Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Negativní zkušenost s Krížavou K68

Zejména pro nicky lance, davidkriz, Saxon, atd... zkrátka lidi zajímající se o dvb-t.

Vyhradil jsem si dneska dopoledne na testy.
Dlouhou supercolorku Emme Esse z Tipy jsem dal na vertikál a otočil na Krížavu. Signál jsem "měřil" po 18dB zesílení nízkošumem s Terozu a trojnásobném rozbočení. Na nejcitlivějším STB, co mám doma jsem zaznamenal nestabilní a mizivý náznak signálu. Není možné ani naskenovat stanice. Souřadnice, parametry místa příjmu a terénní profil, všechno je v uploadu.
Javorina taktéž bez signálu.
Za současného stavu SVK DVB-T vzdávám jakékoliv další testy a označuji příjem K68 a K69 v mé lokalitě za nemožný.
Vzhledem k terénnímu profilu, vysokému kanálu a malému výkonu to není až zase takové překvapení...

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Stránka: 1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC

však jasně. no napsal jsem si do kovoplastu o měřící protokol té na k64 co z toho vyleze za zisk a diagram, ale nahoře to už bude asi bída s nouzí :-( když mně se tak strašně nechce vrtat a brousit :-)

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@davidkriz

Nebo to řeknu ještě jinak - nepřepočítaval jsem to z jedné antény na nižší kmitočet, ale hned z osmi rozdílných antén na nižší kmitočet. Vzhledem k hladkosti těch mocninných křivek to prostě už z principu elegantnosti řešení nemůže být blbě.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@davidkriz

Vzhledem k specifičnosti problematiky doufám, že to redakce nebude brát jako reklamu (máš tam 20 prvkovou kanálovku na K68):

http://www.televiznianteny.com/televizni-anteny/anteny-uhf/kanalove?limit=20&limitstart=20

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.
Text zeditoval moderátor D2MAC. Datum editace: 29.12.2009, 17:02.04

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC

přiznám se že tuto firmu neznám... a hledím :-) máš v tom prsty? ;-)

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@davidkriz

Ne, v žádném případě, a doufám, že se na mě jak redakce, tak majitel té firmy nebudou za uveřejnění odkazu zlobit. Všechno to začalo asi tak, že majitel té firmy si včera patrně přečetl tuto diskusi, jak se tu mordujeme s K60+ a poslal mi tento odkaz a nabídl pomoc, to je vše, nic víc, nic míň...

I přesto všechno jsem ale rozhodnutý si tu anténu postavit sám, podle rozměrů, které jsem si teď dopočítal.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC

Tak ono to bude asi podobně jako začátkem devadesátých let s KB Brno resp. po jejím odkoupení dnes KB Omko, tj. obšlehlé chlumecké antény. Případně dopočítané, některé přepočítané na jiný počet prvků (16), atd. Ale jen tak dál, konkurence je třeba a je vidět že každý si najde něco co druhý nemá. Má tam kanálovky co Kovoplast nemá. V tomto případě ty antény nad k60 a ty 16el. Takže ty co jsou tam až do k69 vypadají velmi dobře. Jen mne trošku udivuje ta SuperColor na specielně vertikál, obával bych se že ten stožár tam nebude moc koscher k elmag poli. viděl bych to spíše na horizontální výložník, když už takto uchycovat SuperColorku.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

závěrem...

Takže dopočítal jsem si stejným způsobem i ty rozteče prvků. Nové hodnoty se od těch, co tu dal jopo166 neodlišují více než o 1mm, tím pádem to považuji za správné.
Stejně tak v délkách prvků se to nikde neliší více než o 1mm s výjimkou délky průmětu dipólu, která vychází drasticky jinak.

Proč to tak je, těžko říct.

Pro 826 MHz mi vychází 207mm, zatímco jopo166 tu uvádí 195mm,

a pro 858MHZ mi vychází 200mm, zatímco jopo166 tu uvádí 186mm.

Vypadá to, že jopo166 při výpočtu délky průmětu dipólu vycházel z hodnot pro anténu na K56-K60, kde je ale podle mě v knize Tomáše Českého chyba, která zvláště vynikne po zadání hodnot tohoto parametru od všech antén do grafu.
Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by tam měl být z ničeho nic tak ohromný skok dolů oproti předešlým hodnotám, navíc, když všechny ostatní parametry dobře sedí.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

dodatek

Délka průmětu dipólu:

K25 je větší od K30 o 26mm
K30 je větší od K35 o 22mm
K35 je větší od K40 o 20mm
K40 je větší od K45 o 16mm
K45 je větší od K50 o 15mm
K50 je větší od K55 o 14mm

a najednou

K55 je větší od K60 o 25mm !!!

To přece nemůže být dobře...zvláště tehdy, když v jiných parametrech délek ostatních prvků žádný takový skok u K55-K60 není.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

Jen malý detajl

Nechci vás rušit-sam na 68 chytnu mux 1 stv,ale podle konkurenčního vebu máme ladit Magurku.
Po prvním týdnu ostrého digitálního vysílání na Slovensku je už také jasné, kde a z jakých vysílačů se dá toto vysílání naladit v České republice. Na Ostravsku je potvrzený příjem z vysílače Magurka u Námestova, který vysílá na kanále 68 v jednofrekvenční síti s žilinským vysílačem Krížava. Magurka je sice od Ostravy dále než Krížava, žilinský vysílač je ale směrovaný výhradně do slovenského vnitrozemí. Stejným způsobem vyřešil Towercom digitální vysílání z Velké Javoriny, odkud lze analogově přijímat slovenské televizní stanice hluboko v českém vnitrozemí. U digitálního vysílání tomu tak bohužel není, směrem na Českou republiku je signál utlumený.

radakrtek
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 209
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

dekujem radokrtku :-) víme ;-) pěkné copy/paste :-)
ale to nic nemá společné s konstrukcí antén. kanál je to stejný, navíc D2MACovi je jedno jestli je to Magurka nebo Krížava, směr je zruba stejný.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Což o to, směr z Frenštátu je poněkud jiný, ale ten terénní profil je zhruba ještě 2x horší než u Krížavy... :laughing:

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

ale ta vyška vysilače je o dvě stovky menší-vratil jsem se k tematu Križava negativní zkušenosti

radakrtek
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 209
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Opravdu, snadno dostupný vysílač...jen, co je pravda. :razz:

http://img214.imageshack.us/img214/6901/snap1hv.jpg

;P

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

tak to je lokál, to není páteřní kota, že, primární síť :-) že to chodí v Ostravě je spíš náhoda díky tomu že jde špatně Krížava... ale neřekl bych že je to tím pádem nějaká zázračná kota...

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

d2mac

Take bych si to proměřil jak to jde do Polanky-pošleš odkaz.

radakrtek
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 209
Odpověď v diskusním vlákně
 

@všichni aspol. :o)

pěkně se to tady rozvířílo,tak by to asi mělo fungovat všude. Bůh mi budiž svědkem,že teď nemám na mysli nikoho konkrétního ani se nechci nikoho ničím dotknout nebo nikoho osočovat nebo z něčeho nařknout.Jenže všichni jsme česká hovádka a taky všichni víme,jak to nejen u nás chodí. Vyhlášený vodař-topenář působící v půlce kraje a odříkající polovinu zakázek pro množství práce absolutně netuší,jaký má být pracovní přetlak plynu(vzduchu) v tlakové nádobě u darlingu(domácí vodárna),o expanzomatu ani nemluvě! Elektrikář s 50-kou par.9 chce nechat v hotové novostavbě přesekat vedení k el. otvírání dveří,protože nedokáže správně zapojit dva dráty v domácím telefonu,atp. A tak nějak podobně je to u nás se vším,myslím,že každý má dost a dost podobných negativních zkušeností ze svého okolí. Syn Tomáš něco obšlehne od táty Milana,kde k tomu přišel táta,to už dnes nikdo neví,nějaká chybička se někde vždycky vloudí,něco při opisu,něco při tisku,nějak to funguje,nějak se to vyrábí,ale hlavní je,že se to prodává a nese to.Nějak se mi nechce věřit,že někde u nás ještě někdo sedí v labáku,má vedle sebe hromadu dipólů a direktorů,kompenzačním direktorem ladí impedanci atd.,atd.Jestli někdo takový existuje,rád bych ho poznal a potřásl mu rukou. Podle mého už strejček Uda se strejčkem Yagim přišli na to,že je to nejen o výpočtu,ale taky o spoustě laborování.Spočítat se dá kde co a počítače nám to trochu urychlily,ale i ten program do nich vytvořil jen člověk.A asi nejen u nás je to tak,že se kdekdo (nevhodné slovo) do kdečeho,hlavně,že to nese. A znovu opakuji,že to myslím naprosto všeobecně !!! Zřejmě to vyznívá dost pesimisticky,ale koukněte se kolem sebe jakýmkoli směrem a řekněte,že tomu tak na sto procent není. Omlouvám se,že sem se tak trochu rozvášnil a odbočil od tématu. Jenže nikdy nikdo nikde nezveřejnil seriózní porovnání jakýchkoli antén v praxi,podložených třebas jen obyčejným měřením samotný dipól versus ten sám dipól zakomponovaný v anténě.Jestli někde je,pak nemáme o čem diskutovat,prohlédnem si a vybereme to co nám vyhovuje. Ale co potom s tím,co by zůstalo u dna??? Asi bude u nás jenom hrstka lidí,kteří za ty roky vlastnoručně vyrobily desítky,možná už stovky různých antén,ze všech možných zdrojů,více či méně funkčních,některých dodnes,některých na smetišti,jiných zas ihned reciklovaných do jiných.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenosti S Krížavou K 68

Kovoplast na Vás myslel, anténa TA LP 282169, novinka v sortimentu antén, na www.kovoplast.cz/anteny.html

Argus pingulux plus, parabola J 80, motor Optikum 380, pozice motoru 45.5E až 30.0 W, LNB Inverto.

digidik
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 284
Odpověď v diskusním vlákně
 

@digidik

dík, víme :-) ale to není nic jiného než obšlehlé fraccaro tak jako iskra ;-) má to pár dB, jako měřící pro přehled dobrá do ruky (sám mám na toto blbnutí na kopci tu iskru je to lehučké), na vážný příjem oničem, při porovnání s kanálovkama kničemu (ty jsou ziskově a směrově uplně jinde). jako každá logper, je to vlastně jen 3el. pro každý kmitočet se uplatní jen 3 prvky. jako by sis postavil 3-prvkovou yagi na ten kmitočet :-)

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

pokračování :o)

Jako každý jiný nemůžu rozumět všem a všemu,ani všechno umět,ale tohle mě prostě už bezmála čtvrt století baví a vzhledem k tomu,že mám skvělé příjmové podmínky,tak vyrábím a zkouším a vyrábím a zkouším a vyr. :o))) pořád dokola,jak (nevhodné slovo) :o))) Nevím v čem třeba spočívá úprava zde zmiňované colorky vertikal + , ale jestli v té jedné přidané výztuze podpůrného ráhna,tak tu já pro zvýšení mechanické tuhosti přidávám ze starých vyřazených antén ke každé kolorce,co sem kdy namontoval už cca 16 let!

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

@davidkriz

vzhledm k tomu,že mám doma asi milion :o) různých antén,dipolů,soustav a kdoví čeho,asi bych se mohl zkusit domluvit s ing.JP (víš o kom je řeč,ne?) a ani nevím,jestli se neskrývá někde tady na tomhle fóru :o) a zkusit uskutečnit nějaký to měření a porovnání,akorát nevím,kde na to vzít ještě čas :o) navíc mám teď trochu nějaký zdr.potíže,ale všechno zlý je na něco dobrý,takže by se třeba ten čas nějakej našel,když sedím doma :o) Jsi s ním nějak více v kontaktu? Chtěl se u mě stavit minulý týden,když měl cestu poblíž,ale poslal jen mail a já jsem ho nějak propásl :o(

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

no, ing.JP si jen domýšlím (když přepadnu svůj mozek tak JP znám několik :-)) ale jestli dobře spojuli Xmux=Protivanov (proslula lokalita kde chodi vse digitalniho co jen v okoli existuje :-)), s jistym JP=web kde je psano kupodivu i moje nectěné jméno ;-) (schvalne neuvadim, nevim esi to tu neni zakazano), tak jsem v obraze :-) je to spravna stopa?

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@davidkriz

Asi tak nějak,naprosto přesně :o) Jak je to teda s váma dvěma? :o)

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

podepisuji Tvou "analýzu" dnešní doby R^

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

ano je to tak prepocitaval som to podla 56-60 kanala a je dost mozne ze je tam ten rozmer zle

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

no, jak s náma? :-D já teď zjišťuju zase jinde od strýčka googla, že spíš s váma dvěma :-D dyť vy máte stejné příjmení :-) JP a Xmux neboli Lumca ;-)

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Stránka: 1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra