CryptoBox 800 UHD

Satelit Azerspace 2 od února na 45E

| redakce | tisk

Na novém telekomunikačním satelitu Azerspace 2 probíhají technické testy na dočasné orbitální pozici 43,8°E. Po skončení všech nezbytných testů bude družice přesunuta na cílovou pozici 45°E, kde bude zahájen komerční provoz. Stane se tak v lednu až únoru letošního roku.

Připomeňme, že satelit Azerspace 2 dopravila do vesmíru nosná raketa Ariane 5. Stalo se tak 25. září loňského roku. Vedle Azerspace 2 vynesla také Horizons 3e.

Azerspace 2 bude sloužit na pozici 45°E, kde bude sloužit pro dva operátory - ázerbájdžánský Azercosmos jako Azerspace 2 a pro amerického operátora Intelsat, který bude kapacitu prodávat pod názvem Intelsat 38. Cílem Azerspace 2/Intelsat 38 bude na pozici 45°E nahradit dosluhující satelit Intelsat 904.

Pro diváky v Česku a na Slovensku bude zajímavý svazek Evropa & Asie na kapacitě Azerspace 2 a svazek Evropa na kapacitě Intelsat 38. Zejména pokrytí z evropského svazku Intelsat 38 zajistí bezproblémový příjem s parabolami velmi malých rozměrů. Kapacitu využije bulharský operátor Vivacom pro svoji pay-tv službu.

Na nedaleké pozici 46°E aktuálně pracuje Azerspace 1. Znamená to, že zájemci o příjem programů z pozice 46°E a 45°E budou muset vhodně upravit své přijímací zařízení pro dosažení optimálního signálu.