Quantcast

Express 103 uveden do komerčního provozu

| redakce | tisk

Ruský satelitní operátor RSCC uvedl ve čtvrtek 25. března 2021 do komerčního provozu novou telekomunikační družici Express 103. Kosmický aparát byl zaparkován na orbitální pozici 96,5°E.

Nový komunikační satelit je navržen k poskytování digitálního televizního a rozhlasového vysílání, vysokorychlostního přístupu k internetu a přenosu dat a také poskytování komunikačních služeb v leteckém a námořním průmyslu v Rusku a zahraničí.

Express 103 na pozici 96,5°E nahradí družici Express AM33 a bude zajišťovat komunikaci ve východních oblastech Ruska a v regionu jihovýchodní Asie. Operátor očekává výrazné zlepšení kvality a spolehlivosti poskytovaných služeb.

Express 103 byl spolu se satelitem Express 80, který je již rovněž v provozu, vynesen do vesmíru z kosmodromu Bajkonur 31. července 2020. Družice byla vyrobena ruským podnikem JSC (Information Satellite Systems) pojmenovaná po akademikovi M.F. Reshetnev společně s evropskou společností Thales Alenia Space. Očekávaná životnost satelitu je 15 let.

RSCC aktuálně provozuje největší ruskou síť, která se skládá z 12 satelitů na geostacionární dráze s kapacitou v C, Ku, Ka a L pásmu na orbitálních pozicích od 14°W po 140°E, což umožňuje poskytovat služby klientům v 58 zemích na všech kontinentech.

Reklama
Vybrané články