Quantcast
Konference Radiokomunikace

Ruský Pervyj kanal pro Evropu oficiálně na 53E

| redakce | tisk

Mezinárodní verze ruské veřejnoprávní televize Pervyj kanal v mutaci pro Evropu začala oficiálně vysílat z ruského telekomunikačního satelitu Express AM6 na orbitální pozici 53°E.

Na původním satelitu Express AM8, jenž je zaparkován na pozici 14°W, se objevila statická obrazovka informující diváky, že vysílání bylo přesunuto na jiný satelit (informace se vysílá na freq. 11,653 GHz). Nutno podotknout, že signál Pervyj kanal na pozici 14°W byl krátce vypnutý. Vzhledem k tomu, že diváci ztratili přístup k této stanici, byl obnoven provoz SCPC kanálu s technickými informacemi.

Pervyj kanal informuje své diváky o změně satelitu
▲ Pervyj kanal informuje své diváky o změně satelitu

Pervyj kanal Europa se dlouhé roky vysílal do Evropy přes satelitní systém Eutelsat Hot Bird z orbitální pozice 13°E. Příjem byl proto bezproblémový pro miliony diváků, kteří sledují programy z této pozice. Situace se změnila koncem února loňského roku po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Za propagandistické zpravodajství o ruské agresi na Ukrajině se stanice ocitla na seznamu zakázaných médií na území Evropské unie (EU). Stanice se nemůže vysílat přes evropské satelity, kabelové a internetové platformy. Ruské televize, které jsou na sankčním seznamu, zákaz obcházejí distribucí programu přes vlastní ruské satelity, které mají pokrytí Evropy. Nacházejí se ale na orbitálních pozicích, které nepatří mezi nejsledovanější.

nové technické parametry - Pervyj kanal Europa:

• Express AM6 (53°E), freq. 11,481 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2/QPSK, FTA

původní technické parametry - Pervyj kanal (vysílání zde bylo ukončeno - není je zde statická obrazovka o nových parametrech):

• Express AM8 (14°W), freq. 11,653 GHz, pol. V, SR 4880, FEC 2/3, DVB-S2/QPSK, FTA

Reklama
Vybrané články