Quantcast

Ptačí paparazzi v unikátním dokumentu na TV Spektrum

| redakce | tisk

Poznejte o vánočních svátcích nevídané krásy ptačího světa v unikátním dokumentu televize Spektrum. Držitel čtyř prestižních mezinárodních cen Přírodní fotograf roku Bence Máté zavede diváky do fascinujícího života ptáků v třídílném seriálu Ptačí paparazzi.

Jednotlivé epizody odvysílá stanice Spektrum 26., 27. a 28. prosince od 16 hodin. Všechny tři díly se pak naráz objeví na Spektru na Nový rok, a to od 15 hodin.

Ptačí paparazzi v unikátním dokumentu na TV Spektrum
▲ Ptačí paparazzi v unikátním dokumentu na TV Spektrum

Mezinárodně oceňovaný fotograf Bence Maté natočil pro televizi Spektrum seriál Ptačí paparazzi, který svým názvem vystihuje Benceho originální metody, jak pořídit ojedinělé snímky ptáků jako nikdy předtím. I díky svému invenčnímu přístupu a technické preciznosti získal již čtyřikrát titul Přírodní fotograf roku. Celý seriál je rozdělen do tří epizod.

Divotvorná voda (26. 12. od 16 hodin). Bence Máté nám konečně prozradí svoje profesní tajemství. Ukáže nám, jak se mu podařilo přiblížit se poprvé v životě k ptákům na dosah ruky. Také poznáme jeho nápad, kterým rozpoutal revoluci v oblasti přírodní fotografie, a zavzpomíná, jak fotil svoje první vítězné snímky.

V prvním dílu tohoto seriálu nás Bence zavede do dubového porostu rostoucího z písku v pustě, kde můžeme z bezprostřední blízkosti sledovat vzácné, lidským očím většinou skryté okamžiky ze života špačků, sojek a strakapoudů.

Tři v podnájmu (27. 12. od 16 hodin). Bence už byl renomovaným fotografem, když objektiv svého aparátu poprvé namířil na tři pestré opeřence žijící v maďarské pustě. Mandelík hajní, vlha pestrá a dudek chocholatý, ačkoli svými barvami dost připomínají operetní primadony, se před lidskými zraky ve většině případů skromně skrývají. Bence však brzy přijde na to, že všichni tři ptáci mají společnou slabinu - těžko hledají hnízdiště. Ptačí paparazzi problém vyřeší za ně, a zatímco se líhnou v uměle vybudovaných ptačích obydlích první malí mandelíci, je tu příležitost nafotit unikátní snímky.

Rybí večeře (28. 12. od 16 hodin). Ptačí paparazzi nasazuje v zájmu zvěčnění ptačího života na březích jezer a v hustém rákosí co nejvyspělejší techniku. Místo pro maskovaný posed vybavený webovou kamerou, slunečními kolektory a oknem větším, než v kterémkoli dřívějším případě, si vybírá na základě družicových snímků. To všechno by ale ještě nestačilo k dosažení kýženého cíle, a proto se Bence rozhodne, že místo obvyklých fotografií pořizovaných teleobjektivem bude dělat snímky s velkým úhlem záběru. K tomu ovšem musí vpašovat kameru mezi ptáky - a to není zrovna nejsnadnější úkol. Ale Bence se nevzdává, když něco nejde lehce a rychle, spíš naopak.

zdroj: Chello

Reklama
Vybrané články