CryptoBox 800 UHD

Budeme opět měnit set top boxy? Chystá se nástupce za HEVC

| redakce | tisk

Společnosti Moving Pictures Expert Group (MPEG) a Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) již několik měsíců pracují na nástupci video kodeku HEVC (H.265). První výsledky zveřejnila pracovní skupina Joint Video Exploration Team (JVET).

Podle MPEG nabídne nástupce HEVC, který se jmenuje JEM, výborné výsledky při komprimaci video obsahu.

Nový video kodek JEM je schopen dosáhnout stejné technické obrazové kvality jako s HEVC ale typicky o 35 procent nebo dokonce o 60 procent nižším datovým tokem.

Nevýhodou je doma enkódování videa do nového kodeku, které trvá 12x až 60x déle než do HEVC. Dekódování trvá 2,5x až 10x déle než z video kodeku HEVC. Tyto hodnoty se vztahují výhradně k implementovanému software. Optimalizace by měla tyto hodnoty snížit.

První stabilní verze nového video kodeku se má objevit na podzim 2020.

Aktuálně nejnovější video kodek HEVC na satelitu používají DTH platformy Flix TV a Antik Sat a také Skylink u prvního 4K programu Insight UHD. Ostatní platformy a programy používají zejména MPEG-4/AVC. Operátor freeSAT ve větší míře ještě využívá starší video kodek MPEG-2.

Video kodek HEVC používají i přechodové DVB-T2 multiplexy v České republice. V roce 2020 začne vypínání stávajících DVB-T sítí a přechod na finální DVB-T2 multiplexy. Znamená to, že v době dokončení přechodu Česka na DVB-T2/HEVC bude na trhu úspornější video kodek.

zdroj: Digital Fernsehen