Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Negativní zkušenost s Krížavou K68

Zejména pro nicky lance, davidkriz, Saxon, atd... zkrátka lidi zajímající se o dvb-t.

Vyhradil jsem si dneska dopoledne na testy.
Dlouhou supercolorku Emme Esse z Tipy jsem dal na vertikál a otočil na Krížavu. Signál jsem "měřil" po 18dB zesílení nízkošumem s Terozu a trojnásobném rozbočení. Na nejcitlivějším STB, co mám doma jsem zaznamenal nestabilní a mizivý náznak signálu. Není možné ani naskenovat stanice. Souřadnice, parametry místa příjmu a terénní profil, všechno je v uploadu.
Javorina taktéž bez signálu.
Za současného stavu SVK DVB-T vzdávám jakékoliv další testy a označuji příjem K68 a K69 v mé lokalitě za nemožný.
Vzhledem k terénnímu profilu, vysokému kanálu a malému výkonu to není až zase takové překvapení...

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Stránka: 1 2 3 [ 4 ] 5 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
Odpověď v diskusním vlákně
 

@palo

Ta anténa z odkazu je pro příjem K68 absolutně nevhodná. Je to logaritmicko-periodická anténa pro příjem místních silných vysílačů ve 3. až 5. TV pásmu s mizernými výsledky na konci UHF pásma. Síto by mělo dát lepší výsledek. Hlavně záleží na konkrétních parametrech příjmu - vzdálenost k vysílači a terénní podmínky. Od toho se pak odvíjí typ použité antény a možnost použití předzesilovače.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ok2ple

Na Soláni jedou samozř. i české MUXY - Mux1 Kojál K29 a Ostrava Hošťálkovice K54 v pohodě, Muxy 2 a 3 Ostrava Hladnov K39 a K32 slabě ale jedou (přes hřeben Radhoště) ovšem s Muxem 2 na K39 počítej s velkými problémy kvůli rušení silnou analogovou STV2 na stejném kanále z Javoriny. Polský K38 ze Skrzyczného ani Tčinecký Mux na K27 z Javorového jsem nenadetekoval (jsou slabé a za kopci). Mux z Klimkovic na K28 jsem detekoval jen s min. úrovní signálu takže nic použitelného. Víc jsem si nehrál, Rakušáci jsou mimo můj zájem, možná by se tam mohli na pořádnou anténu na dobrém místě objevit ale nemám o nich přehled takže to jen tak plácám. Mikulov Mux 2 na K40 jsem taky nezkoušel ale podle výkonu 25kW bych řekl že na dobrém místě by se možná mohl objevit ale jestli by byl použitelný, kdo ví ...? to jen tipuju, neber to vážně.
Musíš vzít ale v potaz, že jsem zkoušel na hřebenu s výhledem téměř na všechny strany takže jestli sklouzneš z hřebenu někam níž na některou stranu patřičně se ti omezí výběr...

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ok2ple

ještě jsem zapomnel na Mux4 K63z Ostravy - byl tam taky, ale na síto bez zesíku slabota, jestli si dobře vzpomínám na úroveň signálu tak by se stím možná dalo na dobrém místě s výhledem na Radhošť a s patřičnou výbavou (dobrá anténa a předzesilovač) zápasit... kdybych tam bydlel určitě bych to zkoušel :8)

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ok2ple

tak to už dokončím.... On ten směr z Ostravy je bohužel zastíněn hřebenem Pusteven (1000-1100m) a Ostravské vysílače jsou v nějakých 300m takže v tom je problém takže ze strany na Rožnov to jistí spíš ten Kojál. Ale jak se ukazuje při dostatečném výkonu (K54 100kW z Hošťálkovic) to i od Ostravy jede taky dobře. JInak bych v budoucnu očekával že by na Soláni mohli jet Poláci z Katowic a pak další z českých samozřejmě Praděd.

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

D2MAC

daj potom vediet ked spravys tu antenu ako si dopadol som zvedavy aj ja sa obcas zaoberam dx prijmom ked mam cas rozmery su prepocitane presne ak ti to nepojde tak nie kvoli antene ale kvoli signalu

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jopo

jak víš ,že jsou přepočítané přesně? Má někdo postaveno a porovnáno měřením proti dipolu? Jinak cca v r. 86 jsem byl korespondenčně v kontaktu s Csc.Tomášem Českým ml.,řešili sme nějaký chyby v tisku a pak při praktické realizaci některých antén se ukázalo,že vrchol zisku je posunut o 10-16Mhz níž,než je udáváno,samozřejmě sem nepostavil všechny,jen několik typů,většina návodů byla převzata z prvního vydání od T.Č. st. ,ten možná taky kdoví už dnes odkud,postupně ta komunikace odezněla někam do stracena,takže nic není stoprocentní. To lance: Moje direktory na síto mají stejné délky jako ty co jsi mi poslal,ale rozteče jsou jinak:směrem od dipolu 60,80,80,90,100,120. Tvoje jsou 80,80,80,90,100,100. Aktivní délka dir.řady je ale v obou případech stejná 530mm,takže by to teoreticky na zisk nemělo mít vliv,ale ověřit se to dá jen v praxi :o) Jinak se chystám trochu "vytunit" jedno síto,mám to už rozdělaný,ale kdy to dokončím ví Bůh :o).Kdyžtak dám pak vědět. L.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

Myslím, že nebyl Tomáš Český mladší a starší, ale že Tomáš byl syn a napsal ty poslední vydání, a otec co napsal vydání předtím a hromadu jiných knih byl Milan. Ale nechci kecat...
K těm prvkům a stavbě: ono pokud tomu někdo nezměří vyzařovací charakteristiku na anténním polygonu na točně a neprožene tu anténu analyzotorem, tak stejně můžeš v praxi ty parametry jen hádat. Je to duchařina.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

tato antena je prepocitana podla rozmerou z knihy M.CESKEHO ci su rozmery presne neviem uvedenu antenu vyraba kovoplast chlumec n. cidlinou presne s takymito rozmerami ako su v knihe roby ju us niekolko rokou a nikto sa nad tym nezamysla ci su rozmery presne

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jopo166

čeče to je uvažování, to když se nad tím nikdo nezamýšla celé roky znamená že se nad tím nesmí už nikdy nikdo zamyslet??? a co vyrábí Kovoplast? nad k60 nic krom jedné kanálovky přesně na k64. a rozdíl přepočítané antény na k61 nebo 69 je 72MHz. To je setsakra hodně na tak dlouhou yagi!

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@all

Tož počkajtě synci.
Nebudeme se tu dohadovat kvůli kravinám.
Teď jedu pryč, ale večer ty rozměry stavebnicové antény pro nižší kmitočty nabouchám do excelu, vygeneruji si polynom alespoň 4.-5. řádu, který bude s minimální chybou popisovat funkci délek a roztečí prvků v závislosti na kmitočtu. Do vzniklého polynomu si potom dosadím kmitočet okolo 858MHz a budu mít hned přešně dopočtené hodnoty.
Pokud je vrchol zisku posunut o cca 1.5 kanálu níže, když si to spočítám na K69, měl bych dosáhnout přibližně maximum na K68.
Měl jsem to tak udělat už dávno a byl by pokoj.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

pre poriadok

"Spoločné antény pre príjem rozhlasu a televízie" ,r.v.1967 autor Ing.Milan Český.
"Antény pro příjem televíze" ,r.v.1985 autor Ing.Tomáš Český ,CSc.
Mám ich obidve doma.

notna
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 473
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

neviem čo vám furt nejde ja na stare polske sito hrdza jak sviňa a 95% sa mi zdá či sa viac špekuluje taj tým väčší prd :laughing: Rv

4°W/1°W/5°E/13°E/19.2°E/23.5°E/28, 5°E Nikdy sa nehádaj s blbcom. Niekto by si nemusel všimnúť, že je medzi vami rozdiel

hujer23
Registrace: 2/2007
Příspěvků: 684
Odpověď v diskusním vlákně
 

@hujer23

No, jestli to nebude tím, že bydlíš 3,5 metru od vysílače. :laughing:
A ty procenta si metelesku blesku překontroluj, jestli to náhodou není 95,1%, což zcela drasticky změní situaci... ;P

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

D2MAC

samozrejme mám to asika takto http://www.mapa-mapy.sk/mapa/mosovce-zilinsky-kraj-slovenska-republika/
cca 30km a potom ti poviem keď spustia F.M ako na tom som ja s tou polskou antenou i keď terasky mám čt1 analog na 37 k ako fotku

4°W/1°W/5°E/13°E/19.2°E/23.5°E/28, 5°E Nikdy sa nehádaj s blbcom. Niekto by si nemusel všimnúť, že je medzi vami rozdiel

hujer23
Registrace: 2/2007
Příspěvků: 684
Odpověď v diskusním vlákně
 

@hujer23

typický projev někoho kdo o tom nic netuší a jen díky štěstí které sedá i na vola, mu to jede... prosim te neztrapnuj se.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

A vieš o tom že tento vul - robí moderatora na viacerích Forach a má aj vlastné forum ???

a ty si tiež moderator a maš niejaké forum ???

http://www.sat23.ic.cz/phpBB3/

skynett
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 1 711
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

ted jsem nepochopil... proc bych mel byt moderator a mit forum? to dnes jako staci byt moderator na nejakem foru a su king! tybrdo! honeeemmmm to musímmmm!!! :-)

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

///typický projev někoho kdo o tom nic netuší a jen díky štěstí které sedá i na vola, mu to jede///

ja len aby si vedel okom tu píšeš.
preštuduj si toho človeka.

skynett
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 1 711
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

nebudu nikoho studovat. to co napsal D2MACovi může napsat jen někdo kdo tomu ani za mák nerozumí a jen kecá...tečka. Pokud je to přesně naopak a jen si dělal srandu, ať se tak projeví. ale zatím se projevil jen takto.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

K věci.
Zatím jsem si stihl přepočítat rozměry prvků, a vypadá to, že v tištěném vydání knihy je u délky dipólu pro 56 až 60 kanál chybný údaj - v grafu dělá strašný, do očí bijící hrb. Jinak je to v celku dobře a po vynesení do grafu jsou všechno krásně "hladké", s velikou přesností aproximovatelné mocninné funkce.
Po aproximaci kvadrát koeficientu spolehlivosti pohyboval v rozmezí 0.9997 až 0.9999 !!!
Pro rozměr dipólu pro 55 až 60 kanál podle mě přijde namísto 205mm napsat 218mm, pak to všechno parádně sedí, s max. odchylkou 1mm v rozměru všech prvků.

Přepočtené hodnoty prvků tedy jsou:

Pro 826 MHz:

R = 256 mm
Z = 207 mm
D1 = 154 mm
D2 = 148 mm
D3 = 147 mm
D4 = 145 mm
D5 = 144 mm
D6 = 143 mm

Pro 858 MHz:

R = 247 mm
Z = 200 mm
D1 = 148 mm
D2 = 142 mm
D3 = 141 mm
D4 = 140 mm
D5 = 138 mm
D6 = 137 mm

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Negativní zkušenost s Krížavou K68

řeknu ti že osobně mám nutkání vzít od Kovoplastu tu 16el kanálovku 1664 na k64 a její fyzické rozměry a vzdálenosti prvků si přepočítat o těch 5 kanálů výše. To bude dle mne nejmenší pravděpodobnost, kdyby se vyskytla nějaá nepřesnost. když to počítáš z antény o 5 kanálů než když o 10-15 kanálů.

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

skynett

kašli nato ja viem o akého vola ide menom David Kríž
(redakcia prepáč ale ja sa nenechám urážať niekým kto má a 2 ruky a iba nato aby si utrel zadok a na každom fóre sa len hádal a u nás tu máme takeho isteho a voláme ho všadebol)čau

4°W/1°W/5°E/13°E/19.2°E/23.5°E/28, 5°E Nikdy sa nehádaj s blbcom. Niekto by si nemusel všimnúť, že je medzi vami rozdiel

hujer23
Registrace: 2/2007
Příspěvků: 684
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ D2MAC

a čo povieš na toto:

http://www.ansat-tn.sk/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=16_53&products_id=249&zenid=0548tr3683kjvrt9sqkrmknoa3

skynett
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 1 711
Odpověď v diskusním vlákně
 

@hujer23

přemýšlím dle čeho Tě zařadit jinam... to cos předvedl se jinak charakterizovat nedá. "Vsadebol" je gut :-D Tys evidentne nebyl nikde, jinak bys to nevymyslel, holt komplex...

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

@skynett

Že je mi to úplně k ničemu...

@ davidkriz

Myslím si, že hodnoty, které jsem přepočítal, jsou dobře.
Výsledky jsou grafickým pokračováním trendu změny délky prvků 8 předcházejících antén na K25, K30, K35, K40, K45, K50, K55 a K60, s výjimnkou délky dipólu, která je přepočítaná z řady K25, K30, K35, K40, K45, K50, K55.

Všechno jsou snadno popsatelné mocninné funkce, závislé na kmitočtu.

125/140cm = (80E - 37,5W), 95/105cm = (36E L/R), 2x LNB Invacom, Color Super 92 Emme Esse, Teroz 434. Pokud chcete přežít doktorské studium, nesmí se váš školitel nikdy dozvědět, že vůbec existujete.

D2MAC
Registrace: 8/2004
Příspěvků: 2 003
Stránka: 1 2 3 [ 4 ] 5 6 7
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 174
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra