Široká nabídka DVB-T antén

V EU se vysílají programy v 61 jazycích

| redakce | tisk

Na území Evropské unie (EU) a Turecka se vysílají programy v 61 různých jazycích. Vyplývá to z průzkumu společnosti TVT Media. Report ukazuje, že Francie je lídrem multikanálových polyglotů. V zemi galského kohouta se vysílá 567 programů v 18 jazycích, včetně arabštiny, mandarínštiny, turečtiny, arménštiny a tamilštiny.

Výzkum byl vytvořen pro vytvoření mediální mapy, která zobrazuje sekundární vysílací jazyky v každé zemi, s výjimkou oficiálních národních jazyků a angličtiny.

Angličtina je nejrozšířenějším jazykem v Evropě a nejběžnějším druhým televizním jazykem v evropských zemích, což představuje 792 programů z celkových 8236 lineárních stanic v EU a Turecku.

Mezi další hlavní evropské vysílací jazyky patří němčina (749 programů), francouzština (600 stanic), španělština, turečtina a italština (každý po více než 500 programech). Nejčastějším neevropským jazykem programů je arabština (64 stanic), následovaná hindštinou (23 programů), mandarínštinou (15), urdštinou (15), perštinou (12), bengálštinou (11) a kurdštinou (10).

V době, kdy je britská distribuce mezinárodních programů ohrožena brexitem, britské ostrovy jsou druhým nejrozmanitějším trhem v Evropě, kde se vysílá 568 programů v 15 jazycích, včetně velštiny a skotské gaelštiny. Největší skupinu programů mimo angličtinu tvoří hlavní jazyky Indie (hindština, urdština, bengálština, tamilština a punjabština), které představují 62 programů.

Dalším rozmanitým trhem v Evropě je německý. Zde se vysílají programy v 11 jazycích a to například v turečtině, ruštině, polštině, řečtině, japonštině, mandarínštině a perštině.

Španělsko má navzdory největšímu počtu lineárních kanálů v EU (686) jen programy v pěti jazycích mimo španělštiny.

TVT Media vznikla v červenci 2017 akvizicí DMC (Digital Media Center) od společnosti AMC Networks International.

zdroj: BroadbandTVnews