CryptoBox 800 UHD

SES a ESA vyvíjejí inovativní satelitní platformu Electra

| redakce | tiskobrázek k článku: SES a ESA vyvíjejí inovativní satelitní platformu Electra

Satelitní operátor SES (Astra) dnes oznámil partnerství s ESA (European Space Agency) pro vývoj inovativní plně elektrické satelitní platformy ELECTRA, která má mj. využívat elektrický pohon místo chemického pro přesun satelitu na geostacionární dráhu.

Příslušné smlouvy byly dnes podepsány v sídle SES v Lucemburku za přítomnosti generálního ředitele ESA (Jean-Jacques Dordain), lucemburského ministra pro vysokoškolské vzdělávání a výzkum (Martine Hansen) a ministra pro komunikace a média )Luc Frieden).

Partnerství mezi SES a ESA je součástí programu s názvem Electra, jehož cílem je rozvíjet inovativní malé a středně velké elektrické platformy vyrobené v Evropě. SES je hlavním dodavatelem pro ESA pro první fázi programu a pracuje s OHB System AG of Bremen jako subdodavatelem pro odpovídající výrobní design platformy.

Projekt ELECTRA si klade za cíl vyvinout inovativní geostacionární satelitní platformu, která využívá elektrický pohon namísto konvenčního chemického pohonu pro přesun na geostacionární dráhu, jakož i na orbitální pozici. Satelitní platforma tak může využít menších nosných raket nebo vynést dva výkonné užitečné zatížení odpovídající současným středním satelitů, pokud jde o spotřebu energie a počet aktivních transpondérů.