Místo pro Vaši reklamu

Rai v 8K již v roce 2020

| redakce | tisk

Italská veřejnoprávní televize Rai začne vysílat obsah 8K v roce 2020, počínaje olympijskými hrami v Tokiu, čímž se stane prvním vysílatelem v Evropě, který bude využívat tuto technologii.

Plány vysílatele byly představeny na konferenci v Římě, během které Rai ukázala veřejnosti několik příkladů produkce v kategoriích 4K a 8K.

Rai plánuje odvysílat kompletní program Olympijských her v 8K ve spolupráci s japonskou NHK.

Zda zůstane kanál ve formátu 8K nadále i po skončení Olympijských her anebo zda se program vrátí do nižšího rozlišení 4K zatím není jasné. Rai je připravena na oba formáty, 4K i 8K a bude záležet mimo jiné i na obchodních nabídkách společnosti Eutelsat.

Rai je připravena na UHD vysílání od roku 2017 kdy obměnila, zmodernizovala a plně vybavila novými technologiemi svá milánská studia. V tomto roce dojde k modernizaci římských studií.

Jako poslední přijde na řadu studio v Turíně. Výjimkou budou studia v Neapoli která zůstanou pouze pro HD vysílání z kapacitních a finančních důvodů.

Rai již disponuje vlastním kanálem 4K (Ultra HD), který je k dispozici při zvláštních příležitostech prostřednictvím free-to-air satelitní platformy TivùSat a také prostřednictvím regionální DVBT2 sítě v severní Itálii.

Rai 4K zpravidla vysílá dokumenty, televizní seriály, fotbal a další speciální akce, jako je Vánoční mše ve Vatikánu. Příští vysílání Rai 4K je naplánováno na 4. a 5. března 2019 kdy odstartují zbrusu nové pořady; dokumentární Meraviglie a seriál Jméno Růže.

zdroj: Franck, RAI