ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
CryptoBox 800 UHD

ČT připomene deset let od smrti Václava Havla

| redakce | tisk

Přesně deset let uplyne v sobotu 18. prosince ode dne, kdy ve věku pětasedmdesáti let navždy odešel bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel. Jeho odkaz připomene Česká televize ve speciálním vysílání v průběhu následujícího týdne.

Diváci se mohou těšit na dvouhodinové vydání Události, komentářů věnované prvnímu polistopadovému prezidentovi očima významných osobnosti, na televizní premiéru životopisného dramatu Havel režiséra Slávka Horáka i na tematické medailonky.

Václav Havel (foto: Česká televize)
▲ Václav Havel (foto: Česká televize)

Havel je hraný film, ne učebnice, a jak říkají všichni velcí vypravěči - ‚Nikdy nenechte stát fakta v cestě dobrému příběhu‘,“ zdůrazňuje režisér Slávek Horák a dodává: „Státníka Havla a prezidentský portrét v tomto vyprávění nečekejte.“ Horák společně s Rudolfem Suchánkem napsal scénář vycházející ze skutečných historických událostí, které jsou však nadále rozvíjeny s autorskou svobodou. Snímek se soustřeďuje na Havlův bouřlivý osobní život, jemuž dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění, ale také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý, a o to silnější vztah s manželkou Olgou ztvárněnou Aňou Geislerovou.

Koprodukční snímek České televize nominovaný na čtrnáct Český lvů se odehrává v letech 1968 až 1989, zachycuje tedy proměnu Václava Havla od dramatika šedesátých let přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. „Václav Havel je pro mě osobností, jejíž vhled je pořád úžasně současný a moderní. Víc, než jsem si myslel. Jsem rád, že jsem ho díky přípravě na natáčení mohl pro sebe znovuobjevit,“ říká Viktor Dvořák, jenž se v roli Havla představí divákům čtvrtou adventní neděli na Jedničce.

Viktor Dvořák ve filmu Havel (foto: Česká televize)
▲ Viktor Dvořák ve filmu Havel (foto: Česká televize)

Jako první ale na dekádu od odchodu výrazné osobnosti novodobých českých dějin upozorní premiéra česko-amerického snímku Umění disentu na programu ČT art, a to již ve čtvrtek 16. prosince. Následně, v pátek, se bude výročí věnovat zejména zpravodajská Čtyřiadvacítka. Kromě pravidelných vstupů z Piazzetty Václava Havla u Národního divadla v průběhu celého dne je připraveno i speciální vysílání večerních Událostí, komentářů, v němž budou na prvního porevolučního prezidenta vzpomínat osobnosti, jako jsou Dagmar Havlová, Jan Burian, Ladislav Špaček nebo Michael Žantovský.

V sobotu 18. prosince si diváci Dvojky mohou připomenout dění kolem ztráty prezidenta v dokumentu Poslední odcházení Václava Havla režisérky Moniky Le Fay, na nějž naváže přímý přenos zádušní mše za Václava Havla z Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Večer pak bude patřit záznamu legendárního představení Audience s Josefem Abrhámem a Pavlem Landovským v režii Jiřího Menzela, a to na stanici ČT art.

Výročí prezidentova úmrtí současně připomenou již tento týden medailonky 10 let bez Václava Havla napříč českotelevizním vysíláním. Speciál se vrací v čase a odhaluje génia loci míst spojených s jeho osobností. Hlavními protagonisty příběhů tedy nejsou lidé, ale pět konkrétních míst. Divák se tak ocitne před pankráckou věznicí v roce 1989, v Divadle Na zábradlí v 60. letech a na Hrádečku v 70. letech minulého století. Každým z příběhů diváka provede dobový očitý svědek. Projekt bude částečně dostupný také v novém iVysílání v podobě tematických výběrů na hlavní stránce.

Václavu Havlovi, jeho životu, dílu a nezastupitelné politické roli, se bude věnovat také vzdělávací portál ČT edu. Pro studenty, učitele i další zájemce budou na webu od pondělí 13. prosince připraveny náměty do výuky, pracovní listy, filmové archivy i vzdělávací videa.

Programové schéma k 10 letům od úmrtí Václava Havla

16. prosince

22:00 ČT art - Umění disentu (režie James D. La Sueur)
23:45 ČT art - Prezidentova račí chůze (připravil: Oliver Malina Morgenstern)

17. prosince

22:40 ČT art - Pocta Václavu Havlovi (režie: Rudolf Vodrážka)
21:00 ČT24 - 10 let bez Václava Havla: První polistopadový prezident očima významných osobnosti minulosti i současnosti (speciál Události, komentáře)

18. prosince

9:35 ČT2 - Dopisy Olze (režie: Michal Hýbek)
10:00 ČT2 - Poslední odcházení Václava Havla (režie: Monika Le Fay)
11:00 ČT2 - Requiem za Václava Havla (režie: Jaroslav Rásocha)
12:35 ČT2 - Proč Havel? (režie: Vojtěch Jasný, průvodce: Miloš Forman)
14:15 ČT2 - Krásný ztráty (režie: Tereza Kopáčová)
20:15 ČT art - Audience (režie: Jiří Menzel)
21:45 ČT3 - Motýl na anténě (režie: Ladislav Smoljak)
22:30 ČT3 - Vernisáž (režie: Ivan Rajmont)

19. prosince

14:10 ČT2 - V objetí dalajlamy (režie: Viliam Poltikovič)
14:40 ČT2 - Václav Havel a Dominik Duka: společný výslech (režie: Ladislav Cmíral)
20:10 ČT1 - Havel (režie: Slávek Horák)

zdroj: ČT