Quantcast

Říjen opět ve znamení mistrů kung-fu na AXN Black

| redakce | tisk

Od smrti legendárního Bruce Leeho uplynulo už pětačtyřicet let, ale dodnes je na celém světě považován za nejznámějšího filmového mistra asijských bojových umění kung-fu. Málo kdo ale ví, že v 70. letech se ve filmových studiích v Hongkongu a na Tchajwanu natočilo filmů tohoto žánru několik stovek!

Samotný Bruce Lee si zahrál pouze v pěti. Tuto mezeru v základním Kung Fu vzdělání vyplňuje od července TV stanice AXN Black, která vedla uvádí v české premiéře hned sedm klasických akčních filmů z této dekády.

V honkgongské produkci vznikly dva filmy dodnes považované za nejlepší v kinematografii čínského herce Meng Feie - Kung-fu: úder smrti (The Prodigal Boxer, 1974) a Král boxerů (The King Boxer, 1973). Ve dvou opožděných premiérách se na českých obrazovkách představí také Bruce Li pocházející z Tchajwanu. Začínal u filmu jako kaskadér, mimochodem také ve filmech s „originálním“ Brucem Lee, ovšem po jeho smrti převzal jeho jméno a vykročil i v jeho hereckých stopách. TV stanice ANX Black teď uvádí filmy Smrtící hra (True Game of Death, 1972) a Spravedlivý úder (Blind Fist of Bruce, 1979).

Tchajwanskou kinematografii konce 70. let pak reprezentují dvě dramata režiséra a herce Hsin Yi Changa, Kung-fu: nebezpečná mise (Incredible Kung Fu Mission) a Boj na smrt (Struggle Through Death), obě z roku 1979. Sedmičku filmových premiér doplňují Měsíční meč a nefritový lev (Moonlight Sword and Jade Lion, 1977), v němž se v hlavní roli představí Fang-Hsia Chang.

Bojovný Orel (Militant Eagle) (foto: SPT)
▲ Bojovný Orel (Militant Eagle) (foto: SPT)

Bojovný Orel (Militant Eagle)
Voják Hsiao Chu Lang po návratu z bojů spojí své síly s vesničany, kteří hledají spravedlnost poté, co jsou jejich rodiny brutálně zabity. Přichází do kontaktu se svým pánem Lu Hungem, který je nyní císařským vyslancem a vyšetřuje místní obecní úředníky, kteří jsou obvinění z vydírání. Ukáže se, že úředníci tajně pracují pro lorda Fang Shih Kunga (Bai Ying), který byl v minulosti prohlášen za mrtvého a nyní se snaží získat moc pomocí svých žoldáků a převzít tak kontrolu nad sousední krajinou. Hsiao je ovšem na straně spravedlnosti a rozhodne se proti lordu Fangovi zneužít jeho vlastní sestru. Podaří se Hsiavi učinit přítrž lordovým nekalým plánům?

Všechny tyto filmy měly ve své době poměrně značný divácký úspěch nejen v Asii, ale i v severní a jižní Americe, ovšem do širší evropské distribuce se nikdy nedostaly.

Pěsti pomsty (Fists of Vengeance) (foto: SPT)
▲ Pěsti pomsty (Fists of Vengeance) (foto: SPT)

Kung-fu filmy na AXN Black, druhá polovina října:

FilmVysílání na AXN BlackČas
Militant Eagle / Bojovný orel20. října 201815:00
Crack Shadow Boxers / Potůlní bojovníci20. října 201813:00
Fists of Vengeance / Pěsti pomsty27. října 201815:00

zdroj: SPT

Reklama
Vybrané články