Quantcast

Osudy lidí spjatých s Miladou Horákovou připomene ČT

| redakce | tisk

Od jedné z nejznámější justičních vražd z období komunistického Československa uplynulo šedesát pět let. Česká televize připravila jako připomínku těchto událostí do vysílání řadu dokumentů, které mapují osud nejen Milady Horákové, ale i lidí, kteří v jejím životě sehráli důležitou roli.

Jednou z nejznámější postav procesu, který se stal veřejnou demonstrací tvrdého postupu komunistického režimu vůči jeho odpůrcům, byla prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová. Na otázky, jak se mladá žena stane nelítostnou vykonavatelkou zvůle a bezpráví i jaký další vývoj měla její profesní kariéra, se snaží odpovědět dokument Příběh herečky. ČT2 jej uvede v předvečer výročí úmrtí Milady Horákové, v pátek 26. června od 21:25.

Sobota na Dvojce nabídne nejprve v cyklu Neznámí hrdinové od 13:30 příběh Viktora Hellera, který jako jediný na svém pracovišti odmítl podepsat rezoluci na podporu trestu smrti pro Horákovou. Heller byl sám později zatčen a ve vykonstruovaném procesu proti vedoucím činitelům Sokola odsouzen na deset let. Odvolal se, ale dostal čtyři roky vězení navíc.

Osudy lidí spjatých s Miladou Horákovou připomene ČT
▲ Osudy lidí spjatých s Miladou Horákovou připomene ČT

Ve jménu svobody, tak se jmenuje další sobotní tematický pořad věnující se tentokrát Olze Hrubé, československé občance, které se díky sňatku s Američanem podařilo vycestovat za hranice. Olga Hrubá ve své nové vlasti začala organizovat kampaň za umírnění trestu pro Miladu Horákovou. Zasloužila se mimo jiné o to, že se za ni přimlouvaly význačné světové osobnosti včetně Alberta Einsteina. V dalších letech pak Olga Hrubá společně se svým manželem pečovala o lidi, kteří byli stíháni za upozorňování na příkoří páchaná totalitními režimy.

Kromě dokumentů nabídne kulturní kanál ČT art ve středu 24. června od 20:20 snímek Do samoty v tanci se Soňou Červenou v hlavní roli. V režii Olgy Sommerové se divákům představí neotřelá hudební a dokumentární kompozice o české hrdince 20. století.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články