Quantcast

Na Skylink Live TV chceme mít maximum programů v HD, tvrdí operátor

| Tisk | komentáře

Na OTT platformě Skylink Live TV má být maximum stanic ve vysokém rozlišení (HDTV). Dosavadní přeladění programů proběhlo a probíhá hladce. O těchto a dalších plánech je dnešní rozhovor s Jaromírem Glisníkem, členem představenstva společnosti M7 Group, členem CANAL+, provozovatelem česko-slovenské satelitní platformy Skylink a internetové služby Skylink Live TV.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Logo společnosti M7 Group

Přeladění programů, změny technických parametrů na Skylinku

Martin Vyleťal, parabola.cz: V minulých týdnech došlo na satelitní platformě Skylink k úpravě vysílacích parametrů. Na osmi transpondérech se změnilo FEC na ¾ a Pilot na ON, v jednom dokonce i symbolová rychlost. Proč jste se k těmto odvážným změnám rozhodli přistoupit?
Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, člena CANAL+: Důvodem bylo ukončení naší smlouvy na dva transpondéry. Vysílací společnost nám neumožnila prodloužení na další období za dosavadních podmínek a významné navýšení nákladů jsme si nemohli dovolit. Museli bychom je promítnout do poplatků našim zákazníkům. Změna parametrů některých transponderů byla pro nás i zákazníky lepším řešením.

Jak se provedené změny projevily v ohlasech na zákaznických linkách? Měli diváci problém si programy přeladit?
Nečekali jsme velký počet telefonátů. Drtivá většina zákazníků má přijímače nebo televizory s FastScanem a změny parametrů vůbec nezaznamenala. Evidovali jsme během týdne přibližně 10 až 12 tisíc hovorů navíc oproti dlouhodobému průměru.

S parametry FEC a Pilot si řada přijímačů poradí. Potvrdilo se to i na zákaznických linkách?
Ano, většina přijímačů změny zvládla bez problémů. U některých ovšem bylo nutno nastavit tovární nastavení, u jiných manuálně přeladit. Není jich naštěstí mnoho. Odezva byla vzhledem k velikosti naší zákaznické základny relativně malá.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Na starých parametrech některých stanic platformy Skylink se objevila statická obrazovka o změně v distribuci. Ilustrační foto

S optimalizací satelitní kapacity souvisí i ukončení provozu dvou multiplexů (11,778 a 11,954 GHz). Bude mít skupina M7 Group stále dostatek kapacity pro případné zařazení dalších programů a služeb?
Satelitní kapacity máme dostatek, flotilu transpondérů nechceme rozšiřovat. Pokud budou v budoucnu přibývat atraktivní programy, kapacita se pro ně najde. V budoucnu bude více programů dostupných jen v Skylink Live TV. Pro programy s malou sledovaností není satelitní distribuce efektivní. Všichni naši zákazníci mají přístup k Skylink Live TV v ceně, takže přechod ze satelitní distribuce na internetovou nepředstavuje u málo sledovaných programů velký problém.

Vaši kolegové v Polsku šli ještě dál - (zatím) u dvou multiplexů CANAL+ Polska se zvýšil parametr FEC na 5/6. Navýšila se tím celková kapacita multiplexu ale za cenu signálového nároku. Uvažujete o takovém navýšení i v případě multiplexů, které se využívají pro distribuci programů Skylinku?
Takový plán nemáme. Zvolili jsme parametry, které na některých transpondérech fungovaly bezvadně po mnoho let a nesetkali jsme se s problémy.

Máte v plánu zařadit do programové nabídky nové stanice?
Nové programy různých vysílatelů přibývají vysokým tempem. Čtenáři webu parabola.cz mají jistě docela dobrý přehled. Konkrétní programové plány však dopředu zveřejňovat nemůžeme.

Poptávka sportovních fanoušků je po stanici Nova Sport 6. Probíhají vyjednávání ohledně zařazení této stanice do nabídky Skylinku?
Ano, o tomto programu jednáme.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Skylink v domácnosti (foto: M7 Group)

Největší změny ve stěhování programů se dotkly maďarských programů. Mají pro Skylink tyto stanice nadále svůj význam? Musí je Skylink poskytovat?
Maďarské programy mají význam pro maďarsky mluvící zákazníky, zejména na Slovensku. Má smysl jim poskytnout programy v jejich jazyce.

Přesun stanic do Skylink Live TV

Neuvažovali jste o tom, že maďarské programy budete výhradně poskytovat formou OTT - ve Skylink Live TV?
Ano, to je součástí našich plánů pro méně atraktivní stanice. Budou k dispozici pouze na Skylink Live TV.

Bude programová nabídka Skylink Live TV „kopií“ satelitního vysílání? Na satelitu nabízíte řadu stanic v SD, k dispozici jsou i v HD rozlišení. Ale v OTT jsou (až na výjimky) poskytovány ve stejném rozlišení jako na satelitu. Dojde v této věci k nějaké změně?
U některých stanic poskytujeme v Skylink Live TV HD kvalitu a na satelitu SD kvalitu. To je optimální režim pro programy s malou sledovaností. Tento trend bude jistě pokračovat. Stejně tak budou přibývat programy, které budou poskytovány pouze v Skylink Live TV.

Bude Skylink Live TV do budoucna nabízet televizní programy výhradně v HD, pokud je HD distribuce programu k dispozici?
Ano, to je ideální cílový stav. Postupnými kroky se k němu dostaneme.

Tvrdíte, že „pro programy s malou sledovaností“ je optimální režim distribuce přes OTT. Proč do Skylink Live TV tedy nezařadíte stanice jako Warner TV, Sporty TV či OK TV? Každý divák by si jistě našel program i pořad podle svého zájmu.
Ano, to je samozřejmě možné. U nových programů však není zřejmé, nakolik budou v dlouhodobém horizontu atraktivní. Televizní program, který uspěje, jistě bude časem i v naší nabídce. Jakkoli je distribuce přes OTT lacinější než přes satelit, není zadarmo. Proto je určitá opatrnost namístě.


obrázek

▲ Obr č. 4 - Streamovací platforma CANAL+ (foto: CANAL+)

Spolu se změnami v distribuci (přesun programů, změny vysílacích parametrů multiplexů) jste ale informovali, že některé stanice přesunete na internet (do OTT služby Skylink Live TV). Řada satelitních diváků může být přinejmenším zaskočena, že jim ze satelitní nabídky zmizí stanice typu AXN White, AXN Black a další, které doposud sledovali. Máte pro tyto zákazníky (výhodné/levné) řešení? Ne každý je totiž vybaven na příjem televizních programů přes internet...
Rozvoj OTT příjmu je velmi rychlý. Vidíme to na sledovanosti Skylink Live TV. Ještě před pár lety bychom přechod na OTT distribuci neriskovali. Myslím si, že doba k takovému kroku nazrála. Pro příjem Skylink Live TV existuje spousta cenově dostupných řešení. Mi osobně nejvíce vyhovuje smart televizor připojený na satelitní anténu i k internetu. Lze zvolit náš hybridní přijímač nebo vhodný OTT box. A samozřejmě lze použít i tablet nebo mobilní telefon. Variant je spousta. Nemyslím si, že by se naši zákazníci potýkali s technickou nedostupností Skylink Live TV. Spíše o výhodách mnoho nevědí. Příklad programů AXN může být pro některé dobrým motivem naše OTT služby vyzkoušet.

13 programů (včetně těch, které nejsou pro CZ a SK trh) jste na satelitu překlopili do SD. V jakém rozlišení je budete nabízet divákům v OTT?
Programy, které dostaneme od vysílatele v HD, budeme v Skylink Live TV poskytovat v HD kvalitě.

Programy CANAL+, videotéky

Na českém a slovenském trhu jste postupně spustili své tematické značkové kanály CANAL+ Sport a CANAL+ Action. Jak jste spokojeni s dosahem? Objeví se tyto stanice u dalších televizních poskytovatelů?
Když jsme kupovali první sportovní práva, plánovali jsme našimi programy pokrýt přibližně milión českých a slovenských domácností. Tento plán se nám podařilo splnit. Jednáme ovšem i s dalšími operátory. Výsledky jednání nedokážu odhadnout.

Letos jste začali nabízet značkovou videotéku Apple TV+. Jak jste s ní spokojeni a jak ji diváci přijali?
Jsme moc rádi, že CANAL+, jako první operátor na světě, uzavřel s Apple distribuční smlouvu. Diváci přijali Apple TV+ velmi příznivě. Každý, kdo se s ní seznámil jistě potvrdí, že je to opravdu špičková videotéka.

Na videotéce Apple TV+ vidíte, jak diváci přijímají nový obsah lokalizovaný formou titulků. Jak sledovanost těchto titulů hodnotíte v porovnání s dabovaným obsahem? Je stále způsob lokalizace obsahu u nás klíč k úspěchu? Je nutný dabing?
Lokalizace formou titulků je trendem u všech mezinárodních videoték. Je mnohem efektivnější než kvalitní dabing. Domnívám se, že cílové skupině předplatitelů Apple TV+ titulky vyhovují.

Přesun Skylinku na satelit Astra 3C

Satelit Astra 3B, ze kterého poskytuje své služby společnost M7 Group svým zákazníkům, je na konci své očekávané životnosti. Existuje již plán, kdy dojde k přesunu vysílaných multiplexů na družici Astra 3C? Budou zachovány stávající kmitočty?
Přesun jednotlivých transpondérů na satelit Astra 3C již začal. Až na naprosté výjimky se obejde bez přeladění. Zákazníci změnu vůbec nezaznamenají. Kde bude přeladění nutné, bude k dispozici velmi dlouhé duální vysílání na staré i nové frekvenci.

Máte již zmapováno, jak se změnou satelitu se změní pokrytí? Zhorší se pro diváky příjmové podmínky?
Na rozdíl od Astra 3B nebudou mít všechny naše transpondéry identický vyzařovací diagram. Programy převážně určené pro Benelux budou mít transpondéry se „západním“ vyzařovacím diagramem, programy Skylinku budou převážně na transpondérech s „východním“ diagramem. Příjmové podmínky se divákům v České republice a na Slovensku nezhorší.

Na českém a slovenském trhu vedle sebe působí značky Skylink a CANAL+. Je v plánu sjednocení brandu pro všechny poskytované služby?
Je to docela možné, ale není to v našich plánech pro nejbližší rok.


obrázek

▲ Obr č. 5 - Rodina sleduje programovou nabídku satelitní televize Skylink. Ilustrační foto (foto: M7 Group)

Ptám se proto, že nedávno jste provedli rebrand rakouské služby HD Austria na CANAL+. A právě přejmenování jste odůvodnili tím, že chcete zastřešit služby pod jeden brand.
V Rakousku nebyla značka HD Austria zdaleka tak známá jako Skylink v České republice a na Slovensku. Proto jsme se dlouho nerozpakovali tento přechod v Rakousku udělat. Je efektivnější marketingově podporovat jednu značku než dvě značky.

Změny v představenstvu M7 Group

Na konci června končíte v představenstvu společnosti M7 Group. Za zhruba 17 let jste zrealizoval velké množství projektů. Na jaké z nich jste nejvíce hrdý?
Nevzpomínám si na žádný projekt, ve kterém bych já osobně hrál výjimečnou roli. Měl jsem však možnost se na spoustě zajímavých a úspěšných projektů ve větší či menší míře podílet. Jistě mezi ně patří přechod z neplacené na placenou televizi. Bez něj by platformy Skylink i CS Link zanikly. Velkým projektem byl přechod z DVB-S/MPEG-2 na DVB-S2/MPEG-4 spojený se spoustou technických změn a nepohodlím zákazníků. Nesmím zapomenout na spuštění a rozvoj internetové televize Skylink Live TV. Tento krok rovněž směřoval k zajištění životaschopnosti našich značek v budoucnu. Z poslední doby je jistě třeba zdůraznit spuštění nových programů CANAL+. Jsem moc rád, že se nám v posledních 15 letech podařilo dosáhnout a v tvrdém konkurenčním prostředí i udržet první pozici mezi televizními operátory v České republice a na Slovensku, měřeno počtem zákazníků.Za roky působení v satelitním byznysu jste získal značné zkušenosti a kontakty. Víte, co a jak bude či mohlo by dobře fungovat. Budete předávat své názory svým nástupcům?
V posledních dvou letech bylo předávání zkušeností mou prioritou a bude-li o to zájem, rád pomohu i v budoucnu. Je však pravda, že se náš trh velmi dynamicky vyvíjí a zkušenosti zastarávají. Nepřikládám tomu proto velkou důležitost.

Co Vás od července čeká? Jakým projektům se budete věnovat?
V létě bych chtěl mít pár týdnů volno. Rád bych se více věnoval rodině, cestování a svým koníčkům. Na podzim se uvidí, jestli se objeví nějaký zajímavý projekt z pracovního prostředí. Zatím o ničem konkrétním nevím a dopředu neplánuji.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám pevné zdraví a hodně úspěchů v další činnosti.

Martin Vyleťal

komentáře čtenářů
Reklama
Vybrané články