DVB-T síť CDG chce do Brna a Ostravy
| Tisk
DVB-T síť společnosti Czech Digital Group hodlá expandovat do dalších měst České republiky. Vyplývá to z rozhovoru, který serveru parabola.cz poskytl Leoš Pohl, předseda představenstva společnosti Czech Digital Group (CDG). Vedle expanze se zmiňuje o placené televizi v DVB-T a také, nových technologiích a také o novém projektu dětského kanálu CS Film dětem, který spoluvlastní.
Letošní rok přinesl řadu významných změn ve vysílání v síti CDG (Czech Digital Group). Předně v lednu zde ukončila vysílání TA3 z důvodu nezájmu provozovatelů podílet se na DVB-T experimentu a v létě zkrachovala nejprve Top TV a po několika týdnech i „parlamentní“ 24cz. Řádné pozemní vysílání celé Vaší sítě ještě nezačalo a již je doprovázeno nezájmy vysílat v DVB-T a také krachy televizí. Jak hodnotíte tyto události? Mohou způsobit nedůvěru diváků v DVB-T?
Cílem experimentálního vysílání pro naši společnost bylo především ověřit si podmínky provozu a některé ekonomické a obchodní souvislosti zemského digitálního vysílání. Pro některé provozovatele vysílání to byla možnost využít naši síť k dalšímu šíření svého programu. Ukázalo se však, že pro projekty, které neměly úspěch ve své původní síti, bylo zemské vysílání již jen dalším hřebíčkem do jejich rakve.
Vedle méně příjemných událostí přinesl letošní rok v DVB-T síti CDG několik novinek – nový „satelitní“ kanál Public TV a předně v říjnu zkušební vysílání programu TV Nova ve vysokém rozlišení (Nova HD). Je to první „řádný“ (ve smyslu běžné stanice) HD program, který je na Vaší síti. Jak probíhaly testy a jaké jste z nich vyplynuly závěry?
HDTV vysílání TV Nova u nás probíhá teprve měsíc a myslím, že je příliš předčasné jej hodnotit. Určitě by to byl námět pro samostatný článek. Ukazuje se však, že zemské šíření v českých podmínkách HDTV formátu byť ve standardu MPEG4 není s ohledem na vysoké náklady zemského šíření, velikost trhu v závislosti na penetraci vhodných set top boxů nebo HDTV televizorů s příslušným tunerem z pohledu dvou až tří let možná. Není to reálné ani z hlediska datových kapacit nyní rozdělených multiplexů. Ze strany provozovatele vysílání to však může být chápáno jako relativně ekonomicky přijatelné bránění konkurenci.
Myslíte tím zájem o HD vysílání v DVB-T provozovatele TV Nova?
Nemyslím tím nikoho konkrétního. A s ohledem na nedostatek kapacity v zemském digitálním vysílání ani nikoho reálného.
Největším problémem HD vysílání zřejmě bylo na čem HD signál z DVB-T přijímat. Podařilo se Vám s distributory set top boxů vyjednat rozšíření nabídky DVB-T přijímačů o HD modely?
Nebyl to smysl testování HDTV v naší síti. Opakem však bylo satelitní vysílání HDTV formátu.
Testy šíření kódovaného programu jsme prováděli již před několika lety. Cílem však nebylo provést jen technické testování příjmu kódovaného signálu, ale především ukázat možnosti využití sítí zemské digitální televize i pro šíření placené televize. Naším cílem je, po vypnutí analogového vysílání, využít další multiplex pro šíření placené televize.
Jaké by měl mít pokrytí území signálem placený DVB-T multiplex, aby to bylo pro provozovatele ekonomicky únosné? Chcete se s pay-tv v DVB-T soustředit jen na velká města?
Ano. Multiplex pro placenou televizi by měl mít odlišné pokrytí od stávajících a měl by být zaměřen na velké aglomerace.
Pokrytí je jedna věc. Druhá je pak programová nabídka. Jaké typy tématických kanálů by se mohly v DVB-T objevit? Hledáte inspiraci v satelitních službách - např. v CS Linku (výběr placených programů)?
Rozhodně by to měly být programy úspěšné v satelitním vysílání, nemající obdobu ve volném zemském vysílání a odpovídající potřebám českých diváků.
Bylo prosincové kódované vysílání Galaxie Sport pro diváky „signálem“, že ne všechny programy a služby budou na DVB-T v budoucnu vysílat nekódovaně?
Je to „signál“, který je určen nejen pro diváky, ale především pro regulační orgány a další zainteresované subjekty.
Mají diváci spíše uvažovat o pořízení dražšího modelu s CI slotem (sloty) či integrovaným dekodérem pro příjem placeného vysílání?
Domnívám se, že by to bylo zatím předčasné, uvažujeme-li o šíření placené televize v DVB-T síti v ČR okolo roku 2011. Technologický vývoj u koncových zařízení a kompresních standardech je příliš překotný a jednalo by se spíše o neuspokojení vyvolané potřeby v reálném čase.
Má placená televize v DVB-T v ČR šanci na úspěch?
V současné době existuje reálná a relativně silná poptávka po placených programech. Je však jen otázkou času, kdy dojde k jejímu uspokojení prostřednictvím jiných prostředků šíření. Úspěch pay tv DVB-T platformy je závislý především na termínu startu a obchodním modelu.
Placená televize v DVB-T by zřejmě používala kompresní formát MPEG-4. Do kolika let by mohl tento formát nasazen v Česku pro pozemní digitální vysílání?
Prováděli jsem řadu testů s tímto formátem a můžeme říci, že se osvědčil a pokud to bude v potřebném „technologickém okně“ uplatní se jako standard pro HDTV či placenou televizi. Po jeho větším rozšíření i pro off-line tematické televize. Domníváme se, že to bude kolem roku 2011.
Druhým problémem je rozšířenost DVB-T set top boxů s podporou MPEG-4. Očekáváte - jako provozovatel jednoho z multiplexů – větší rozšíření této normy v dalších modelech přijímačů?
Zatím ne. Pouze v modelech podporujících i IPTV.
Hodnotíme ho pozitivně. V mnohém jsme museli ustoupit v rámci politiky možného a nutného kompromisu. Je to však první krok, který bude až ověřen Technickým plánem přechodu a jeho realizací.
Co diginovela přináší pro provozovatele programů a provozovatele multiplexů?
Je to na samostatný článek, ale ve zkratce řečeno: pro provozovatele vysílání přináší operátory sítí a pro operátory sítí přináší provozovatele vysílání.
Co mohou od diginovely očekávat diváci DVB-T?
Nové televizní programy.
V prosinci jste požádali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o další prodloužení experimentu...
Ano, požádali jsme o prodloužení experimentálního vysílání a Rada nám vyhověla. Hlavním důvodem naší žádosti byla neexistence přechodných ustanovení, které by v reálném čase umožnili „převrácení našeho experimentálního vysílání“ do vysílání podle „diginovely“.
RRTV Vám prodloužila DVB-T experiment pouze o jeden měsíc. V lednu tedy budete žádat o další prodloužení experimentu tentokrát již podle platné diginovely. V souvislosti s novým požadavkem o prodloužení experimentu počítáte ještě s úpravou programové nabídky Vašeho multiplexu?
Požádat o prodloužení experimentu podle platné novely není možné. Budeme ve spolupráci s potenciálními klienty žádat o vydání registrace převzatého vysílání na digitálních vysílačích na dobu nezbytně nutnou. Zatím nepředpokládáme, že by mělo dojít k rozšíření naší stávající (1/08) programové nabídky. Nelze však vyloučit její zúžení.
Rádi bychom se již více soustředili na ostrý start sítě 3 a to jak mile bude schválen TPP a připojí se k němu stávající provozovatelé analogového televizního vysílání.
Jaké programy se budou od ledna 2008 na CDG síti vysílat?
Období od 1.1.2008 do zahájení vysílání podle Technického plánu přechodu nazýváme přechodným obdobím. Zatím zájem pokračovat ve vysílání v naší síti požádali všichni stávající klienti: TV Prima, Óčko, Public TV, NOE TV, Proglas, vyjma TV Nova ve formátu HDTV.
Kdy očekáváte start prvních nových programů v síti CDG?
V těchto dnech startují jednání. Není známa konečná verze Technického plánu přechodu a stanoviska FTV Prima a CET 21, jako uživatelů analogových frekvencí, na kterých je vystavěno digitální vysílání stávající verze TPP. Proto říkat cokoliv konkrétního je spíše předpokladem. Zájem však vyjádřili někteří provozovatelé sdružení v ADT.
Síť CDG zatím vysílá jen pro Prahu a střední Čechy. Kdy budete rozšiřovat pokrytí území digitálním signálem do dalších částí ČR? Jaký je zájem Primy vysílat digitálně i mimo Prahu?
V těchto dnech vyhodnocujeme reálnost dřívějšího zahájení vysílání i v jiných lokalitách a to nejen z hlediska frekvenčních možností, možných vícenákladů, ale především zájmu o toto vysílání ještě před startem stanoveným dle TPP.
Nakonec se zdá, že provozovateli Prima TV tento stav (přechod domácností na jiný způsob příjmu programů) vyhovuje. Může to ohrozit Vaše podnikatelské aktivity, které souvisí s výstavbou celoplošné sítě?
„Diginovela“ po všech připomínkách nám ukládá: „Technický plán přechodu stanoví pravidla pro přechod zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání, zejména lhůty, podmínky a způsob postupu při procesu rozvoje sítí elektronických komunikací pro zemské digitální televizní vysílání, včetně lhůt, podmínek a způsobu vypínání zemského analogového televizního vysílání tak, aby mimo případy, kdy to neumožňují přírodní nebo odůvodněné technické překážky, při vypnutí zemského analogového televizního vysílání v rámci jedné územní oblasti nedošlo ke zmenšení území pokrytého signálem zemského televizního vysílání programů provozovatelů vysílání s licencí dotčených vypnutím v dané územní oblasti. V Technickém plánu přechodu se rovněž stanoví minimální rozsah pokrytí území zemským digitálním televizním signálem ke dni dokončení přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání.“ Domnívám se, že tato citace jasně definuje podmínky pokrytí populace programem stávajícím provozovateli televizního vysílání.
Bude při startu CDG sítě v dalších regionech vždy nutné brát v úvahu TPP?
TPP je stanoven jako závazný, není však vyloučeno, pokud budou frekvenční možnosti startovat v některých regionech dříve, Většinou to však bude záviset na odpojování analogových kmitočtů v jiných regionech a to bude záviset na úspěšnosti převracení provozovatelů analogového vysílání a to bude dáno především penetrací digitálního vysílání v regionu.
Nyní konzultujeme možnosti zahájení vysílání v lokalitách Brno-město a Ostrava-město.
Šlo by jen o výkony městského charakteru nebo o výkonné vysílače, které by pokryly velkou část města a okolí těchto měst?
Zájem je o velkou část měst a jejich okolí. Vše však záleží na možnostech ČTÚ.
Řádné digitální pozemní vysílání funguje také na Domažlicku a Ústecku. Uvažujete i o těchto lokalitách (s i bez přihlédnutí k podobě TPP)? Kdy se zde dočkají diváci signálu Prima TV v digitální kvalitě?
Naši klienti zatím neuvažují o zahájení vysílání na Domažlicku. Považují vykrytí satelitním vysíláním za dočasně dostačující. V případě Ústí se jedná spíše o řešení ekonomického rozměru případné možnosti a další kmitočtové souvislosti.
Častým problémem s přechodem na digitální pozemní vysílání je i fakt, že Prima - kromě Prahy - nikde nevysílá a řada domácností, které Primu sledovali, museli tuto situaci řešit přechodem na jiný způsob příjmu televizních signálů - kabelové sítě, satelit či IPTV. Vlastně Vám "utíkají" zákazníci k jiným technologiím a snižuje se tak atraktivita vysílání pro danou oblast. Jak se na tento vývoj dívá CDG?
S nástupem digitalizace přenosových kapacit narůstá zemskému vysílání konkurence, která je větší tím, čím větší programová nabídka není stále kvalitně dostupná prostřednictvím zemského vysílání. Rozšiřování a ekonomická efektivnost portfolia možných vysílacích sítí se začíná stávat stále více váženým oborem provozovatelů vysílání. Samozřejmě atraktivita zemského digitálního vysílání, zvláště v souvislosti se satelitním vysíláním, klesá. Domníváme se však, že pro provozovatele vysílání mající hlavní zdroj financování v oblasti reklamy bude zemské vysílání ještě dlouhodobě považováno za prioritní.
Kdy začne výstavba nových vysílačů CDG mimo Prahu? Jak dlouho stavba vysílače trvá?
Jakmile bude schválen TPP a budou vyjádřena stanoviska provozovatelů analogového vysílání. Rok 2008 bude pro nás kritický v místech, kde bude nutno podle TPP zahájit vysílání. Stavba a zprovoznění se pohybuje v řádů měsíců v závislosti na připravenosti lokality, případně základnové stanice.
Některé televize již naznačují, že budou spokojeni „jen“ se 70% pokrytím území signálem. Jak tyto myšlenky televizí vnímáte, když v síti budete mít Primu, která bude mít zájem pokrýt větší území digitálním signálem?
Parametrem naší sítě bude pokrytí kolem 90 – 95% v závislosti na TPP. Jakékoliv požadavky na nižší pokrytí zvyšují nákladovost takovéhoto vysílání a v některých případech narušují technickou integritu naší sítě.
Je vůbec tak vysoké pokrytí území ČR digitálním signálem vůbec třeba? Nebylo by "výhodnější" dokrýt "bílá místa" vysíláním programů přes satelit?
Hledáme ta nejoptimálnější řešení pokrytí pro naše klienty. Ne vždy satelitní dokrytí může vyřešit všechna „bílá“ místa. Je třeba myslet i na klienty našich klientů, protože ti nakonec určí naši úspěšnost.
V řadě zemí Evropy používají provozovatelé DVB-T multiplexů k distribuci paketu satelity. Uvažuje o takovém řešení CDG? Vyplatí se v ČR?
Ano ve svých analýzách jsme počítali i s touto možností. Nakonec se však ukázala jako technicky náročná a ekonomicky neefektivní při počtu vysílačů stanovených TPP. Nepovažujeme ji však stále za vyloučenou.
Projekt vysílání našeho programu pro děti do 12 let přichází v době, kdy českých trh je zaplaven řadou dětských programů. Stejně tomu bylo i před dvěma a půl roky, kdy startoval CS FILM. Zkrátka existuje výklenek na trhu, který je neuspokojená poptávka po kvalitní české kultuře a tato poptávka vzrůstá s narůstající záplavou zahraničních pořadů.
Není již na trhu dětských kanálů příliš mnoho?
Stejně tak vzrůstá i konkurence vysílacích sítí, které se navzájem překrývají a stále větší roli sehrává nejen produkt, ale především jeho marketing.
Na jaké tituly se mohou diváci „CS Film dětem“ v následujících týdnech a měsících těšit?
Naši nabídku postupně rozšiřujeme: Pojďte pane, budeme si hrát,, Povídání o pejskovi a kočičce, O kocourovi Mikešovi, Mach a Šebestová, Karafiátovi Broučci, začátkem roku chceme nabídku rozšířit o hodinový slovenský blok a postupně budeme nasazovat stále více koprodukčních titulů vytvořených ve spolupráci s českými regionálními studii.
Bude tento program dostupný také na kartách TaT?
V této chvíli TaT uzavřelo svoji nabídku balíku placených programů a zatím nebyl o naše programy projeven zájem. Nadále bychom si rádi zachovali v rámci satelitní nabídky CS LINK možnost nabídky a ĺa carte, tzn. nabídky nezávislé na koupi jiných programů a možnosti sestavování vlastních balíčků.
Kdy představíte definitivní název pro dětský kanál (CS Film dětem)?
V případě, že se rozhodneme pro osamostatnění dopolední části naší satelitní frekvence, nyní zkušebně využívané pro rozšířené vysílání programu CS FILM, pak by to mělo být před jarní sezónou.
CS Film je zatím stále k dispozici na satelitu jen v satelitní platformě CS Link . Objeví se v dohledné době či někdy v dalších satelitních službách jako je Digi TV a UPC Direct? Nebo bude CS Film "exkluzivním" filmovým kanálem CS Linku?
Zatím žádná jednání o rozšíření programu CS FILM do dalších platforem neprobíhají. Nelze však vyloučit, že v některé z nich se mohou ještě do konce letošního roku objevit.
Takřka bez větších technických problémů by bylo možné zařadit program CS Film na karty SkyLink (stejná orbitální pozice). Projevila společnost TBDS (SkyLink) zájem zařadit tento program na své karty?
Zatím představitelé TBDS/SkyLinku neprojevili zájem o zařazení našeho programu na své karty. O důvodu se mohu spíše jen domnívat.
foto: Monitorovací pracoviště CDG, autor: CDG
Martin Vyleťal
Letošní rok přinesl řadu významných změn ve vysílání v síti CDG (Czech Digital Group). Předně v lednu zde ukončila vysílání TA3 z důvodu nezájmu provozovatelů podílet se na DVB-T experimentu a v létě zkrachovala nejprve Top TV a po několika týdnech i „parlamentní“ 24cz. Řádné pozemní vysílání celé Vaší sítě ještě nezačalo a již je doprovázeno nezájmy vysílat v DVB-T a také krachy televizí. Jak hodnotíte tyto události? Mohou způsobit nedůvěru diváků v DVB-T?
Cílem experimentálního vysílání pro naši společnost bylo především ověřit si podmínky provozu a některé ekonomické a obchodní souvislosti zemského digitálního vysílání. Pro některé provozovatele vysílání to byla možnost využít naši síť k dalšímu šíření svého programu. Ukázalo se však, že pro projekty, které neměly úspěch ve své původní síti, bylo zemské vysílání již jen dalším hřebíčkem do jejich rakve.
Vedle méně příjemných událostí přinesl letošní rok v DVB-T síti CDG několik novinek – nový „satelitní“ kanál Public TV a předně v říjnu zkušební vysílání programu TV Nova ve vysokém rozlišení (Nova HD). Je to první „řádný“ (ve smyslu běžné stanice) HD program, který je na Vaší síti. Jak probíhaly testy a jaké jste z nich vyplynuly závěry?
HDTV vysílání TV Nova u nás probíhá teprve měsíc a myslím, že je příliš předčasné jej hodnotit. Určitě by to byl námět pro samostatný článek. Ukazuje se však, že zemské šíření v českých podmínkách HDTV formátu byť ve standardu MPEG4 není s ohledem na vysoké náklady zemského šíření, velikost trhu v závislosti na penetraci vhodných set top boxů nebo HDTV televizorů s příslušným tunerem z pohledu dvou až tří let možná. Není to reálné ani z hlediska datových kapacit nyní rozdělených multiplexů. Ze strany provozovatele vysílání to však může být chápáno jako relativně ekonomicky přijatelné bránění konkurenci.
Myslíte tím zájem o HD vysílání v DVB-T provozovatele TV Nova?
Nemyslím tím nikoho konkrétního. A s ohledem na nedostatek kapacity v zemském digitálním vysílání ani nikoho reálného.
Největším problémem HD vysílání zřejmě bylo na čem HD signál z DVB-T přijímat. Podařilo se Vám s distributory set top boxů vyjednat rozšíření nabídky DVB-T přijímačů o HD modely?
Nebyl to smysl testování HDTV v naší síti. Opakem však bylo satelitní vysílání HDTV formátu.
Placené vysílání v DVB-T, MPEG-4
První prosincový den se ve Vaší síti objevil kabelový a satelitní placený program Galaxie Sport. Vysílal se zde v rámci testů program, který je částečně kódovaný (systém CryptoWorks). Co jste od těchto testů očekávali?Testy šíření kódovaného programu jsme prováděli již před několika lety. Cílem však nebylo provést jen technické testování příjmu kódovaného signálu, ale především ukázat možnosti využití sítí zemské digitální televize i pro šíření placené televize. Naším cílem je, po vypnutí analogového vysílání, využít další multiplex pro šíření placené televize.
Jaké by měl mít pokrytí území signálem placený DVB-T multiplex, aby to bylo pro provozovatele ekonomicky únosné? Chcete se s pay-tv v DVB-T soustředit jen na velká města?
Ano. Multiplex pro placenou televizi by měl mít odlišné pokrytí od stávajících a měl by být zaměřen na velké aglomerace.
Pokrytí je jedna věc. Druhá je pak programová nabídka. Jaké typy tématických kanálů by se mohly v DVB-T objevit? Hledáte inspiraci v satelitních službách - např. v CS Linku (výběr placených programů)?
Rozhodně by to měly být programy úspěšné v satelitním vysílání, nemající obdobu ve volném zemském vysílání a odpovídající potřebám českých diváků.
Bylo prosincové kódované vysílání Galaxie Sport pro diváky „signálem“, že ne všechny programy a služby budou na DVB-T v budoucnu vysílat nekódovaně?
Je to „signál“, který je určen nejen pro diváky, ale především pro regulační orgány a další zainteresované subjekty.
Mají diváci spíše uvažovat o pořízení dražšího modelu s CI slotem (sloty) či integrovaným dekodérem pro příjem placeného vysílání?
Domnívám se, že by to bylo zatím předčasné, uvažujeme-li o šíření placené televize v DVB-T síti v ČR okolo roku 2011. Technologický vývoj u koncových zařízení a kompresních standardech je příliš překotný a jednalo by se spíše o neuspokojení vyvolané potřeby v reálném čase.
Má placená televize v DVB-T v ČR šanci na úspěch?
V současné době existuje reálná a relativně silná poptávka po placených programech. Je však jen otázkou času, kdy dojde k jejímu uspokojení prostřednictvím jiných prostředků šíření. Úspěch pay tv DVB-T platformy je závislý především na termínu startu a obchodním modelu.
Placená televize v DVB-T by zřejmě používala kompresní formát MPEG-4. Do kolika let by mohl tento formát nasazen v Česku pro pozemní digitální vysílání?
Prováděli jsem řadu testů s tímto formátem a můžeme říci, že se osvědčil a pokud to bude v potřebném „technologickém okně“ uplatní se jako standard pro HDTV či placenou televizi. Po jeho větším rozšíření i pro off-line tematické televize. Domníváme se, že to bude kolem roku 2011.
Druhým problémem je rozšířenost DVB-T set top boxů s podporou MPEG-4. Očekáváte - jako provozovatel jednoho z multiplexů – větší rozšíření této normy v dalších modelech přijímačů?
Zatím ne. Pouze v modelech podporujících i IPTV.
Diginovela
Nedávno poslanci, senátoři schválili a nakonec i prezident podepsal tzv. diginovelu, která určí „pravidla hry“ digitálního pozemního vysílání. Jak hodnotí CDG tento zákon?Hodnotíme ho pozitivně. V mnohém jsme museli ustoupit v rámci politiky možného a nutného kompromisu. Je to však první krok, který bude až ověřen Technickým plánem přechodu a jeho realizací.
Co diginovela přináší pro provozovatele programů a provozovatele multiplexů?
Je to na samostatný článek, ale ve zkratce řečeno: pro provozovatele vysílání přináší operátory sítí a pro operátory sítí přináší provozovatele vysílání.
Co mohou od diginovely očekávat diváci DVB-T?
Nové televizní programy.
V prosinci jste požádali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o další prodloužení experimentu...
Ano, požádali jsme o prodloužení experimentálního vysílání a Rada nám vyhověla. Hlavním důvodem naší žádosti byla neexistence přechodných ustanovení, které by v reálném čase umožnili „převrácení našeho experimentálního vysílání“ do vysílání podle „diginovely“.
RRTV Vám prodloužila DVB-T experiment pouze o jeden měsíc. V lednu tedy budete žádat o další prodloužení experimentu tentokrát již podle platné diginovely. V souvislosti s novým požadavkem o prodloužení experimentu počítáte ještě s úpravou programové nabídky Vašeho multiplexu?
Požádat o prodloužení experimentu podle platné novely není možné. Budeme ve spolupráci s potenciálními klienty žádat o vydání registrace převzatého vysílání na digitálních vysílačích na dobu nezbytně nutnou. Zatím nepředpokládáme, že by mělo dojít k rozšíření naší stávající (1/08) programové nabídky. Nelze však vyloučit její zúžení.
Ostrý start sítě a nové programy
Počítáte ještě s dalšími testy nebo je považujete již za ukončené a chcete se soustředit na ostrý start své sítě?Rádi bychom se již více soustředili na ostrý start sítě 3 a to jak mile bude schválen TPP a připojí se k němu stávající provozovatelé analogového televizního vysílání.
Jaké programy se budou od ledna 2008 na CDG síti vysílat?
Období od 1.1.2008 do zahájení vysílání podle Technického plánu přechodu nazýváme přechodným obdobím. Zatím zájem pokračovat ve vysílání v naší síti požádali všichni stávající klienti: TV Prima, Óčko, Public TV, NOE TV, Proglas, vyjma TV Nova ve formátu HDTV.
Kdy očekáváte start prvních nových programů v síti CDG?
V těchto dnech startují jednání. Není známa konečná verze Technického plánu přechodu a stanoviska FTV Prima a CET 21, jako uživatelů analogových frekvencí, na kterých je vystavěno digitální vysílání stávající verze TPP. Proto říkat cokoliv konkrétního je spíše předpokladem. Zájem však vyjádřili někteří provozovatelé sdružení v ADT.
Síť CDG zatím vysílá jen pro Prahu a střední Čechy. Kdy budete rozšiřovat pokrytí území digitálním signálem do dalších částí ČR? Jaký je zájem Primy vysílat digitálně i mimo Prahu?
V těchto dnech vyhodnocujeme reálnost dřívějšího zahájení vysílání i v jiných lokalitách a to nejen z hlediska frekvenčních možností, možných vícenákladů, ale především zájmu o toto vysílání ještě před startem stanoveným dle TPP.
Nakonec se zdá, že provozovateli Prima TV tento stav (přechod domácností na jiný způsob příjmu programů) vyhovuje. Může to ohrozit Vaše podnikatelské aktivity, které souvisí s výstavbou celoplošné sítě?
„Diginovela“ po všech připomínkách nám ukládá: „Technický plán přechodu stanoví pravidla pro přechod zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání, zejména lhůty, podmínky a způsob postupu při procesu rozvoje sítí elektronických komunikací pro zemské digitální televizní vysílání, včetně lhůt, podmínek a způsobu vypínání zemského analogového televizního vysílání tak, aby mimo případy, kdy to neumožňují přírodní nebo odůvodněné technické překážky, při vypnutí zemského analogového televizního vysílání v rámci jedné územní oblasti nedošlo ke zmenšení území pokrytého signálem zemského televizního vysílání programů provozovatelů vysílání s licencí dotčených vypnutím v dané územní oblasti. V Technickém plánu přechodu se rovněž stanoví minimální rozsah pokrytí území zemským digitálním televizním signálem ke dni dokončení přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání.“ Domnívám se, že tato citace jasně definuje podmínky pokrytí populace programem stávajícím provozovateli televizního vysílání.
Bude při startu CDG sítě v dalších regionech vždy nutné brát v úvahu TPP?
TPP je stanoven jako závazný, není však vyloučeno, pokud budou frekvenční možnosti startovat v některých regionech dříve, Většinou to však bude záviset na odpojování analogových kmitočtů v jiných regionech a to bude záviset na úspěšnosti převracení provozovatelů analogového vysílání a to bude dáno především penetrací digitálního vysílání v regionu.
Expanze a pokrytí sítě Czech Digital Group
S příchodem nových digitálních televizí se očekává zájem nových vysílatelů o expanzi CDG sítě do dalších regionů ČR. Jaké lokality mohou po Praze přijít jako první v úvahu? Mohlo by jít o místa a regiony, kde již řádně vysílá síť Radiokomunikací?Nyní konzultujeme možnosti zahájení vysílání v lokalitách Brno-město a Ostrava-město.
Šlo by jen o výkony městského charakteru nebo o výkonné vysílače, které by pokryly velkou část města a okolí těchto měst?
Zájem je o velkou část měst a jejich okolí. Vše však záleží na možnostech ČTÚ.
Řádné digitální pozemní vysílání funguje také na Domažlicku a Ústecku. Uvažujete i o těchto lokalitách (s i bez přihlédnutí k podobě TPP)? Kdy se zde dočkají diváci signálu Prima TV v digitální kvalitě?
Naši klienti zatím neuvažují o zahájení vysílání na Domažlicku. Považují vykrytí satelitním vysíláním za dočasně dostačující. V případě Ústí se jedná spíše o řešení ekonomického rozměru případné možnosti a další kmitočtové souvislosti.
Častým problémem s přechodem na digitální pozemní vysílání je i fakt, že Prima - kromě Prahy - nikde nevysílá a řada domácností, které Primu sledovali, museli tuto situaci řešit přechodem na jiný způsob příjmu televizních signálů - kabelové sítě, satelit či IPTV. Vlastně Vám "utíkají" zákazníci k jiným technologiím a snižuje se tak atraktivita vysílání pro danou oblast. Jak se na tento vývoj dívá CDG?
S nástupem digitalizace přenosových kapacit narůstá zemskému vysílání konkurence, která je větší tím, čím větší programová nabídka není stále kvalitně dostupná prostřednictvím zemského vysílání. Rozšiřování a ekonomická efektivnost portfolia možných vysílacích sítí se začíná stávat stále více váženým oborem provozovatelů vysílání. Samozřejmě atraktivita zemského digitálního vysílání, zvláště v souvislosti se satelitním vysíláním, klesá. Domníváme se však, že pro provozovatele vysílání mající hlavní zdroj financování v oblasti reklamy bude zemské vysílání ještě dlouhodobě považováno za prioritní.
Kdy začne výstavba nových vysílačů CDG mimo Prahu? Jak dlouho stavba vysílače trvá?
Jakmile bude schválen TPP a budou vyjádřena stanoviska provozovatelů analogového vysílání. Rok 2008 bude pro nás kritický v místech, kde bude nutno podle TPP zahájit vysílání. Stavba a zprovoznění se pohybuje v řádů měsíců v závislosti na připravenosti lokality, případně základnové stanice.
Některé televize již naznačují, že budou spokojeni „jen“ se 70% pokrytím území signálem. Jak tyto myšlenky televizí vnímáte, když v síti budete mít Primu, která bude mít zájem pokrýt větší území digitálním signálem?
Parametrem naší sítě bude pokrytí kolem 90 – 95% v závislosti na TPP. Jakékoliv požadavky na nižší pokrytí zvyšují nákladovost takovéhoto vysílání a v některých případech narušují technickou integritu naší sítě.
Je vůbec tak vysoké pokrytí území ČR digitálním signálem vůbec třeba? Nebylo by "výhodnější" dokrýt "bílá místa" vysíláním programů přes satelit?
Hledáme ta nejoptimálnější řešení pokrytí pro naše klienty. Ne vždy satelitní dokrytí může vyřešit všechna „bílá“ místa. Je třeba myslet i na klienty našich klientů, protože ti nakonec určí naši úspěšnost.
V řadě zemí Evropy používají provozovatelé DVB-T multiplexů k distribuci paketu satelity. Uvažuje o takovém řešení CDG? Vyplatí se v ČR?
Ano ve svých analýzách jsme počítali i s touto možností. Nakonec se však ukázala jako technicky náročná a ekonomicky neefektivní při počtu vysílačů stanovených TPP. Nepovažujeme ji však stále za vyloučenou.
CS Film a nový blok CS Film dětem
Jste spolumajitelem firmy Československá filmová společnost, která provozuje kanál s českými a slovenskými filmy CS Film. Tato stanice nedávno rozšířila vysílací prostor o zkušební dopolední pásmo pro nejmenší diváky „CS Film dětem“. Co od tohoto projektu očekáváte?Projekt vysílání našeho programu pro děti do 12 let přichází v době, kdy českých trh je zaplaven řadou dětských programů. Stejně tomu bylo i před dvěma a půl roky, kdy startoval CS FILM. Zkrátka existuje výklenek na trhu, který je neuspokojená poptávka po kvalitní české kultuře a tato poptávka vzrůstá s narůstající záplavou zahraničních pořadů.
Není již na trhu dětských kanálů příliš mnoho?
Stejně tak vzrůstá i konkurence vysílacích sítí, které se navzájem překrývají a stále větší roli sehrává nejen produkt, ale především jeho marketing.
Na jaké tituly se mohou diváci „CS Film dětem“ v následujících týdnech a měsících těšit?
Naši nabídku postupně rozšiřujeme: Pojďte pane, budeme si hrát,, Povídání o pejskovi a kočičce, O kocourovi Mikešovi, Mach a Šebestová, Karafiátovi Broučci, začátkem roku chceme nabídku rozšířit o hodinový slovenský blok a postupně budeme nasazovat stále více koprodukčních titulů vytvořených ve spolupráci s českými regionálními studii.
Bude tento program dostupný také na kartách TaT?
V této chvíli TaT uzavřelo svoji nabídku balíku placených programů a zatím nebyl o naše programy projeven zájem. Nadále bychom si rádi zachovali v rámci satelitní nabídky CS LINK možnost nabídky a ĺa carte, tzn. nabídky nezávislé na koupi jiných programů a možnosti sestavování vlastních balíčků.
Kdy představíte definitivní název pro dětský kanál (CS Film dětem)?
V případě, že se rozhodneme pro osamostatnění dopolední části naší satelitní frekvence, nyní zkušebně využívané pro rozšířené vysílání programu CS FILM, pak by to mělo být před jarní sezónou.
CS Film je zatím stále k dispozici na satelitu jen v satelitní platformě CS Link . Objeví se v dohledné době či někdy v dalších satelitních službách jako je Digi TV a UPC Direct? Nebo bude CS Film "exkluzivním" filmovým kanálem CS Linku?
Zatím žádná jednání o rozšíření programu CS FILM do dalších platforem neprobíhají. Nelze však vyloučit, že v některé z nich se mohou ještě do konce letošního roku objevit.
Takřka bez větších technických problémů by bylo možné zařadit program CS Film na karty SkyLink (stejná orbitální pozice). Projevila společnost TBDS (SkyLink) zájem zařadit tento program na své karty?
Zatím představitelé TBDS/SkyLinku neprojevili zájem o zařazení našeho programu na své karty. O důvodu se mohu spíše jen domnívat.
foto: Monitorovací pracoviště CDG, autor: CDG
Martin Vyleťal