Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Negativní zkušenost s Krížavou K68

Zejména pro nicky lance, davidkriz, Saxon, atd... zkrátka lidi zajímající se o dvb-t.

Vyhradil jsem si dneska dopoledne na testy.
Dlouhou supercolorku Emme Esse z Tipy jsem dal na vertikál a otočil na Krížavu. Signál jsem "měřil" po 18dB zesílení nízkošumem s Terozu a trojnásobném rozbočení. Na nejcitlivějším STB, co mám doma jsem zaznamenal nestabilní a mizivý náznak signálu. Není možné ani naskenovat stanice. Souřadnice, parametry místa příjmu a terénní profil, všechno je v uploadu.
Javorina taktéž bez signálu.
Za současného stavu SVK DVB-T vzdávám jakékoliv další testy a označuji příjem K68 a K69 v mé lokalitě za nemožný.
Vzhledem k terénnímu profilu, vysokému kanálu a malému výkonu to není až zase takové překvapení...

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Stránka: 1 [ 2 ] 3 4 5 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

Škoda že na nás nemáte víc času :) Měl bych 2 dotazy:
Co říkáte na dnešní "nové antény pro DVB-T" konkrétně ty s víceřadými direktory ?
Dají se někde koupit ty "pravé" (fungující) příd.direktory k anténě "síto", příp. odkaz na ověřený návod k jejich stavbě ?
Díky*

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

tie direktori navod knim mam zlepsia signal o 3db

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

návod

můžeš mi poskytnout ten návod ? lance11@seznam.cz

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

@lance

Jedním slovem "BÍDA". To je odpověď na tvůj první dotaz.Bylo toho mnohem víc,využil jsem všech 2500 znaků,pak odeslal a zahlásilo to chybu a celý text je v "(nevhodné slovo)"!!! Znovu se mi to už smolit nechce,tak možná někdy příště.Pokud získáš návod na ty dir.,můžeš mi je přeposlat na libca@seznam.cz,kouknu na to a dám vědět,jestli je to ono.Já bych to musel přeměřit,nakreslit a naskenovat a to je na dýl.To co se dá koupit nevím jestli má správný rozměry,ale zcela jistě je to minimálně po mechanické stránce na prd,první holub to zlikviduje.Z dlouhodobého hlediska je v agresivním ovzduší i celá TVA 21-60 nic moc(nedostatečný mechanický komtakt mezi zářiči a vzdušným vedením a přip. SČ - oxidace a vznik přech. odporu),jsou nutné menší úpravy.Moje síto je pozůstatek z kosočtverečné soustavy realizované a používané před cca 17 lety a je stále plně funkční (zbylé 3 už jsem dávno rozdal,ale fungujou dodnes).

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

SK muxy - na Soláni vše hraje

Zběžně jsem ověřil situaci s příjmem SK muxů na Soláni jen pomocí STB a antény síto bez zes. Co má hrát krásně hraje - K68 Magurka, K68 Krížava, K69 Javorina (Krížava podle předpokladů nejsilnější). Jen mě zarazilo, že K69 má dvě maxima - jedeno v přímém směru na Javorinu, druhé hodně blízko směru z Krížavy, jako by tam někde byl další vysílač K69. Myslel jsem že na K69 vysílá zatím jen Javorina..?? NEbo jde o nějaký výrazný odraz hlavního vyzařovacího směru z Javoriny do sl.vnitrozemí který se intenzitou vyrovná přímému signálu vyzařovaného potlačeným severovýchodním směrem ..??

pro D2MAC:
Zkusil jsem K68 a K69 ještě i v Mořkově asi 2km dál od hřebenu hor v přímé linii signálu od mého domu a je to bída. Odhadem to bylo od hřebenu cca 5km s převýšením cca300-350m. Signál sice silnější než doma ale stále hluboko pod hranicí přijímatelnosti nenaskenovatelný ani s předzes. Nechci Tě nakazit pesimismem, ale jsme za těmi kopci strašně utopení, a nejsou to jen Pustevny (resp. Veř.vrchy v mém případě) ale před nimi ještě Javorníky. S těmi vysokými kanály a slabými výkony to vidím fakt bledě. Ještě pro zajímavost - ty dvě takřka rovnocenné směrové maxima na K69 (viz. výše) jsou zřetelné i tady u mně za kopcem :lookaround:
Ještě dnešní zkušenost z Karlovic - na místě kde K35 jede na síto bez zes. s lehkým zrnem jsem K68 ulovil na vertik.síto s 18dB Terozem akorát na hranici příjmu bez výpadků (dnes polojasno,5m koax) - místo příjmu cca 600 mnm ohyb přes Javorníky (1000m) na cca 6km. Z Javorníků na Krížavu přímá viditelnost, vzdál. kolem 45km.

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

Javorina

chlapi tak hlásím Javorina OK :-) což se také dalo čekat, že ;-) Sice to není na prst ani kus drátu, ale je to v poho:

http://www.postimage.org/image.php?v=aVcQMsi

zajímavé: na moji "měřící" logper je to předpokládatelně ve vertikálu v pohodě, otočením do horizontálu to jde dolů a prakticky nepoužitelné. Co mne ale dostalo je síto které mám už 12 let na Javorinu na analog. Tak jak je celé ty roky horizontálně má silnější signál než ta logper vertikálně, a když ho otočím do vertikálu tak to jde rapidně dolů :-D Prostě, síta jsou divné :-) klasika, duchařina...

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

david

Pěkná fotečka do sbírky, díky.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

nz :-) fotek těch mám tuny všeho možného... tato byla ilustrační jak vidím Javorinu v mojem QTH. Je z minulého roku. Teď v sobotu ale byly nádherné optické podmínky ráno při východu slunce, litoval jsem že jsem střelil foťák a nebylo to čím zvěčnit... :-(

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

david

Zítra jedu na Kleť, tak dofám, že se předpověd tochu umoudří.
Pod stromečkem jsem našel nový dalekohled, tak jsem ho chtěl na rozhledně vyzkoušet, ale asi vyzkoušit prdlajs.
Nemáš náhodou Královu Holu? Letos jsem byl v Tatranské Lomnici na dovolené a jeden den jsem tam vyrazil na kole, tak nějak na památku...
Na oplátku mohu poskytnout kvalitní snímky z montáže nového UHF AS na Kleti.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

síto

mně se síto chovalo při všech pokusech očekávaně, tj. otočaná na vertikál vždy s lepším signálem, ale samozřejmě se tím rapidně zvýší směrovost v hor. rovině a bylo třeba ji přesně směrovat na vysílač.
Jinak jsem při pokusech zjistil še se dá u digitálu doslova kouzlit s odrazy a na vícero utopených místech v oblasi Beskyd jsem si ověřil že třeba Kojál hraje z úplně neočekávaných směrů, a zdá se že v některých případech i stabilně bez úniků signálu. Prostě něco pro hračičky :razz:

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

Díky, pánové, za zkušenosti, a že jich je požehnaně.

@Xmux

Hodně lidí se ohání výrazem "kanálová Yagina" - což je sice nádherné, ale můžeš mi vysvětlit, kde mám sehnat kanálovou Yagi anténu pro pásmo K61-K69? Nikdy jsem ji neviděl. Mám sice nějaké plánky s rozměry a roztečemi direktorů, dipólu a reflektorů pro tzv. stavebnicové Yagi antény, ale i ty končí na K60. Mohl bych sice jakýmsi způsobem dopočítat patřičné rozměry podle kanálů a rozměrů těch předchozích na z nižších na vyšší kmitočet, ale dosti pochybuji, že to trefím.

@ lance

Díky, že sis udělal čas a tolik toho naměřil. Pokud neseženu/nevyrobím kanálovou anténu K61/K69 - nebo ještě "kanálovější", nic jiného než husté síto, krátká colorka a logáro na testy stejně nezbývá. Vzhledem k mizernému zisku dlouhé Emmy bude i přesun k logáru znamenat zlepšení. Protože tam těch 10-11dB je v podstatě garantovaných narozdíl od dlouhé colorky, která, jak to tak vypadá, jede na K68-K69 pouze na dipól...
Jakmile budu mít něco natestováno, dám vědět.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@all

A vůbec, jsem tu admin, tak si taky můžu ledacos dovolit. :)))
Připínám vlákno na první stránku, dříve, než nám zmizí v propadlišti dějin... - pro úplnost je třebe dodat, že jinak bude toto téma samozřejmě bez složitého vyhledávání nadále přístupné přes sekci "Příjem DVB-T"

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.
Text zeditoval moderátor D2MAC. Datum editace: 28.12.2009, 11:16.40

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

na KH se chystám léta, zatím se nepoštěstilo, ale mám od dvou kamošů velmi kvalitní foto, nahoď mail, pošlu. Na webu to vystavovat nechci. Ale není to aktuální, asi rok až dva dozadu.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@lance

o tom úzkém diagramu ve vertikálu vím, samozřejmě jsem zkoušel, prostě bylo to dívné. Kdoví jak to moje síto hraje nad k60, je to takové plzeňské, ale menší než ten pozink a poplastované, mám ho 12let, kupováno v Tesla Eltos-Etros Uh.Brod, pamětníci jistě znají :-) Tehdy bylo psáno "vyrobeno v Plzni" :-) TTD už nedohledám... třeba to má kdovíjaký zdeformovaný diagram nad 60... Odrazy u mne nehrozí, 26km přímá viditelnost. Ale beru tak Kojál, ten mám za zádama za hřebenem takže přímý směr nula, ale beru ho odrazem od blízkého kopce právě směr Javorina :-)

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC kanálovka nad 60

přesně toto jsem řešil před víc jak týdnem, psal jsem do Kovoplastu, KB Omko i Unikomu Galanta. Slováci se neozvali, Kovoplast mi doporučil celopásmovky konkrétně logper takže jsem nepochodil :-) Dále že vyrábí 16el. s jednoprvkovým reflektorem na k64, o té vím, to už mají mějaký ten rok, vyvinuli/přepočítali to kvuli muxu4 O2. Jenže jak dobře víme, kanálovka nad udávaný kanál oničem, dolů jo, ale nahoru ne. Takže pro nás k68,66,69 Kamzík, Krížava, Javorina, mrtvo.
Z KB Omko psal že něco chystají, že zatím mají nějakou kanálovku do chodí do k62, ale taky je to jakési divné... prostě zatím kanálovky nad 60 jsou bída. Ale byl by to s něma jiný business!

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

nie že by som tomu nejako moc rozumel, len sa chcem spýtať, či by nebolo možné na k68 a 69 použiť nejakú GSM yagi anténu. Mám pocit že gsm vysiela tých 850-900 MHz. Možno je to sprostosť, tak ma neukameňujte

linomnc
Registrace: 12/2009
Příspěvků: 279
Odpověď v diskusním vlákně
 

@davidkriz

No, co se dá dělat.
Asi si ji bude muset navrhnout a spočítat sám.
Teď mě tak napadá - nevíš, jak to bude s využitím pásma K60+ v SVK v budoucnu?
Jsou ty kanály už trvalé, nebo po odpojení analogů se řádné vysílání v DVB-T přesune dolů, na "rozumné" kmitočty?

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

právěže to sprostosť není :-) už jsem nad tím takdy před týdnem uvařoval. Jednu mám profi RCD 15el ale nechtělo se mi kuchat konektor nebo nějakou redukci :-) Problém je jen impedance 50ohm versus 75ohm, ale tak nevysílá se do toho, tak by to nemusela být tragédie.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

viem čo je 50 ohm a 75 na kábli, len neviem, aký veľký dopad to má na signál pri 10m kábla. Keby sa použil 50-kový kábel, nebol by tam menší útlm signálu?

bez reklamy

http://www.dipol.sk/anteny-gprs-umts,4378.htm

linomnc
Registrace: 12/2009
Příspěvků: 279
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC

Tak slováci mají stejně jako všichni okolo i my, sestaveno těch multiplexů, vrstev, nebo jak tomu říkají, asi 5 nebo 6 (s jedním v VHF3 je to 7). Současný plán je takový, že toto nazývají Komerčný mux1. A během 2 let vybudují 2 definitivní muxy Verejnoprávny a Komerčný mux2, ty budou právě už na nízkých kanálech jako doteď, tj. se v souvislosti s něma bude vypínat analog a měnit konečně vysílací antény. Do Verejnoprávneho se přesune komplet STV až to bude mít nějaké rozumné pokrytí, do Komerčného č.2 asi tak jak se čekalo obě Joj, obě Markízy a TA3. Co pak bude potom v tomto muxu nad 60, jestli to pojede paralelně, težko říct, povolení na něho je do roku 2015. To asi neví nikdo, ani oni. Ale prostě je to provizorka, ať to nazývá kdo chce jak chce. Kuchat se vše bude znova během 2 let tak jako tak. Teď je to spíš taková hračička pro nás, neodvážil bych se to někomu navážno instalovat aby mi za rok urval hlavu že se to musí dělat znova. Pokud s tím počítá tak proč ne, ale musí vědět že se to bude kuchat znova za další prachy.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

davidkriz

Nie behom 2 rokov...definitivne muxy budu spustene uz 30.6.2010..potom uz mozu veselo analog odpojit

Človek má tri cesty ako múdro konať. Najskôr premýšľaním: To je tá najušľachtilejšia. Druhá napodobovaním: To je tá najľahšia. Tretia skúsenosťou: To je tá najtvrdšia.

Blooddog
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 4 269
Odpověď v diskusním vlákně
 

@linomnc

o útlum nejde, ale o odrazy na kabelu. Těma se připravuješ o část signálu. Ale nemuselo by to být nijak drastické. Nebo udělat UN-UN 50-75ohm :-)
Jen těžko říct jestli tyto GSM ant jsou zrovna vhodné. Ty 10el jsou příliš krátké, a ty 20el už zas asi budou hodně úzkopásmové, čím více prvků tím uzkopásmovější. Z obrázků se toho moc nevydedukuje, chtělo by to průběh zisku v grafu a i směrem dolů těch pár desítek MHz. Ta moje je http://www.rcd.cz/cz/pdf/bd911-cz.pdf ale není tam průběh zisku, zkusím si ho zjistit. Jenže to je profi co používají operátoři, to je cenově trochu jinde (asi 1500Kč bez DPH).

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

klid :-) pod pojmem "spustené" si lze představit tak jeden, dva, tři vysílače :-D nebo jak teď nějaké provizorky. Spustit mux neznamená mít ho hotový. Najdi si to v těch dokumentech TU SR, je to dobré slovíčkaření :-) do 30.6.2010 nikdo nevymění věe na SVK a nepovypíná a nepozapíná...utopie... mají termín 2012 a tak akorát to bude ty 2 roky trvat.
Je to jak ve všem, něco co je složité, je třeba nastudovat tabulky, povolení apod, se shrne pro veřejnost do pár vět a s tím se pak operuje jako se zázrakem.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@D2MAC

Dej mail a přepošlu Ti tabulku s přepočítanými rozměry na stavebnicovou kanálovku Yagi co mi poslal nick jopo166.
Mně se do stavby ale moc nechce (snad jen ty příd. direktory na síto si udělám), je to pracné a nestojí to za námahu, radši bych koupil ověřenou hotovku. Snad jen kdyby mi někdo daroval nepotřebnou kupovanou kanálovku tak bych si ji předělal, zatím ji nemám...
S tím zkoušením jsem to myslel spíš tak, jak jsi psal že máš možnost si půjčit na vyzkoušení tu kratší Emmu, tak že místo logara bys mohl vyzkoušet ji a porovnat s tou dlouhou Emmou (třeba na K63) a potvrdit nebo vyvrátit zkušenost Saxona že ta kratší je lepší. Saxon se na Jaujerlink K68 s logarem nelepil ale s Emou ano tak proto myslím že logaro je pro nás ztráta času (ale chápu že si chceš zmapovat terén referenční anténou) Taky bych Tě chtěl "zneužít" k tomu pokud bys byl ochoten při té příležitosti přeměřit a poslat mi rozměry a rozteče prvků té krátké Emy - pokud by se osvědčila přestavěl bych tu svou dlouhou potvoru. Odměna v podobě lahve prvotřídní sliv. by Tě neminula :)))
Jo a taky tu někde nějaký nick psal (nemůžu to najít) že se připravuje do sér. výroby modifikovaná colorka pro vysoké kanály (zřejmě v souv. se slov. DVBT)

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

Saxon

Tu su nejake moje fotky z 28.9.2009

http://www.image-share.com/image.php?img=122/160.jpg
http://www.image-share.com/image.php?img=122/159.jpg
http://www.image-share.com/image.php?img=122/161.jpg

Človek má tri cesty ako múdro konať. Najskôr premýšľaním: To je tá najušľachtilejšia. Druhá napodobovaním: To je tá najľahšia. Tretia skúsenosťou: To je tá najtvrdšia.

Blooddog
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 4 269
Stránka: 1 [ 2 ] 3 4 5 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra