CryptoBox 800 UHD

Španělsko bude mít dva další komerční TV kanály

| redakce | tisk

Španělská socialistická vláda uvažuje o otevření trhu pro dva nové komerční kanály. Nové televizní licence s národním pokrytím by měly být uděleny v následujících měsících.

Španělská mediální skupina Prisa, vlastněná pay-tv kanálem Canal Plus, očekává, že bude jedním z držitelů nové TV licence, která spolu s Canal Plus spustí nekódovaný TV kanál. Na druhou licenci je zájemců hned několik: Media group Recoletos, vlastněná finančním tiskem Expansion; Unedisa, vlastněná El Mundo; Vocento, podílník v Tele 5; Group Zeta; Golo. Licenci by měla získat samotná firma nebo spíše společnost. Vláda má v plánu privatizovat druhý kanál TVE - La 2. Kmitočtová síť umožní start druhé privátní televize.

Konečné rozhodnutí vlády se očekává v únoru příštího roku, kdy skupina televizních expertů jmenovaná vládou zveřejní informace o nové podobě modelu televize s veřejnoprávním posláním. Nedávno prezident vlády Jose Luis Rodriguez Zapatero řekl, že je na trhu dostatek prostoru pro zvětšení pluralismu a soutěže na trhu privátních televizních kanálů.

Reklamní společnosti vítají plány vlády, která chce vydat licence dvěma novým kanálům. Nynější TV programy Antena 3 TV a Tele 5 jsou méně nadšené a myslí si, že nové TV stanice budou snižovat jejich výnosy z reklam. (AdTV)