CryptoBox 800 UHD

RTVS přinese další pořady k 30. výročí Sametové revoluce

| redakce | tisk

Slovenský veřejnoprávní vysílatel RTVS se již od léta věnuje ve svém televizním a rozhlasovém vysílání 30. výročí Sametové revoluce. Na příští týden zařadila do svého programu mnohé premiéry filmů a dokument, přenosy, diskuse, zpravodajské a publicistické příspěvky ale i mimořádné zpravodajství.

Jednotka RTVS přinese poslední pátou část nového dokumentárního cyklu "Fetiše Nežnej revolúcie", který přiblíží atmosféru protestů na vysokých školách, divadlech či náměstích, je naplánovaný na čtvrtek 14. listopadu na 21:30 hodin.

Nedělnímu večernímu vysílání 17.11. ve 20:30 hodin bude dominovat slavnostní galaprogram 30 let svobody šířený z nové budovy Slovenského národního divadla. V hudebně-taneční show vystoupí například Katka Knechtová, Pavol Bršlík, Dalibor Karvay, Roman Tomeš, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Janoska Ensemble, IMT Smile, The Duchon´s, Slovenské divadlo tanca či pěvecký sbor Lúčnica.

Po slavnostním galaprogramu se mohou diváci podívat na koprodukční film RTVS "Učiteľka", který se odehrává začátkem 80. let. Příběh režiséra Jana Hřebejka je o učitelce, kteá zneužívala své postavení na šikanování a manipulování dětí a jejich rodičů.

Výročí Sametové revoluce se 17. listopadu budou věnovat i pořady "Kultúra.Sk", "O 5 minút 12" a mimořádné zpravodajství v 11:45 a 16:15 hodin.

I následující neděle bude Jednotka vysílat filmy, které se vážou k období socialismu. Nejdříve to bude v neděli 24.11.2019 ve 20:30 hodin premiéra oceňovaného koprodukčního snímku "Jan Palach", který zobrazuje poslední období jeho života a následně ve 22:10 "Fair play", příběh atletky, která se během socialismu vzepře dopingovým praktikám ve sportu. Rodinný film režiséra Juraje Nvoty "Rukojemník" uvidí diváci v neděli 1.12.2019 ve 20:30 hodin.

Dvojka RTVS v podvečer výročí 16. listopadu zprostředkuje divákům z historické budovy SNG přenos galakoncertu "Dakujeme, že môžeme". Představí se Veni Ensmble, Miro Žbirka, Katarzia a Pioni, Milan Lasica, Ľubica Čekovská, Michael Kocáb, Vladimír Merta, Peter Dvorský, Sima Martausová a aktéři Sametové revoluce Ladislav Snopko, Martin Bútora a Zuzana Mistríková.

Pásmo archivních dokumentů pod názvem "Nežná noc v archíve" uvede v noci ze soboty 16. na neděli 17. listopadu.

Tématický program bude kulminovat v den výročí, tedy v neděli 17. listopadu 2019, kdy přinese premiéry nových dokumentů. Ve 14:50 hodin připravilo košické televizní studio RTVS dokumentární film "Nežný revolucionár", který přibližuje život herce, umělce Petra Raševa. "Rychlikom za slobodou" je dokumentární film banskobystrického televizního studia RTVS. Snímek zachycuje příběhy tří lid, kteří zažili Sametovou revoluci na vlastní kůži.

Na události listopadu 1989 bude od 15:15 hodin vzpomínat demonstrant, poslanec Federálního shromáždění ČSSR a příslušník Československé lidové armády.

Večerní nabídku dokumentárních novinek otevře ve 20:10 hodin interaktivní dokumentární projekt "Spýtaj sa vašich: 89". Film režisérky Barbory Berezňákové přináší mozaiku vzpomínek běžných lidí na Listopad '89.

Další premiérou bude o 20:40 hodin koprodukční dokumentární film RTVS a České televize "Ján Langoš - strážca pamäte". O 22:40 přinese Dvojka společný přenos s Českou televizí z předávání "Cen paměti národa" laureátům z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa.

Uměleckou tvorbu budou 17. listopadu zastupovat o 12:45 hodin "Slovíčka", literárně-hudební pásmo s Karlem Krylem a v noci "Jawa nostalgická", převzaté divadelní představení kabaretního žánru Divadla GUnaGU, které v skečů a písních rekapituluje roky 1969 až 1989 v Československu.

"Případ K." je dokumentární film, který vypráví příběh výtvarníka Petra Kalmus. Díky svému akčnímu umění se stal hrdinou televizních novin nebo novodobým Donem Quitem v boji s nostalgií za zločinnými režimy Slovenska. Dvojka ho uvede v úterý 19. listopadu.

Sametová revoluce rezonuje také v diskusních relacích Dvojky. V úterky ve 22:25 pokračuje speciální 5-dílná série "Večeřa s Havranom". Michal Havran bude 12. listopadu s hosty hovořit o požadavku VPN na právní stát a poslední část cyklu 19. listopadu shrne, kam se dostalo Slovensko po 30 letech, a jaký by měl být jeho další vývoj. Výročí bude reflektovat i tvůrčí tým kolem Eugena Ginde ve dvou mimořádných diskusích s názvem "Pamäť na houpačke", které Dvojka odvysílá v středy 20. a 27. listopadu ve 22:25 hodin. S osobnostmi Listopadu '89 se bude po třiceti letech mluvit i Alena Heribanová. Pozvání do jejího talkshow "Anjeli strážni" přijali Zuzana Mistríková (sobota 9. listopadu ve 20:10) a Ladislav Snopko (sobota 16. listopadu o 21:30).

Pořady k 30. výročí Sametové revoluce přinesou i celoplošné i regionální rozhlasové programy RTVS.