CryptoBox 800 UHD

Nová karta s modulem TivúSat vyžadují CI+ verze 1.4

| redakce | tisk

Nová 4K karta TivúSat Black, o které jsme na webu parabola.cz informovali nedávno, rozpoutala velmi vášnivou debatu mezi diváky a velká kritika se snesla nejenom na DTH platformu TivúSat ale i na samotnou veřejnoprávní Rai.

Web Eurosat ve spolupráci s Rai a TivúSat přinesl trochu více světla do nového projektu.

Nový CAM je oproti starším typům specifický především v tom, že je ve verzi 1.4 (starší karty TivuSat 1.3). Nová CAM bude tedy plně fungovat pouze na televizorech které podporují CI+ 1.4. I když je nový CAM kompatibilní s televizory s CI+ 1.3, bohužel ale v tomto případě nebude TV podporovat nový systém zabezpečení ECP (Enhanced Copy Protection).

Jak divák ale pozná, že televize kterou kupuje bude kompatibilní? Podle vyjádření TivuSat jednoduše bude mít označení "LaTivu4K" s logem TivuSat. Samozřejmě to stejné se bude týkat i dekodérů s již zabudovanou novou kartou.

Nový modul s kartou TivúSat Black (foto: FB)
▲ Nový modul s kartou TivúSat Black (foto: FB)

Co týče produktů které již aktuálně podporují tuto technologii jsou výrobky od spol. Panasonic, které jsou ale zbrusu nové ale ne zrovna levné, upozorňuje web Eurosat. V roce 2020 ale výrobků s tímto označením bude mnohem více, upozorňuje TivúSat.

Eurosat požádal o vyjádření Rai, proč i Rai 4K bude v budoucnu muset používat toto specifické kódování? Rai odpověděla, že toto zabezpečení ECP se bude týkat pouze vybraného obsahu ve 4K na kanálu Rai 4K a později i na Rai 8K. V praxi to bude vypadat tak, že kdo nebude mít novou CAM CI+ 1.4 a kompatibilní televizor nebude moci sledovat některé pořady ve 4K a 8K, ale jiných kanálů (SD, HD) se toto týkat vůbec nebude.

Rai tento fakt odůvodňuje tím, že není jiná možnost, než přejít na tento nový typ kódování, protože je to výslovný požadavek velkých nadnárodních distributorů a pokud by TivúSat nepřešel na tento nový typ zabezpečení, diváci by byli ochuzeni o exkluzivní materiály ve 4K jako filmy nebo seriály. Rai si je vědoma potíží, které tato změna s sebou přináší, ale považuje ji za nezbytnou, chce-li vysílat ve formátu UHD.

Nové rozhraní CI+ 1.4 má také velkou výhodu a to, že ji lze přímo z televizorů připojených k internetu aktualizovat na dálku a nabídnout mnohem více funkcí a služeb než tomu je možné na CI+ 1.3.

Nový CAM 4K s kartou Black TivuSat umožní divákům neomezený přístup ke všem službám a kanálům TivuSat a to i na všechny budoucí kanály/služby které TivuSat chystá. Diváci s touto novou CAM budou mít klid na dlouhé roky a budou mít jistotu, že uvidí vše od HD po 8K.

Další věc která stojí za zmínku je, že díky nové CAM 4K a novému kódování Merlin Nagra budou moci diváci nahrávat bez omezení jakýkoliv obsah, včetně 4K, což se staršími CAM není možné.

Rai také divákům sděluje, že i když je nová CAM CI+ 1.4 dražší než starší typy, diváci díky ní dostanou přístup k opravdu exkluzivnímu obsahu ve 4K a později i v 8K. Rai slibuje, že díky zavedení této nové technologie bude moci vysílat nejnovější obsah ve 4K. Aktuálně jedná o koupi více než sto filmů a seriálů ve 4K HDR, ale také o sportovních právech. Web Eurosat dodává, že změna je to velká nejen pro diváky, ale i pro samotnou Rai, která musela nákladně upravit techniku vysílání a web také upozorňuje na fakt, že Rai si zaslouží respekt a uznání za to, že jako jediná veřejnoprávní instituce měla odvahu začít s ostrým vysíláním ve 4K a předběhla tak technologicky většinu zemí o minimálně deset let.

TivuSat dodává, že kromě již existujících kanálů Rai 4K nebo 4KUniverse, se diváci brzy dočkají dalších dvou 4K kanálů, které také budou k dispozici pouze s novou CAM CI+ 1.4.

zdroj: Eurosat + Rai + franck