CryptoBox 800 UHD

Filmové kanály FX HD a Sci FI HD volně na 52E

| redakce | tisk

Společnost Wide Network Solutions (WNS) uvedla na společném telekomunikačním satelitu Turkmenistánu a Monaka, TürkmenÄlem/MonacoSat, do provozu nový DVB-S multiplex pro íránské televizní programy.

Nový paket se vysílá ve východním svazku na kmitočtu 11,221 GHz a obsahuje několik volných ( FTA) filmových kanálů, které se vysílají v HD i SD rozlišení. V multiplexu se vysílají stanice FX HD, SciFI HD, 247box TV HD, dále ITN (Iran TV Network), Iran International HD, T2 Tapesh, T2 Movies, Pen TV a před startem je filmová stanice Persian Film.

FX HD - záběr z příjmu stanice
▲ FX HD - záběr z příjmu stanice

Programy jsou určené zejména pro persky hovořící publikum, nicméně s ohledem na skutečnost, že vysílání je šířeno FTA a v původním znění s perskými titulky, může být atraktivní i pro evropského diváka. Zejména v případě programů FX HD, SciFi HD a 247box TV HD.

Bohužel, žádná z uvedených stanic nevysílá elektronický programový průvodce. Je proto pro diváky složitější zjistit, co bude daná stanice vysílat. U stanic FX HD a SciFi HD je název vysílaného titulu trvale zobrazen v levém horním rohu. U stanice 247box TV HD tomu tak není.

SciFi HD - záběr z příjmu stanice
▲ SciFi HD - záběr z příjmu stanice

Stojí za zmínku, že program 247box TV HD není programovou novinkou na pozici 52°E. Stanice zde vysílá i na původním kmitočtu 10,887 GHz, pol. V, kde je dostupné i EPG.

Vysílání tohoto multiplexu je možné přijímat i ve střední Evropě. V Čechách pro příjem postačí parabola o průměru cca 60 cm. Směrem na východ signál postupně klesá. Nicméně i na východním Slovensku by měla postačovat parabola o průměru 90 cm (odhad).

247box TV HD - záběr z příjmu stanice
▲ 247box TV HD - záběr z příjmu stanice

Pozice 52°E je pro televizní vysílání stále atraktivnější. Využívají ji i filmové a zábavní kanály Persiana či sportovní Varzesh.

Persian Film - záběr z příjmu stanice
▲ Persian Film - záběr z příjmu stanice

technické parametry:

• TürkmenÄlem / MonacoSat 1 (52°E), freq. 11,221 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 2/3, DVB-S/QPSK, FTA