Quantcast

Revoluční vynálezy na stanici Spektrum

| redakce | tisk

Za všemi výjimečnými vynálezy, které přispěly k pokroku lidstva, se skrývají příběhy plné odvahy, boje, obětí, odhodlání a moudrosti. Stáli za nimi vizionáři, kteří ať už vědomě nebo ne, riskovali smrt, chudobu a výsměch, aby zaručili vývoj našeho druhu.

Právě těmto příběhům se věnuje nový dokument z dílny společnosti BBC. Britský fyzik, spisovatel a moderátor Jim Al-Khalili v něm zkoumá historii šesti pozoruhodných vynálezů: letadla, auta, rakety, chytrého telefonu, dalekohledu a robota. Ti, kteří chtějí přijít věcem na kloub, se mohou těšit na první část již v sobotu 15.2. v 16:00 hod. na televizní stanici Spektrum.

Díky dokumentu Revoluční vynálezy nahlédneme do originálních zápisků a náčrtů někdejších vizionářů. Použijeme nejmodernější experimenty a počítačovou grafiku, abychom vrhli nové světlo na objevy světoznámých osobností jako Galileo Galilei, Leonardo Da Vinci i méně známých průkopnic, kterými jsou Ada Lovelace a Bertha Benz. O mnohých z nich, jako například o středověkém učni, Ibn al-Haytham, většina diváků nikdy neslyšela.

Každá epizoda zkoumá málo známé příběhy a je plná neuvěřitelných nápadů, jako např. ta o hollywoodské hvězdičce a vynálezkyni, která ve snaze porazit nacisty objevila technologii, jenž umožňuje fungování dnešních mobilních sítí. Opakovaně se přesvědčíme o tom, jak zcela náhodný objev vedl k využití, které nikdo neočekával. Výsledkem je fascinující, vědecky podložená cesta dějinami lidstva, plná nezamýšlených důsledků a neuvěřitelných propojení. Odhaluje, jak synergie vědy, vynalézavosti a technologií mění všechno. A zejména slaví úspěchy těch největších myslitelů v lidské historii.

„Ke změně světa je třeba více než jeden lidský mozek“ - Jim Al-Khalili

Revoluční vynálezy (foto: Spektrum/AMC)
▲ Revoluční vynálezy (foto: Spektrum/AMC)

1. Letadlo
Objev letadla nám poskytl neuvěřitelnou superschopnost - létat. Stojí za ním příběh plný vášně, nebezpečí i smrti. Začneme maurským učněm, který před 11 stoletími skočil z útesu s peřím připevněným na rukou.

Klíčem k létání je ovládnout vzduch. První pokusy najdeme již u Číňanů, kteří vymysleli draka. Dokázali tak, že i objekt, který je těžší než vzduch, může létat. Nejznámějším v tomto příběhu je italský renesanční architekt, hudebník, vynálezce, sochař a malíř Leonardo da Vinci, který usoudil, že je nepravděpodobné, že by byl člověk schopen vytvořit potřebnou sílu k létání stejně jako pták. Představil si tedy stroj, který mával křídly. Bohužel, nikdy se mu nepodařilo žádný fungující sestrojit. Na to, abychom zjistili proč, potřebujeme moderní analýzu. Vědci z Massachusettské technické univerzity (MIT) v Kalifornii vysvětlují, že dnes už víme, že mávání křídel je pouze jednou částí letu. Více se dozvíte v první části dokumentu.

Naše vrozená snaha objevovat mobilizovala lidstvo a dala nám dokonalý stroj svobody - auto. Začalo to 9 000 let starým lidským osídlením 200 kilometrů severně od Sibiře, kde archeologové odhalili nejstarší důkazy o existenci psů. Tito lovci a osadníci ochočili evropského šedého vlka, aby přežili a rozmnožili ho, aby tahal jejich saně.

Psí spřežení předznamenalo začátek silou poháněné přepravy 6 000 let předtím, než kolový vozík umožnil pohyb zbytku lidstva. Tento další krok však nesouvisel pouze s vynálezem kola. Dozvíme se, že jeho vznik a nápravy umožnila revoluce v opracovávání kovů a zavedení bronzového dláta.

Příběh automobilu je příběhem nezbytnosti, příležitosti a přežití. Zažijeme biblické povodně a zničení anglických dolů. Obnovíme pokusy, které dopadly velmi špatně. Dozvíme se o nesprávně vybuchlých dělech a zmrzačených námořnících. A patří sem i příběh posedlého skotského génia, který stojí za prvním přesným strojem vyrobeným člověkem. To vše nás přivede ke katastrofálnímu příběhu Carla Benze, považovaného za vynálezce motorového vozidla. Bohužel se mu nepodařilo prodat ani jeden exemplář a ponořil se do deprese. Zachránila ho jeho manželka Bertha, která se vydala na tajnou výpravu a přetransformovala auto na něco, co lidé najednou chtěli.

2. Raketa
Raketa zrevolucionalizovala náš druh a rozšířila naši budoucnost do vesmíru, ale její původ je až překvapivě starý. První raketa se zrodila ve starověké Číně díky manipulaci s výbušninami. Prvním spisovatelem, který si představoval vystřelení vesmírné lodi na Měsíc (s použitím obrovského kanónu), byl francouzský autor Jules Verne. Jeho dílo Ze Země na Měsíc se náhodou ocitlo v rukou Konstantina Tsiolkovsky, který se rozhodl vystřelení lodi do vesmíru matematicky přepočítat a konstatoval, že jediný způsob, jak se dostat do vesmíru, je pomocí "reakčního motoru" nebo rakety.

Zajímá vás i vznik takových vynálezů jako chytrý telefon, teleskop či robot? S historií nejvýznamnějších lidských objevů se můžete seznámit v dokumentu Revoluční vynálezy na televizní stanici Spektrum od 15.2. v 16:00 hod.

zdroj: AMC

Reklama
Vybrané články