Trojanovicích s K32, K39, K54 z Ostravy a K29 z odrazem od hor, ze 110km vzdáleného Kojálu. Zítra jdu s bandou na výšlap tak si konečně trochu vyčistím hlavu a třeba mě napadne nějaké nové řešení, jak si s tou Krížavou pomoci.

@spyko
Ahoj.
Ano, Námestovo-Magurka by měl tvořit SFN společně s Krížavou na K68. Ten vysílač je nedaleko od PL hranic, proto se ani nedivím, že jim to tam jde.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

ja mam priamy vyhlad na krizavu, otocenu na nu kolorku s predzosilovacom od 37k a vyssie (pre analog stv2 na 35k a pre joj 52k) a dvbt mam signal ale casto sa stava ze signal zmizne alebo kockuje sa a trha. tak preto xcem ukludnit "dialkovy" ze tieto problemy maju aj blizki. tak chyba nie je vo vasom prijimaci

tomko
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 328
Odpověď v diskusním vlákně
 

@tomko

Analogy K35 a K52 používají horizontální polarizaci, DVB-T na K68 naopak vertikální polarizaci, pokud máš anténu natočenu horizontálně, je to velmi pravděpodobně příčina nestability DVB-T signálu.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

D2mac

Tu kratší Emme mám nyní doma v garáži, můžu Ti ji eventuelně poskytnout. Zítra si to užij. Já byl dnes na dopoledním vyjížce na kole, až na defekt v závěru cesty to bylo super.
V úterý 29 jedem s bandou na Kleť, jede nás asi dvacet, tak doufam, že nebudem pod vrcholem pohřbívat...:)

Ještě v k tomu pásmu nad K60, je to individuální záležitost, já to tu mam uplně čisté, takže si těch 30dB se dvěma tranzistorama můžu lajznout.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ Saxon - 19:31.34

Nádherně čisté pásmo okolo K68. R^

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

a nie je ta kolorka "univerzalna"? do anten sa nerozumiem tak sorac za blbu otazku. pise sa ze je aj pre vyssie kanaly. ked tak, tak staci otocit?

tomko
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 328
Odpověď v diskusním vlákně
 

@tomko

Antény typu color jsou širokopásmové antény pro příjem ve 4. a 5. TV pásmu (K21-K60 resp. K21-K69) s lepšími či horšími výsledky nad K60.
Pro optimální příjem vertikální polarizace je třeba colorku otočit o 90°, což u této antény drtivou většinou případů není žádný problém a nijak nekomplikuje uchycení samotné antény, jako např. u antény typu síto.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

Jj, taky si to v úterý užij. Nás tolik sice nebude, ale zato samí dobří kamárádi, resp. teda spíše kamarádky. ;)
Díky za nabídku poskytnutí kratší Emmy, mám možnost si ji zapůjčit od nás, nebo případně lehčí a obratnější logáro pro nějaký střešní test. Uvidíme.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon,D2MAC apod.

Je to asi na hodně dlouhej článek,tak se to pokusím zkrátit :o) Všechny ant. s celovl. zářičem buzeným více řadami direktorů,ať už colorky nebo tripy a pod. jsou více či méně úspěšně vyladěný kvůli své širokopásm. tak do cca 750MHz (aby ještě obstojně vzaly 470 a hlavně v H pol.),pak jde zisk hodně dolů! A V vyz.diag. o to víc! Kdo má možnost a dost signálu,ať si změří K66 a výš s colorkou,pak ať odmontuje dipol s kompenzačním direk. a poté měří na něm,možná se bude hodně divit! :o) Další věc délka ant! K69,tj.862MHz,tj.lambda 34,8cm,při délce colorky 2,4m je celk.délka ant. téměř 7! lambda,z čehož vyplývají obrov. nároky na hom. elmag pole,navíc při V pol a dálk. příjmu za ter. překážkou už se taky uplatňuje elevace,mnohdy i skew. Něco trošku jiného je H QPSK z Jauerl. a V 64QAM ať už z Križavy,Javoriny atd. navíc Jav.silně potlačena na Mor., o něco míň Kamzík,Křižava zatím vede! Např. víc něž "dá" dlouhá colorka,dá TVA 21-60 s přídavnými direktory(NE KOUPENÝMI) nebo cca metrová kanálová YAGI. Jak se tak dívám kolem,tak je vidět,že taky chybí DXerská praxe ve vertikálu(v Čechách se asi nikdo za němčourama moc nehoní :o) ) Pro zajímavost do 22.12. příjem kamzíku k66 1kW 145km dlouhodobě stabilní na ant. soustavu 2x yagi + 35dB zes. s 300kW Kojálem v jedné linii,po přechodu ne V si uvedená sous. ani nevrzne,nároky jsou prostě "trochu" jiné. Buzené patrové soustavy - síta - jsou na tom tak nějak podobně,snad by se dalo říct,že pokud vůbec,tak byl snad někdy vyz. diagram "tvarován" primárně do horizontální roviny. Alespoň taková je moje zkušenost v praxi. Takže komu "nejede" dlouhá kolorka,namusí ještě věšet hlavu,může zkusit kratší,nejlíp ale kanál. yaginu! Pokud chcete a musíte zesilovat a VÍTE! jak,zesilujte kolik chcete,při těchhle frekv. jen pozor na gsm. A klidně zapomeňte na strašáka honby za 0,5 - 1dB šum. čísla zes. Kdyby bylo víc času,napsal bych i víc a častěj,ale nějak se ho nedostává a navíc strašně nerad píšu :o))) Zatím dobrou a dobrý lov!!! L.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC, Saxon

Ahoj, tušil jsem že Ti to nedá spát a prubneš to ;) R^ Ostatně já jsem tančil na střeše už v pátek a s podobným výsledkem jako Ty - K68 Krížava v podstatě bez signálu (jen občas ťukne), K69 Javorina o něco silnější a stabilnější na hranici detekce ale bez šance naskenovat.
Otáčel jsem na vertikál dlouhou colorku i Emmu (obojí s 18dB Terozem) a na detekovatelném K69 byla opět nepatrně lepší colorka. S tím signálem se sice nedá dělat závěr, ale na K69 by colorka už moc hrát neměla a přesto ... Už té mojí dlouhé Emmě nevěřím. Schválně jsem si přeměřil její délku - 243cm - to ale rozměrově neodpovídá žádné z tabulky 92 prvkových antén EmmeEsse řady LXline uvedených na stránkách výrobce (http://www.emmeesse.it/) Kdo ví co to mám za klona..? Viděl jsem na obrázku i v reálu na střeše tu kratší Emmu a v porovnání s tou mojí dlouhou má diametrálně jiné rozteče direktorů před dipólem...??? Bylo by dobré kdybys D2MAC mohl tu kratší verzi Emmy testnout. Logarem bych se na Tvém místě vůbec nezdržoval, v našich podmínkách (hraničního příjem) ten chybějící zisk logara žádným zesíkem dedohoníš, klíčový je v našem případě odstup signál/šum a ten nikde jinde než na anténě nezlepšíš. Ale rozumnější by asi bylo počkat až slováci dají do definitivního stavu vysílače.
Já jsem si závěr udělal pro sebe jednoznačný - dám si doma půl roku pohov, dokud slováci nebudou vysílat z definitivních antén a nebude teplo :scared: Teď nemá cenu ztrácet čas (alespoň u mně doma). Z ohlasů na netu se zdá že zvláště Krížava je teď nějaká divná..., kdoví co tam pověsili za kastroly hlavně aby stihli termín... a zatím to zdá se nejde pořádně ani lidem co mají Křížavu před nosem... No uvidíme jak nakonec dopadnem, ale ty vysoké kanály jsou pro ohyb KO! Rv. Ovšem naděje umírá poslední
;)
Jo, dnes jedu na Karlovice tak asi hodím do kufru síto, zdroj, showbox a přenosnou TV a jestli bude čas zastavím se na Soláni prubnout jak to s těma slovákama vlastně je... zvědavost je strašná :sly: pokud to vyjde dám info do tohoto vlákna

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Stránka: [ 1 ] 2 3 4 5 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra