Discovery Ch: Přírodovědec se nechá sežrat obřím hadem. Zaživa
| redakce | tiskKanál Discovery uvede pořad ANAKONDA - SEŽRÁN ZAŽIVA. Biolog Paul Rosolie se nechá ve speciálním obleku spolknout jedním z největších hadů na světě. Riskuje život, aby poukázal na to, že je možná poslední šance zachránit amazonský deštný prales. Pořad vysílá Discovery Channel 21. prosince ve 22:00 hodin.
V pořadu ANAKONDA - SEŽRÁN ZAŽIVA (Anaconda: Eaten Alive) vystupuje přírodovědec a ekolog Paul Rosolie, který zasvětil celý svůj profesní život studiu anakondy velké, největšího a nejsilnějšího hada na světě a predátora na vrcholu potravního řetězce v Amazonii. Rosolie, který je autorem knihy Boží matka: neobyčejná cesta k neprobádaným přítokům západní Amazonky, se již více než deset let specializuje na západní Amazonii a jeho úsilí pomohlo zvýšit informovanost o peruánském deštném pralese, přirozeném prostředí anakondy velké.
Letos v létě po 60 dnů dokumentoval filmový štáb Rosolieho expedici do tajemné říše ukryté hluboko uprostřed amazonské džungle - oblasti, kterou místní nazývají „plovoucí prales“. Rosolie se domnívá, že právě tam žijí největší anakondy na světě a jako na jednom z mála míst tam lze skutečně studovat nepolapitelné majestátní hady ve volné přírodě. Při jeho předchozí a zatím jediné expedici do této odlehlé části amazonské džungle se Rosoliemu málem podařilo chytit exemplář, o kterém se domnívá, že byl největší dosud spatřenou anakondou na světě - obra dlouhého 7,5 až 8 metrů, který mu proklouzl mezi rukama a téměř jej stáhl na dno plovoucího pralesa. Pokud tentokrát při lovu na obřího hada uspěje, pokusí se o něco, čeho se ještě nikdy nikdo neodvážil: nechat se spolknout zaživa.
„Viděl jsem na vlastní oči, jak dochází k ničení amazonského deštného pralesa. Je velmi znepokojivé, že jsme možná poslední generace, která má ještě příležitost jej zachránit. Lidé musí začít věnovat pozornost tomu, co se děje
,“ říká Rosolie. „Jak lépe na problém upozornit, než šokovat riskováním života s největším hadem planety, anakondou velkou?
“
„Je zvláštní, že jeden z největších žijících druhů hadů na zeměkouli je zároveň jedním z nejméně prozkoumaných
,“ říká biolog Shawn Heflick. „Anakonda velká je úžasný a tajemný had opředený řadou mýtů a legend
.“
Rosolieho cílem bylo přežít škrcení a možné polknutí hadem a pro tento účel si navrhl speciální ochranný oblek, který se svým týmem techniků a za pomoci herpetologů sestrojil. Oblek byl konstruován tak, aby chránil zdraví zvířete stejně jako Rosolieho život. Bylo změřeno, že tlak, který anakonda při škrcení vyvine, může dosáhnout až 6 atmosfér, což je stejné, jako mít na hrudi zaparkovaný velký autobus. Anakondy při lovu spoléhají na svoji velikost a sílu, díky nimž přemohou kořist. Rosolie riskoval život a zlámání kostí v naději, že se mu podaří změřit tlak, který dokáže velký exemplář anakondy vyvinout, což by rozšířilo poznatky o zvyklostech těchto majestátních zvířat při lovu a krmení a také pomohlo lépe pochopit jejich vnitřní fungování.
Paul Rosolie i obří anakonda velká jsou živi a zdrávi.
Pořad ANAKONDA - SEŽRÁN ZAŽIVA pro kanál Discovery vyrábí společnost Expedition Amazon. Výkonnými producenty za kanál Discovery jsou Michael Sorensen a Matthew Kelly a producentkou je Meagan Davis.
zdroj: Discovery