CryptoBox 800 UHD

Azerspace 2 zahájil komerční provoz

| redakce | tisk

Ázerbájdžánský satelitní operátor Azerkosmos zahájil komerční provoz na novém telekomunikačním satelitu Azerspace 2, jenž se nachází na orbitální pozici 45°E. Družice byla vynesena 26. září loňského roku.

Nový kosmický aparát je společným projektem ázerbájdžánského operátora Azerkosmos a amerického Intelsatu. Oba operátoři si prodávají svoji vyčleněnou kapacitu se stanoveným pokrytím jako by se jednalo o dva různé satelity.

Intelsat prodává kapacitu na nové družici pod názvem Intelsat 38 a na tuto družici přesunul 1.2.2019 první čtyři transpondéry bulharské DTH platformy Vivacom. Za týden sem přesune i zbývající multiplexy.

Azerkosmos zahájil komerční provoz Azerspace 2 ve stejný den 1.2.2019 a zatím na první programy od tohoto operátora čekáme.

Azerkosmos již potvrdil, že nyní probíhají obchodní jednání s potencionálními zákazníky. První kontrakty byly uzavřeny s řadou společností ze Spojených států, Pákistánu a také zemí, které jsou v zóně pokrytí.

Azerspace 2 zhotovila a dodala společnost Space Systems / Loral (SSL) na bázi špičkové satelitní platformy SSL 1300. Azerspace 2 je vybaven moderními elektromotory a očekává se, že bude v provozu nejméně 20 let.

Nový satelit pokrývá Evropu, střední a jihozápadní Asii, Střední východ a tropickou Afriku. Operátor poskytne telekomunikační služby veřejnému i soukromému sektoru v oblasti pokrytí satelitu.